Świt

Cykl: Noreela (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Dawn
Iga

Mroczna saga rozpoczęta "Zmrokiem" nagrodzonym British Fantasy Society Award dla najlepszej powieści 2007 Noreela stoi w obliczu zagłady. Lecz gdzieś w sercu krainy wciąż żyje magia. Nieszczęsny Rafe uosabiał kiedyś jej moc, do dnia gdy Magowie odebrali mu ją brutalnie i zatriumfowali raz jeszcze. Teraz Magowie zbierają armię przerażających wojowników, by utopić Noreelę w morzu krwi. Lecz...

Noreela stoi w obliczu zagłady. Lecz gdzieś w sercu krainy wciąż żyje magia. Nieszczęsny Rafe uosabiał kiedyś jej moc, do dnia gdy Magowie odebrali mu ją brutalnie i zatriumfowali raz jeszcze. Teraz Magowie zbierają armię przerażających wojowników, by utopić Noreelę w morzu krwi. Lecz ostatni pozostali przy życiu mieszkańcy nie zamierzają się pogodzić z wiecznym mrokiem. Prastara przepowiednia mówi, że przyszłość magii objawi się w dziecku jeszcze nienarodzonym – jeśli tylko jego matka przeżyje i ujrzy wstający świt...
Światło nadziei rozbłyska w powodzi ciemności zalewającej zniszczoną okrutną wojną krainę. W tym świecie rozgrywa się akcja powieści Tima Lebbona - jednego z najzdolniejszych brytyjskich twórców dark fantasy, obdarzonego niezwykłą wyobraźnią. Jego książki zdobywają prestiżowe nagrody, m.in. British Fantasy Society Award i Bram Stoker Award. Ostatnio zainteresowały się nimi wytwórnie filmowe. Popularność książek Lebbona sprawiła, że wyimaginowany świat Noreeli doczekał się strony internetowej, gdzie fani twórczości autora dzielą się entuzjastycznymi opiniami.

Józef Śliwiński | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

Jedno z tych doskonałych dzieł, których nie chce się czytać. Mimo pisarskiego kunsztu i prawdziwie oryginalnych tworów. Mimo tego, że nic nie jest oczywiste, czarno białe i płytkie. Książka jest rozwlekła, nudna i wydaje się bezcelowa. Choć nie zdziwiłbym się gdyby idea toczników, fledżu, czerwonych mnichów i jeszcze kilku innych bytów na stałe weszły do kanonu fantasy, nie potrafię zachwycić się tą książką. Dopiero ostatnie 50 stron udało mi się przeczytać w jako takim tempie.

Yumeka | 2016-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Ni mniej, ni więcej czyste przedłużenie męki tomu pierwszego. Nie chcę się powtarzać na temat realiów, bohaterów czy stylu. Chociaż koncept Mnichów i Naksów wydaje się być odwrócony o 180 stopni.
Na okoliczność nadania większego sensu istnienia Lenory, Lebbon popada w symbolizm. To w sumie jedyna rzecz, jaka odróżnia tom pierwszy od drugiego - o ile w pierwszym to Lenora dopatruje się symboliki, o tyle w drugim sama się staje symbolem. W zakończeniu każdy jej gest jest symbolem. Dopracowanie tego elementu równoważy niedorobioną koncepcję Duchów Krainy, które ostatecznie zostały zadowolone nie wiadomo czym. Cała magia zresztą taka jest - nie wiadomo, do czego dąży. Niby jasne, że jest po stronie protagonistów (bardziej jako sojusznik niż główny protagonista), ale ciągle szuka jakichś banalnych pretekstów, które maksymalnie wszystko opóźnią. Trochę to sztuczne. I kiczowate, jak sprowadzanie wszystkiego do książek. Czytelnicza wazelina. Bez przesady.

Cieszę się, że się w końcu...

Monika | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Leneonora, Magowie i armia Krotów atakują Noreelę. Magowie posiedli już magię i ich zemsta za wygnanie ponad trzysta lat temu wreszcie ma się dokonać.
Wiedźma - Nadzieja, Alischia i Trey podróżują do gór Kang Kang. Alischia kryje w sobie ostatek magii, który może przeszkodzić Magom w zajęciu Noreeli. Jednak droga przez pogrążoną w nieustannym mroku krainę jest ciężka i niebezpieczna.
Po utracie Rafe'a i przyjaciółki A'meer, Kosar odłącza się od Alischii, Nadzieii i Trey'a, by odszukać i powiadomić Schantaschi o nadziei dla upadającej krainy. W drodze do ich miasta - Hess spotyka Czerwonego Mnicha - Luciana. Łączy z byłym wrogiem siły, by dotrzeć do celu. Jednak czy Schantaschii uwierzą w jego opowieść i pomogą dotrzeć Alischii do Kang Kang?

Streszczenie, które przedstawiłam jest podstawą do bardzo ciekawej książki, którą mógł być "Świt". Jednak autor genialnie utrudnił czytanie lektury. Mnóstwo rozległych opisów otoczenia, stworzeń i maszyn, do tego dłużące się przemyślenia...

Alexandra Zaboklicka | 2011-07-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Obie części książki bardzo mi się podobały. Mimo, że dlugo i dosyć ciężko sie je czyta, to efekt końcowy jest wart przebrnięcia przez nią. Zakończenie zaskakujące

Bartholomev | 2013-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Mroczna, ciężka, krwista. Spektakularne zakończenie i generalnie akcja bardziej wartka niż w "Zmroku", dlatego cieszę się, że jednak dotrwałem dotąd ;)

Aniela | 2015-06-08
Przeczytana: 10 marca 2015

W stosunku do poprzedniej części, tu przeżyłam zwód, akcja stała się monotonna a działania bohaterów niewiele wnosiły do fabuły.

Greendraco | 2011-09-12

Drga część serii, która dorównuje swojej poprzedniczce. Bardzo ciekawe rozwinięcie historii i ciekawe zakończenie.

magda397 | 2012-07-02

Mrocznie, ciężko, że aż miło:)

lulexis | 2016-07-03
Satis | 2016-06-24