Zakazana księga

Okładka książki Zakazana księga
Andreas Goessling Wydawnictwo: Telbit Cykl: Opus (tom 1) fantasy, science fiction
500 str. 8 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Opus (tom 1)
Tytuł oryginału:
OPUS – Das verbotene Buch
Wydawnictwo:
Telbit
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
500
Czas czytania
8 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362252473
Tłumacz:
Dariusz Salamon
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
321
15

Na półkach: , ,

Raz na jakiś czas na polskim rynku wydawniczym pojawia się pozycja, z której samego tylko opisu – nawet nie podkoloryzowanego przez marketingowców – jasno wynika, że mamy do czynienia z książką niezwykłą i oryginalną. Tak też jest w przypadku dzieła Andreasa Goesslinga pt. „Opus. Zakazana księga”. Wszak młodzieżowa powieść przygodowa, doprawiona nutką fantastyki, z akcją osadzoną u schyłku średniowiecza musi z miejsca porwać czytelnika. Czy jednak na pewno?

Piętnastoletni Amos von Hohenstein jest sierotą wychowywaną przez swego wuja Heriberta, rycerza-rozbójnika o złej sławie. Chłopiec charakter odziedziczył po nieżyjącym już ojcu, nic więc dziwnego, że od wypraw łupieżczych za czeską granicę woli wizyty u Kronusa, starego pustelnika i uczonego. Mędrzec zna wiele sekretów pogańskiego świata magii, w które powoli wtajemnicza chłopca, jednak jego celem jest skondensowanie całej swej wiedzy w jednym dziele: „Księdze duchów”. Na nieszczęście, jej niepozorna treść wzbudza zainteresowanie inkwizycji i urzędu cenzury, przez co obaj, wraz z magiczną księgą, znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Amos otrzymuje zadanie ochrony i dostarczenia dzieła do rąk nieznanego adresata, w czym pomóc mu mają jego nowe zdolności oraz Klara, nieoczekiwana sojuszniczka.

Niestety, opowieść zaserwowana czytelnikowi przez Goesslinga nie jest tak fascynująca, na jaką się zapowiada. Choć z początku szybko wciąga odbiorcę w wir akcji, równie szybko wypuszcza go na pustkowiu powtarzających się schematów. Czytany z wypiekami na twarzy opis szaleńczej pogoni nie zajmuje już tak samo za drugim razem, nie mówiąc już o trzecim i całej rzeszy następnych. Zagrożenie, ucieczka, chwila spokoju – ten motyw regularnie powraca przez całą książkę, z rzadka jedynie pozwalając na pojawienie się wykraczających poza niego wydarzeń. Jak to w młodzieżowych powieściach bywa, tak i w „Zakazanej księdze” nie mogło zabraknąć szybko rozwijającego się wątku miłosnego. Jednak nie przyciąga on wielkiej uwagi, poza kilkoma odważnymi jak na książkę dla młodszych odbiorców tekstami.

Mocną stroną powieści jest jej tło historyczne. Schyłek XV wieku to czasy szalenie interesujące, w których magia i zabobony mieszają się z religią i racjonalnością. Andreas Goessling, zajmujący się historią mitów i kultury, umiejętnie oddaje klimat późnego średniowiecza, mentalność ówczesnych ludzi oraz sposoby działania inkwizycji. Wszelkie budzące niepewność zagadnienia zostały objaśnione w bogatym posłowiu, które tłumaczy także różnice między faktami historycznymi a fikcją literacką. Jednego tylko brakuje, by czytelnik mógł w pełni odetchnąć powietrzem wieków średnich: choćby delikatnej stylizacji na dawniejszą mowę. O ile w występującej w powieści narracji trzecioosobowej używanie współczesnego języka jest całkowicie zrozumiałe, o tyle archaizacja dialogów wyszłaby książce tylko na dobre.

„Zakazana księga” na wyrost została nazwana powieścią przygodową. Brakuje w niej najważniejszych cech gatunku: próżno doszukiwać się tu nieprzewidywalnej fabuły, zaskakujących zwrotów akcji czy niejednoznacznych charakterów. Jednak mimo tego, że nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań, wciąż pozostaje przyjemną, niezobowiązującą lekturą dla nieco starszej młodzieży, szczególniej tej zainteresowanej historią średniowiecza.

---
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu TELBIT (www.telbit.pl) oraz Portalowi Bestiariusz (bestiariusz.pl).

Raz na jakiś czas na polskim rynku wydawniczym pojawia się pozycja, z której samego tylko opisu – nawet nie podkoloryzowanego przez marketingowców – jasno wynika, że mamy do czynienia z książką niezwykłą i oryginalną. Tak też jest w przypadku dzieła Andreasa Goesslinga pt. „Opus. Zakazana księga”. Wszak młodzieżowa powieść przygodowa, doprawiona nutką fantastyki, z akcją...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    162
  • Przeczytane
    120
  • Posiadam
    43
  • Fantastyka
    6
  • Teraz czytam
    6
  • 2013
    3
  • Fantasy
    3
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2012
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zakazana księga


Podobne książki

Przeczytaj także