Grać i wygrać. Michael Jordan i świat NBA

Tłumaczenie: Wojciech Ziemilski
Wydawnictwo: W.A.B.
Playing for keeps. Michael Jordan and the world he made
Arkadiusz

Ta książka to kopalnia wiedzy dla miłośników koszykówki. Autor mistrzowsko portretuje słynnego gracza i jego kolegów z drużyny Chicago Bulls - Scottiego Pippena, Dennisa Rodmana czy trenera Phila Jacksona. Przedstawia też ich przeciwników: Larry'ego Birda i zespół Celtics, Isiah Thomasa i jego Pistonsów, Magica Johnsona i Lakersów. Pierwsza na polskim rynku biografia Michaela Jordana, będąca także lekcją kapitalizmu, panoramą Ameryki ostatniego ćwierćwiecza i opowieścią o zmaganiu się z losem.

źródło opisu: W.A.B. 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Kiedy po dwuletniej przerwie Jordan zdecydował się na powrót do ligi, gazety amerykańskie napisały - ON wraca!!. Nie potrzeba było wymieniać nazwiska. Michael Jordan. Koszykarz, który nienawidził przegrywać nawet na treningach! Dla każdego fana NBA pozycja obowiązkowa!!

Scoker | 2018-03-07
Przeczytana: marzec 2018

Książkę pana Halberstama można ogólnie nazwać peanem na cześć Michaela Jordana. Dostajemy obraz człowieka idealnego, bez wad, który nawet jak popełnił coś, co wydawać by się mogło "nie na miejscu" - to miał ku temu zawsze dobre powody. Nadawanie na kolegów do trenera? - dbanie o jakość drużyny. Przegrany mecz? - koledzy nie pomogli. Uprawianie hazardu na bardzo dużą skalę? - nieprzychylne media rozdmuchują głupoty. Chamskie pogardliwe zachowanie do potencjalnego kontrahenta? - maska idealnego biznesmana...

Autor utrzymuje całą pozyjcę w tym tonie. Bardzo rzadko o kimkolwiek wypowiada się źle (z wyjątkiem Krauzego, który jest swoistym kozłem ofiarnym). Jak już wypomina coś, to grupie - nie indywidualnym osobom. Złe zachowania, to oczywiście domena dzisiejszej koszykówki. Kiedyś liga była inteligentna i wszyscy grali, bo kochali ten sport.

Jednak co najbardziej mnie uderza, to minimalna ilość cytatów, która jest wrzucana z rzadka - najczęściej jedno- dwuzdaniowa. Na końcu jest...

Przemek | 2014-06-24

Znakomita książka, tak można ją podsumować w dwóch słowach. Przeczytałem wiele książek dotyczących tematyki NBA, biografii zawodników, historii koszykówki, itp. ta książka w wyjątkowo pogłębiony sposób pokazuje Jordana i jego wpływ na ligę, koszykówkę i profesjonalny sport. Wszystkie wydarzenia pokazane są w szerokim socjo-ekonomicznym kontekście, i tak np. autor pokazuje wpływ Jordana na firmę Nike, rozwój ligi NBA i wizję Davida Sterna, który ją zglobalizował, specyfikę lat '80 i '90. Dzięki temu kontekstowi wydarzenia z życia Jordana, Bulls, NBA nabierają koloru i "mięsistości", której brakuje tak wielu innym, podobnym pozycjom. Jest jeden problem - ta książka to póki co biały kruk, co wpływa na jej cenę na allegro. Jednak jeżeli ktoś ma możliwość to powinien ją przeczytać.

Kasia | 2015-03-19

Książka, która doskonale opisuje Michela - nie tylko w samych superlatywach, jak to zwykle bywa w biografiach. Rzetelny opis jego kariery - nie tylko sportowej. Teraz, człowiek "instytucja" jako najlepiej zarabiający sportowiec "na emeryturze", a dlaczego? Wszystkiego dowiemy się z książki.
Opisy meczów sprawiają, że można poczuć się jakby uczestniczyło się w nich samemu siedząc na trybunach, czy też lepiej, w głowach samych zawodników.
Moja opinia diametralnie uległa zmianie, na lepsze oczywiście.

ABSIT | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Kolejna, genialna biografia najlepsza zawodnika NBA wszech czasów! Z każdej książki o Jordanie możemy wyłuskać coś nowego, ciekawego, coś co nas zaintryguje lub zaskoczy. To niesamowity człowiek i sportowiec. Podczas tej lektury możemy czytać porównania Michaela z innymi świetnymi zawodnikami najlepszej koszykarskiej ligi świata. Nie lada gratka dla fanów MJ ale koszykówki. Pozycja obowiązkowa obok biografii Rolanda Lazenb'ego!

Bartek | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Znakomita książka napisana przez wielkiego pasjonata i eksperta. Co ciekawe, Jordan jest tutaj tylko główną postacią książki, wiele w niej dygresji i analitycznych spostrzeżeń. Mamy zatem historię NBA, wielki przełom lat dziewięćdziesiątych i wpływ Jordana na cały światowy sport oraz analizę fenomenu Byków Phila Jacksona. Polecam każdemu maniakowi koszykówki.

dookolakultury | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Pamiętam Jordana. Jakbym się uparł, pewnie znalazłbym w szafie u rodziców kilka VHS-ów z finałami z Utah. Byłem wtedy gówniarzem, który jarał się po trosze NBA, Premiere League, Ekstraklasą i wszystkim co ze sportem związane. Nowe wydanie biografii Jordana, które ukazało się nakładem wydawnictwa SQN, dla mnie to nie tylko fajna książka, ale i sentymentalny powrót do czasów dziecięcych, natomiast dla nieco młodszego ode mnie czytelnika może to być niezapomniana podróż po latach ’80 i ’90, kiedy to rodziły się prawdziwe legendy.

Pamiętam ich trzech. Jordan, Rodman i Pippen. Trzech gigantów z Chicago. Nie były dla mnie ważne statystyki, bo przyjmowałem do siebie, że każde ich zagranie było zagraniem mistrzowskim. Czas, kiedy Jordan zdobywał kolejne mistrzostwo NBA z Bullsami był jedynym momentem w życiu, kiedy zamieniłem piłkę nożną na basket. Nigdy później to się nie zdarzyło. Manchester
United z Cantoną, Giggsem i Beckhamem został zastąpione magicznym triem z Chicago Bulls. Tylko...

Stanisław_Paluch | 2018-07-23
Przeczytana: 20 listopada 2017

Książka niesamowicie mnie wciągnęła i tak naprawdę byłą pierwszą którą przeczytałem na temat MJ, jedyne co wcześniej znałem to dwa filmy (jeszcze z ery magnetowidów w naszym kraju) tj. "Learning to fly - Chicago Bulls" i "Michael Jordan: Come Fly With Me". Od zawsze uwielbiałem NBA i MJ był jednym z moich idoli, czy jednak po przeczytaniu tej książki nadal nim jest? Sądzę, że tak choć tak to jest w życiu, że jak się kogoś nie zna osobiście a zna się go tylko ze "szklanego ekranu" to można mieć mylne pojęcie o takiej osobie. I w pewnych aspektach MJ był człowiekiem z którym trudno było współpracować. Mówi o tym ta książka jednak ja patrzę na to inaczej. Jeden z moich sportowych idoli, Ayrton Senna, wybitny kierowca Formuły 1, również nie był zbytnio lubiany wśród pozostałych zawodników startujących w F1 w tamtych czasach, jego styl jazdy był kontrowersyjny ale jak ktoś przeczytał jego biografię to wie, że i Ayrton Senna i Michael Jordan mieli wiele wspólnych cech. Jedną z nich było...

kuba37l | 2015-08-30
Przeczytana: 22 lutego 2011

Lata 90-te moja młodość,nie zliczę nocy ile zerwałem aby oglądać NBA i mojego największego idola sportowego.Jeśli ktoś chce odnosić sukcesy w sporcie powinien wzorować się na Jordanie.Książka jest okraszona wieloma faktami i anegdotami z NBA,zdradza wiele sytuacji jakie towarzyszyły Jordanowi w najważniejszych meczach.Każdy kto interesuje się koszykówką,Nba musi przeczytać tę książkę.Cieszy fakt,że obecnie pojawia się co raz więcej książek związane z NBA.Polecam

Sojtek | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Bardzo dobra książka ukazująca historię najlepszej koszykarskiej ligi świata na przełomie lat 80 i 90. Bardzo mi się podobała, aczkolwiek niekiedy miałem wrażenie przekolorowanego wizerunku His Airness, jak gdyby był królem świata. Jednak nie żyłem w tamtych czasach, dlatego ciężko mi się odnieść do tego, czy rzeczywiście taki był status Michaela Jordana wśród ludzi, mediów, a nawet jego własnych boiskowych przeciwników.