Okładka książki 1001 filmów, które musisz zobaczyć

kino, film
typ
papier
Liliowa
7.2 (74 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Kanon sztuki filmowej. Jak każdy wybór może wydawać się dyskusyjny. Jednak znajdują się tutaj omówienia najważniejszych filmów, które powinien zobaczyć każdy. Jest to kolejne, zaktualizowane wydanie książki, która cieszy się ogromnym powodzeniem u czytelników już od wielu lat. 1001 filmów, które musisz zobaczyć to wspaniały przewodnik po świecie kina. Po przeczytaniu zajmującego artykułu, dogłębn...

1001 filmów, które musisz zobaczyć to wspaniały przewodnik po świecie kina. Po przeczytaniu zajmującego artykułu, dogłębnie omawiającego temat dzieła, którego się nie widziało, człowiek ma ochotę natychmiast biec do wypożyczalnie po ten film.
/Dallas Morning News/

Polecamy

Opinie czytelników
Degamisz | 2014-04-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Dla mnie - zapalonego kinomana i miłośnika filmu - jest do ważna pozycja. Zdaję sobie sprawę że opisy filmów czasem pozostawiają wiele do życzenia, ale tego typu leksykon to bardzo przydatna rzecz, o czym każdy prawdziwy miłośnik kina szybko się przekona

Dominika | 2013-02-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, Film

Super przewodnik po świecie filmów, ale nie wolno czytać opisu przed obejrzeniem, bo nieraz zdradza nam on całą fabułę, a co najmniej zakończenie. Niestety, w książce jest wiele błędów, zwłaszcza w tłumaczeniu tytułów, treść jest mocno nierówna. Czasem zdarzało się tak, że musiałam szukać znaczenia trudniejszych słów w słowniku. Warto mieć.

Wielkim minusem jest absolutnie cała masa literówek i zdań, które gramatycznie wołają o pomstę do nieba!

Przemek | 2013-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Świetny leksykon. Filmy są fachowo opisane i w większości ładnie zilustrowane, chociaż niestety zawierają czasami spore spojlery, których można by uniknąć. Przed zakupem na aukcji warto dowiedzieć się, które to wydanie, ponieważ starsze zostało przetłumaczone na język polski w niewybaczalny, fatalny sposób, w którym roi się od błędów (głównie rzeczowych!)

Co do doboru filmów nie miałem prawie żadnych obiekcji, co jest olbrzymim sukcesem, gdy z ponad 100-letniej historii kinematografii wybiera się zaledwie nieco ponad 1000 filmów (1001 + aktualizacje). Nie zabrakło kina sensacyjnego, rozrywkowego a nawet klasyków "exploitation movie".

Polecam każdemu miłośnikowi filmów, który chciałby nadrobić braki w klasyce kina i szuka najlepszego, ogólnotematycznego przewodnika.

jasio88thc | 2013-03-17

Prawdziwa gratka dla fanów kina, doskonale zilustrowana i w miarę dokładnie przedstawiona encyklopedia filmów, w formie podręcznego ekwipunku. Mimo bardzo dużej ilości literówek i błędów w datach, dla mnie jedno z ważniejszych wydawnictw, które posiadam na półce.

Filmowe_Abecadło | 2013-01-17

Książka jest naprawdę pomocna, można wybrać naprawdę wiele ciekawych tytułów, chociaż przyznam, że niektóre filmy nie powinny się tam znaleźć. Niektóre recenzje zdradzają zakończenie produkcji, natomiast jeszcze inne są zbyt krótkie. Mimo to oceniam książkę bardzo wysoko, bo według mnie jest bardzo pomocna i powinna znaleźć się w biblioteczce każdego kinomana, czyli, np. w mojej :)

tequila175 | 2013-11-21
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

przeglądam na bieżąco i jest bardzo fajnie, uzupełniam swoje "oglądanie" dosyć sporadycznie, z tym leksykonem zdecydowanie lepiej mi idzie, piękne opisy i zdjęcia, no cudo! gorąco polecam

Caleb | 2014-04-09

Ocenić tak kompleksowe dzieło jest bardzo trudno. Schneider z ekipą porwali się na duże wyzwanie w postaci skatalogowania i opisu zawrotnej liczby filmów. Ważne jest z pewnością to, co nadmienione jest we wstępie. Wybór nie jest absolutny, ani w pełni obiektywny. Z resztą, chyba nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej.

Niemniej można pokusić się na stwierdzenie, że samo zestawienie ważnych kulturowo filmów zostało dobrane z wyrachowaniem. Nie braknie "Wielkiego Kina" jak pierwsze, nieme superprodukcje, zaczątki kina dźwiękowego, legendarne musicale. Lektura książki to jednocześnie szansa na nadrobienie wielu ważnych tytułów. Z drugiej strony ujęto także kino bardziej niszowe, mniej oczywiste. Za przykład robi monument kiczu Pink Flamingos jak też eksperymentalne twory spod ręki Kuchara. Obejrzenie przynajmniej jednego filmu z danego roku to dla widza spory zastrzyk kulturalny.

Z opisami filmów jest już znacznie gorzej. W ogólnym zamyśle miały posiadać postać zwięzłych i...

kRis | 2013-06-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Dobór filmów miejscami może niektórym wydać się kontrowersyjny, ale tak po prawdzie to niemożliwe, aby wszystkim dogodzić. Połowa filmów to kino rodem z USA, reszta z innych państw świata (w tym kilka z Polski), kino ambitne, popularne, niszowe, superprodukcje, underground itd, itp. Znakomity przekrój historii światowej kinematografii. W dodatku, naprawdę ładna pod względem grafiki, z dużą ilością zdjęć. Minusem - sporo spojlerów i przede wszystkim sporo błędów rzeczowych, literówek itd (chociaż to wina chyba głównie polskich tłumaczy). Mimo wszystko, gorąco polecam.

Gosiarella | 2014-01-22
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Cała recenzja: http://www.wkrainiestron.pl/2014/01/1001-filmow-ktore-musisz-zobaczyc.html

Mnie książka się przydała i możecie być pewni, że kilka tytułów obejrzę w najbliższym czasie, a i może jakąś notkę o nich napiszę. Jednak wyjątkowo nie wystawiam oceny, nie polecam, ani nie odradzam. Sami musicie zdecydować, czy "1001 filmów..." jest czymś dla was, a ja swoje zadanie spełniłam, czyli przedstawiłam informację, które sama chciałabym znać przed zakupem, a teraz uciekam obejrzeć film!

Anuszka | 2012-08-24

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica