8320534119
Lilith

Opowieść biograficzna

Bożena | 2017-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Moim zdaniem bardzo dobra biografia człowieka, który pewnie większości z nas kojarzy się z Zielonym Balonikiem (o ile w ogóle), a który przyswoił naszej kulturze, dzięki świetnym tłumaczeniom, wiele arcydzieł literatury francuskiej.
Wojciech Natanson znał Władysława Boya-Żeleńskiego i wiele innych postaci z życia literackiego i teatralnego Krakowa i Warszawy.
Podobnie jak bohater napisanej przez siebie biografii uprawiał krytykę teatralną. Był w okresie powojennym kierownikiem literackim wielu teatrów, recenzentem, tłumaczem z literatury francuskiej. Boy był po prostu jego starszym kolegą po fachu.
Dzięki temu potrafił napisać zobiektywizowaną biografię tej znakomitej postaci. Przedstawił nam dzieje życia wybitnego tłumacza, ale przede wszystkim wszystkie aspekty jego pracy literackiej, translatorskiej, recenzenckiej i społecznikowskiej. Wszystko to zrobił posługując się piękną polszczyzną. Sama książka jest nieźle wydana, zamieszczono w niej wiele fotografii, ma indeks i...

Krzysztof | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Książek tego typu raczej nie czytam, postanowiłem jednak dowiedzieć się trochę więcej o Boyu, gdy uświadomiłem sobie, że prawie każda przeczytana przeze mnie francuska książka została właśnie przez Tadeusza Żeleńskiego przetłumaczona. Ciesze się, że trafiłem na tę pozycję, ponieważ jest to książka napisana przez osobę, która Boya-Żeleńskiego znała, rozumiała i potrafiła docenić jego pracę.

Anna | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie