Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988

Parnicki, to nadzwyczaj, ciekawa postać. Jego rodzina wywodziła się z okolic dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego, była mocno zgermanizowana, ojciec autora, bardzo słabo mówił po polsku, a sam Parnicki, polskiego nauczył się dopiero, jako nastolatek w Chinach. Ojciec pracował w Rosji, po śmierci matki, przyszłego pisarza, umieścił go w korpusie carskich kadetów, który po wybuchu rewolucji bolszewickiej, był ewakuowany do Władywostoku. Chłopiec, uciekł ze szkoły kadetów, trafił pod opiekę Polonii w chińskim Harbinie, znajdującym się przy granicy z Rosją, a do którego, masowo uciekali Polacy, których komunistyczna rewolta, zastała na terenach Syberii. Tutaj w gimnazjum polskim im. Sienkiewicza, Parnicki został przywrócony na łono narodu, poznał język polski i zafascynował się polską powieścią historyczną.

Książka, będąca zbiorem wywiadów pisarza dla prasy, jest lekturą obowiązkową dla miłośników, jego twórczości, odsłania bowiem, warsztat autora i jego poglądy na literaturę.

Podobnie, jak w pisanych u kresu życia dziennikach, Parnicki, jawi się nam, jako człowiek sympatyczny, skromny i nieco zagubiony w meandrach swego dzieła. Autor, twierdził, iż to podświadomość dyktowała mu, co i jak pisać, sam zaś, nigdy nie planował swych książek, pisał bo był ciekawy, jak skończy się akcja, książki nad którą pracował. Np. ,,Srebrne Orły'', miały zawierać, jedynie jeden rozdział, którego akcja, działa się w Rzymie, lecz podświadomość, narzuciła wyobraźni Parnickiego, rozciągniecie wątku Rzymu, na nieomal całą książkę.

Pisarz, odżegnywał, się od nurtu antypowieści, chciał, aby jego powieści wizualnie przypominały prozę Sienkiewicza, inaczej jednak nie potrafił pisać, wyznawał skromnie, i choćby, za tą rzadką u pisarzy skromność, warto Parnickiego, docenić, czytając ten wciągający zbiór wywiadów.

Dodaj cytat z książki Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988