Wiara i wina. Do i od komunizmu

Okładka książki Wiara i wina. Do i od komunizmu Jacek Kuroń
Okładka książki Wiara i wina. Do i od komunizmu
Jacek Kuroń Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Niezależna Oficyna Wydawnicza
1990-01-01
1990-01-01
jacek kuroń komunizm solidarność

Szalenie bogata autobiografia jednego z ważniejszych działaczy antykomunistycznej opozycji ostatnich trzech dekad PRL-u. Ujmuje szczerością sądów, refleksji, wspomnień. W barwny sposób opisuje środowiska wczesnych działaczy ZMP-owskich i ZMS-owskich, walterowskiego harcerstwa, KOR-u, grupy "komandosów". Malując ich wielowymiarowy portret autor nie tylko uwzględnia ich pozytywne dokonania ale także nie szczędzi słów krytyki. Jest to wreszcie portret ewolucji poglądów samego autora i świadectwo formowania się jego własnej teorii społecznej, którą stara się wyłożyć na końcowych stronach książki.

Oczywiście autobiografia jest ściśle spleciona z wydarzeniami historycznymi, takimi jak "odwilż", wydarzenia poznańskie 1956 roku, polski październik 1956, "mała stabilizacja" lat 60., haniebne wydarzenia marcowe 1968, czy początek rządów Gierka i opisuje towarzyszący im nastrój społeczny. Kuroń szczegółowo relacjonuje swoje pobyty w więzieniu, które z czasem stają się swoistą obserwacją uczestniczącą dostarczającą materiałów do jego własnej teorii zachowań społecznych.

Bogactwo opisów, ilość faktów, nazwisk mogą wydawać się przytłaczające. Sam czytałem tę książkę z przerwami. Ale z drugiej strony właśnie dzięki nim można tę autobiografię potraktować jako doskonałe kompendium wiedzy na temat zarówno części aparatu komunistycznego jak i zróżnicowanego środowiska opozycji czasów środkowego PRL-u. Polecam każdemu, kto lubi konfrontować wiedzę wyniesioną ze szkoły lub z mediów z relacjami naocznych świadków lub/i aktorów wydarzeń!

Kawał historii Polski, przekazane olbrzymie emocje autora, ale jednak dzieło literacko nierówne.

Bardzo polecam audiobooka przeczytanego przez przez Jerzego Wardejna.

Bardzo polecam audiobooka przeczytanego przez przez Jerzego Wardejna.

Od zauroczenia komunizmem w jego radykalnym odcieniu (stalinizm) do spektakularnej ostrej opozycji antykomunistycznej. Szczere wyznanie byłego twórcy czerwonego harcerstwa, opozycjonisty, więźnia systemu i ministra pracy.

Ponieważ Kuroń to dla mnie dość odległa ideologicznie postać więc i ocena książki nie jest przesadnie wysoka, choć przyznam, że czytałem ją z zainteresowaniem.

Kuroń ma ciekawy styl, jego wspomnienia czyta się dość lekko, jednak muszę przyznać, że dobrze by było interesować się opisywanym przez niego okresem.
Przez kartki jego historii przewija się dużo nazwisk i organizacji, które warto skojarzyć nawet i z czasami współczesnymi. Sięgnę po "Gwiezdny czas" czyli kontynuację jego pamiętnika nie mniej jednak muszę być "w humorze".

Wielbicielom Jacka nie trzeba tej książki polecać. Autor świetnie opisuje niejednoznaczność tamtych czasów, że nic nie było czarne lub białe tylko szare. Najbardziej podobał mi się opis przemiany człowieka głęboko wierzącego w komunizm w gorącego przeciwnika tego systemu. Dlatego książkę powinni przeczytać wszyscy przeciwnicy Jacka.

Nie ma Cię już Jacku z nami - przeszedłeś do gabinetu cieni. Dobrze że pozostawiłeś po sobie pamiętniki. Książka dedykowana dla czytelników w wieku 50+ - czyli osób które żyły w czasach gdy trwała walka z komunizmem. Młodszy czytelnik musiałby szczegółowo zgłębić historię aby zrozumieć co działo się tych latach. Gmatwanina nazwisk osób , które w wspominasz w pamiętnikach sprawia iż czasami czytelnik gubi wątek. Jesteś jednak Jacku usprawiedliwiony - bowiem nie urodziłeś się pisarzem - urodziłeś się opozycjonistą i człowiekiem walczącym o demokrację. Po przeczytaniu książki jestem pełen podziwu iż wytrwałeś na drodze, która zaprowadziła nasz kraj do wolności.

Jest to autobiograficzna książka znanego i cenionego opozycjonisty, polityka i publicysty Jacka Kuronia. Traktuje ona o życiu tego nietuzinkowego człowieka, m.in. o jego pobycie w wojsku oraz w więzieniu. Autor przytacza wiele anegdot i opowieści, a także dokonuje analizy psychologicznej otaczającej go rzeczywistości.

• 2016
  • PRL
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Wiara i wina. Do i od komunizmu