Ziele na kraterze

Okładka książki Ziele na kraterze
Melchior Wańkowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-08-11
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376488448
Tagi:
wspomnienia wychowywanie powstanie warszawskie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
952 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
211
153

Na półkach: ,

Biografia Melchiora Wańkowicza (1892-1974) jest tak barwna i bogata w zdarzenia, że łatwo się jest wczuć w otaczający nas klimat. Jest to z jednej strony wzorcowa biografia aktywnego dziecięcia wieku: zawiera w sobie dwie rewolucje i trzy wojny, konspirację,uwięzienia,los żołnierza i tułacza, utratę mienia i rodziny.

"Ziele na Kraterze" to autobiograficzna powieść o życiu ziemiańskiej rodziny wyrzuconej przez splot wydarzeń historycznych na warszawski bruk.
Choć opowieść jest tylko o losach najbliższych - stanowi portret tłumu ludzi. Wańkowicz szkicuje krótkie, tragiczne życiorysy młodzieży biorącej udział w powstaniu warszawskim.

Krysia jak i Marta, były siostrami podobnymi do siebie,zżyte ze sobą, rozdzieliła ich wojna... nie mogły znieść tęsknoty za domem i samymi sobą pisały listy, obie najbardziej kochały rodzinę, odważne i dobre dla wszystkich.

Krystyna starsza, chorowita, zamknięta w sobie ale o wielkim sercu i osobowości.Nocami uczy się języków, studiuje na tajnych kompletach i przygotowuje się do walki w oddziałach „Parasola”. Pomimo obaw matki, Krysia decyduje się na udział w powstaniu. Pod pseudonimem „Anna” walczy na warszawskiej Woli. Ginie wraz z grupą sześciu młodych żołnierzy w pierwszych dniach powstania.

Marta młodsza to ulubienica ojca. Wesoła, gadatliwa, roztrzepana – jest często obiektem żartów całej rodziny. Rezolutna dziewczynka robi wszystko, by dorównać starszej siostrze. Dość wcześnie ujawnia – odziedziczony po ojcu – talent literacki, wysyłając do redakcji „Płomyka” cykl felietonów o wyprawie kajakowej. Po zdaniu matury, Marta zostaje wysłana przez rodziców do szwajcarskiego pensjonatu dla dziewcząt. Przymusowa emigracja i pobyt w Stanach Zjednoczonych są dla Marty trudnym egzaminem dojrzałości. Dziewczyna udowadnia jednak siłę charakteru – uczy się, pracuje, pisze i publikuje. Pomimo długotrwałego rozstania z rodziną, nie załamuje się.


Ojciec wychowywał ich w dość srogi sposób, tak aby poradziły sobie w dorosłym wieku, niby dobrze ale dla dziewczynek było to trudne. Mało poświęcał im czasu, wpajał im patriotyzm, dopiero po śmierci Krysi, po przeczytaniu listu napisanego przez nieżyjącą córkę do Marty parę dni przed powstaniem. Rusza go sumienie i otwierają mu się oczy, żałuje tego jak traktował dziewczynki, ale już za późno, w rozpaczy piszę list do zmarłej dziewczynki, wmawiając sobie pod koniec (...)"Żyjesz, Krysiuniu. Żyjesz i żyć będziesz" - (393 strona.)

Melchor Wańkowicz napisał moim zdaniem ciekawie i wzruszająco tą książkę. Pokazuje odzwierciadlenie patriotyzmu, odwagi, poświęcenia i miłości do ojczyzny przez młodzież, która oddała swoje życie za nią, dzielnie walcząc.
M.in najstarsza chorowita córka autora Krysia zginęła w tej tragicznej wojnie na jej cześć młodsza siostra Marta nazywa swoją nowo narodzoną córeczkę Anna Krystyna ... Polecam przeczytać.

Biografia Melchiora Wańkowicza (1892-1974) jest tak barwna i bogata w zdarzenia, że łatwo się jest wczuć w otaczający nas klimat. Jest to z jednej strony wzorcowa biografia aktywnego dziecięcia wieku: zawiera w sobie dwie rewolucje i trzy wojny, konspirację,uwięzienia,los żołnierza i tułacza, utratę mienia i rodziny.

"Ziele na Kraterze" to autobiograficzna powieść o życiu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 434
  • Chcę przeczytać
    735
  • Posiadam
    250
  • Ulubione
    73
  • Lektury
    41
  • Teraz czytam
    34
  • Literatura polska
    15
  • Audiobook
    12
  • Z biblioteki
    8
  • 2012
    8

Cytaty

Więcej
Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze Zobacz więcej
Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze Zobacz więcej
Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także