Trzecie stadium ewolucji

Wydawnictwo: Śląsk
Werminard

Zbiór siedmiu opowiadań fantastyczno-naukowych wydanych po raz pierwszy w 1980 r. przez Wydawnictwo "Śląsk". Spotykamy się w nich między innymi z uwieńczonym sukcesem naukowym eksperymentem mającym na celu stworzenie repliki człowieka, a także z wizją przeludnionego świata i wynikającymi z tego faktu dla ludzkiego rodzaju nieoczekiwanymi konsekwencjami. W opowiadaniu "Śmieciarze przestrzeni" dwaj przedstawiciele tego zawodu parający się utylizacją resztek najrozmaitszych aparatów umieszczonych niegdyś beztrosko w epoce pionierskiego zagospodarowania bliskiego kosmosu na okołoziemskich orbitach, niespodziewanie natrafiają na zainstalowaną tam w epoce walk na podłożu ideologicznym sprawną wyrzutnię nuklearną nadal stanowiącą zagrożenie dla ziemi.

źródło opisu: Autor, Self-Publishing (ebook)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin Orlik | 2014-04-08

Staronowopolska fantastyka naukowa, czyli "Trzecie stadium ewolucji" Janusza Szablickiego

Bez przywiązania
Książkę zakupiłem w antykwariacie za zawrotną sumę trzech złotych groszy dziewięćdziesiąt. Nie porwała mnie fabuła opowiadań. Nie przywiązałem się do żadnego z bohaterów stworzonych przez autora. Okładka, jak na wydanie peerelowskie, całkiem, całkiem, ale bez ciepłych emocji. Więc po co ja piszę o takiej książce?

Fantastyka naukowa po staronowopolsku
Odpowiedź jest prosta - moją uwagę przykuł język, jakim posługuje się autor. Otóż trzymałem w ręce jedyny znany mi przykład fantastyki naukowej napisany językiem wyjętym z lat dwudziestych poprzedniego wieku. Książka, w której "magnetorygle" występują obok "rozchełstanej kurty piżamy" zasługuje na uwagę za sam język, którym była napisana. Mało tego - sam język używany przez autora jest językiem wysokim, sam pisarz nie bał się ani terminów technicznych, jak "czasze kondensatorów elektrycznych", ani słownictwa z tzw....

Lech | 2015-10-26
Przeczytana: 05 stycznia 2016