Piłat i Nazarejczyk

2000-01-01
Maria Gołębiewska-Bijak

140115 audio G7

140115 audio G7

Książkę dobrze się czyta, jest ciekawa, ale... nie tak wciągająca jak "Kochałam Tyberiusza".

Moim zdaniem książka słaba. Czyta się dość lekko, fakt, ale lektura nie dała mi ani obrazu Piłata, ani nie pokazała przemiany człowieka pod wpływem spotkania z Jezusem. Ot, odniosłam wrażenie, że autorka pocięła Ewangelię na kawałki i te powkładała gdzie się dało w fabułę. Wyszło coś bardzo sztucznego. Dla mnie zabrakło głębi.

Miał być klimat jak z "Kochałam Tyberiusza", no i inne spojrzenie na Piłata... Nie wytrzymuje porównania z "Tyberiuszem", ale czyta się względnie dobrze. Czy to lektura do powtórzenia? Wątpliwe.

Aż żal było Piłata na sam koniec, tak zręcznie została napisana ta historia. Czy tak było naprawdę lub jak blisko prawdy była Autorka nie jest w sumie istotne, ponieważ książka ta ma za zadanie przede wszystkim pokazać Piłata jako człowieka, a nie jako część Misterium Męki Pańskiej, odgrywającej krótką, acz ważną rolę w historii Zbawienia. I moim zdaniem zadanie to spełniła.

Kolejne w literaturze spojrzenie na człowieka, którego decyzja miała wpływ na losy świata. Jaki był? Co się z nim działo po śmierci Jezusa? Jak wyglądało jego nawrócenie? Na te pytania możemy znaleźć odpowiedzi w książce Dored.

• 2011
  • Literatura norweska