Hrabia Julian i król Roderyk

Okładka książki Hrabia Julian i król Roderyk Teodor Parnicki
Okładka książki Hrabia Julian i król Roderyk
Teodor Parnicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie literatura piękna
179 str. 2 godz. 59 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
179
Czas czytania
2 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
8302074462
Tagi:
Wizygoci historia powieść
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988 Tomasz Szymon Markiewka, Teodor Parnicki
Ocena 7,0
Ja, Eurypides.... Tomasz Szymon Marki...
Okładka książki Listy 1946-1968. Część 1 i 2 (komplet) Jerzy Giedroyć, Teodor Parnicki
Ocena 6,0
Listy 1946-196... Jerzy Giedroyć, Teo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
890
22

Na półkach:

Zapowiedź artystycznej klęski.

Jak dowiadujemy się z posłowia, pisarz, stworzył tą powieść na konkurs literacki, skuszony wysoką nagrodą, nie wkładając, przy tworzeniu, serca w utwór i to widać na każdej stronie. Fatalne sceny batalistyczne, a raczej ich namiastka, czy też ich parodia. Z braku zdolności do odtworzenia scen bitewnych, twórca, chyba, sam zdawał sobie sprawę, urywa bowiem powieść w najciekawszym momencie, poprzedzającym starcie hord Maurów z rycerstwem chrześcijańskim.

Autor, zupełnie nie radzi sobie w ukazaniu scen dramatycznych, przez co wyglądają one na parodie. Dialogi sztuczne, aż boli czytać, bohaterowie papierowi, mają po dwie, trzy cechy.

Ma ta powieść, wszystkie wady, późnych dziel Parnickiego, które, zaprowadziły go w kierunku bełkotliwej powieści historyczno - fantastyczno - biograficznej, i tym samym odrzucenie jego pisarstwa, przez znaczą część czytelników.
Książka, jest, podobnie jak, późniejszy Aecjusz, przepełniona jakimś dziwnym nihilizmem moralnym, który pisarz, zaczerpnął zapewne z literatury rosyjskiej, którą się fascynował, a w kulturze rosyjskiej, był wychowywany przed swym pobytem w Harbinie.

Tylko, średnia, niestety lektura, broniąca się fascynującym tematem, którego Parnicki nie wykorzystał w sposób udany artystycznie.

Zapowiedź artystycznej klęski.

Jak dowiadujemy się z posłowia, pisarz, stworzył tą powieść na konkurs literacki, skuszony wysoką nagrodą, nie wkładając, przy tworzeniu, serca w utwór i to widać na każdej stronie. Fatalne sceny batalistyczne, a raczej ich namiastka, czy też ich parodia. Z braku zdolności do odtworzenia scen bitewnych, twórca, chyba, sam zdawał sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1128
749

Na półkach: ,

Cervantes też pisze o córce Juliana Floryndzie, która z rozpaczy skoczyła ze skały Gebel el Tarik w Ceucie na Gibraltarze, a Roderyk był faktycznie ostatnim prawdziwym królem Wizygotów

Cervantes też pisze o córce Juliana Floryndzie, która z rozpaczy skoczyła ze skały Gebel el Tarik w Ceucie na Gibraltarze, a Roderyk był faktycznie ostatnim prawdziwym królem Wizygotów

Pokaż mimo to

avatar
29
9

Na półkach: ,

Rzecz napisana w r. 1934 na konkurs literacki przez 26 letniego pisarza. Parnicki nagrody nie otrzymał a tekst zaginął. Odnaleziony został dopiero po 40 latach. Pierwsze wydanie 1976. Afrykańska Ceuta, wysunięty przyczółek Wizygotów otoczony arabskim (i berberyjskim) morzem. Dowódca twierdzy - tytułowy Hrabia Julian mszcząc się za córkę na królu Roderyku przyłącza się do inwazji arabskiej (711). Wizygocka Hiszpania ginie. Styl pisania niepodobny do późnego Parnickiego i raczej przyjemny w lekturze. Powieść rozdzielona jest ciekawym traktatem historycznym, w którym Parnicki omawia różne hipotezy dotyczące Hrabiego Juliana i epizodu w Ceucie. Cała wiedza ludzkości o owym epizodzie oparta jest na jednozdaniowej notatce z pewnej starej kroniki. Temat tej powieści był obsesją młodych lat autora. Parnicki planował monumentalne dzieło o Wizygockiej Hiszpanii i wiele lat zbierał do niego materiały, ale... góra urodziła mysz - Powieść Hrabia Julian liczy tylko sto kilkadziesiąt stron i jest właściwie tylko rozwinięciem jednego z opowiadań pod tym samym tytułem.

Rzecz napisana w r. 1934 na konkurs literacki przez 26 letniego pisarza. Parnicki nagrody nie otrzymał a tekst zaginął. Odnaleziony został dopiero po 40 latach. Pierwsze wydanie 1976. Afrykańska Ceuta, wysunięty przyczółek Wizygotów otoczony arabskim (i berberyjskim) morzem. Dowódca twierdzy - tytułowy Hrabia Julian mszcząc się za córkę na królu Roderyku przyłącza się do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    9
  • Historyczne
    3
  • Powieść historyczna
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Az w 2013
    1
  • Literatura polska
    1
  • Historia
    1
  • Przeczytane w 2018 ;)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hrabia Julian i król Roderyk


Podobne książki

Przeczytaj także