Grać i wygrać. Michael Jordan i świat NBA

Wydawnictwo: W.A.B.
Playing for keeps. Michael Jordan and the world he made
83-88221-18-3
Arkadiusz

Ta książka to kopalnia wiedzy dla miłośników koszykówki. Autor mistrzowsko portretuje słynnego gracza i jego kolegów z drużyny Chicago Bulls - Scottiego Pippena, Dennisa Rodmana czy trenera Phila Jacksona. Przedstawia też ich przeciwników: Larry'ego Birda i zespół Celtics, Isiah Thomasa i jego Pistonsów, Magica Johnsona i Lakersów. Pierwsza na polskim rynku biografia Michaela Jordana, będąca także lekcją kapitalizmu, panoramą Ameryki ostatniego ćwierćwiecza i opowieścią o zmaganiu się z losem.

źródło opisu: W.A.B. 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Kiedy po dwuletniej przerwie Jordan zdecydował się na powrót do ligi, gazety amerykańskie napisały - ON wraca!!. Nie potrzeba było wymieniać nazwiska. Michael Jordan. Koszykarz, który nienawidził przegrywać nawet na treningach! Dla każdego fana NBA pozycja obowiązkowa!!

Przemek | 2014-06-24

Znakomita książka, tak można ją podsumować w dwóch słowach. Przeczytałem wiele książek dotyczących tematyki NBA, biografii zawodników, historii koszykówki, itp. ta książka w wyjątkowo pogłębiony sposób pokazuje Jordana i jego wpływ na ligę, koszykówkę i profesjonalny sport. Wszystkie wydarzenia pokazane są w szerokim socjo-ekonomicznym kontekście, i tak np. autor pokazuje wpływ Jordana na firmę Nike, rozwój ligi NBA i wizję Davida Sterna, który ją zglobalizował, specyfikę lat '80 i '90. Dzięki temu kontekstowi wydarzenia z życia Jordana, Bulls, NBA nabierają koloru i "mięsistości", której brakuje tak wielu innym, podobnym pozycjom. Jest jeden problem - ta książka to póki co biały kruk, co wpływa na jej cenę na allegro. Jednak jeżeli ktoś ma możliwość to powinien ją przeczytać.

Kasia | 2015-03-19

Książka, która doskonale opisuje Michela - nie tylko w samych superlatywach, jak to zwykle bywa w biografiach. Rzetelny opis jego kariery - nie tylko sportowej. Teraz, człowiek "instytucja" jako najlepiej zarabiający sportowiec "na emeryturze", a dlaczego? Wszystkiego dowiemy się z książki.
Opisy meczów sprawiają, że można poczuć się jakby uczestniczyło się w nich samemu siedząc na trybunach, czy też lepiej, w głowach samych zawodników.
Moja opinia diametralnie uległa zmianie, na lepsze oczywiście.

kuba37l | 2015-08-30
Przeczytana: 22 lutego 2011

Lata 90-te moja młodość,nie zliczę nocy ile zerwałem aby oglądać NBA i mojego największego idola sportowego.Jeśli ktoś chce odnosić sukcesy w sporcie powinien wzorować się na Jordanie.Książka jest okraszona wieloma faktami i anegdotami z NBA,zdradza wiele sytuacji jakie towarzyszyły Jordanowi w najważniejszych meczach.Każdy kto interesuje się koszykówką,Nba musi przeczytać tę książkę.Cieszy fakt,że obecnie pojawia się co raz więcej książek związane z NBA.Polecam

Sojtek | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Bardzo dobra książka ukazująca historię najlepszej koszykarskiej ligi świata na przełomie lat 80 i 90. Bardzo mi się podobała, aczkolwiek niekiedy miałem wrażenie przekolorowanego wizerunku His Airness, jak gdyby był królem świata. Jednak nie żyłem w tamtych czasach, dlatego ciężko mi się odnieść do tego, czy rzeczywiście taki był status Michaela Jordana wśród ludzi, mediów, a nawet jego własnych boiskowych przeciwników.

rafajlo5 | 2016-03-30
Przeczytana: 28 marca 2016

Epoka Michaela Jordana i sam koszykarz to jedne z najpopularniejszych tematów autorów piszących o koszykówce. W wyniku tego powstaje wiele przeciętnych książek, które nie opowiadają niczego nowego, a jedynie powtarzają znane wszystkim fanom koszykówki historię. Książka Davida Halberstama się do nich nie zalicza. Ten świetny amerykański dziennikarz stworzył genialne kompendium wiedzy na temat MJ23. Jednak, co istotne, nie skupił się tylko na najlepszym koszykarzu wszechczasów, ale również pokazał ewolucję samej NBA, która z niepopularnych rozgrywek, jakich nikt nie chciał transmitować zmieniła się w jedną z najlepszych lig świata. Halbesrtam mimo braku rozmów z Jordanem stworzył rzetelną biografię wielkiego sportowca jakim niewątpliwie był "His Airness". Autor zabiera nas w podróż w czasie podczas której wspólnie przeżywamy całą karierę Jordana oraz poznajemy najlepiej ukryte zakamarki NBA. Książka pewna jest ciekawostek i anegdot nieznanych dotychczas. Trzeba również pamiętać, że...

rafajlo5 | 2016-03-28
Przeczytana: 24 marca 2016

Pozycja obowiązkowa nie...

stypi | 2014-02-24

Ksiazka bardzo bogata w kulisy NBA dlatego warto ja przeczytac, kazdemu fanowi MJ polecam przeczytac, zmieni ona kompletnie twoj poglad na pewne sprawy i osoby, u mnie wywolala negatywne emocje i straszny zawod.. polecam

RealAnia | 2016-04-05

Być może ktoś z Was spojrzy na okładkę książki i powie: „znowu Jordan?”. Tak znowu on, bo Michaela nigdy dość!! Po przeczytaniu obszernej biografii MJ-a autorstwa Rolanda Lazenby’ego z równie dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Grać i wygrać”. I nie żałuję ani chwili spędzonej nad tą lekturą, gdyż to wyjątkowa biografia. Zapytacie, dlaczego wyjątkowa? Otóż, dlatego, że autor przedstawia historię najlepszego koszykarza wszech czasów w połączeniu z sylwetkami jego kolegów, trenerów, a także rywali.

„[…] pojawienie się choćby jednego Michaela Jordana było czymś w rodzaju genetycznej pomyłki, a prawdopodobieństwo, że ktoś zdoła w tak krótkim czasie osiągnąć tak wiele zarówno na boisku, jak poza nim, wydawało się zerowe.”

Najwięcej na niespełna 400 kartach lektury jest oczywiście samego Jordana. Jednak nie jest to bynajmniej laurka dla Michaela. Autor ujawnia blaski i cienie mistrza, drogę na szczyt, relacje z trenerami i kolegami z zespołu. „Grać i wygrać” nie jest aż tak...

Ra9om1ak | 2012-10-19

Kopalnia wiedzy, niesamowita pozycja, obowiązkowa dla każdego fana NBA.