Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7469-438-6
Lawina, kamienie
literatura faktu
Agnieszka

Opowieść o losach polskich pisarzy, którzy zaraz po wojnie wstąpili w szeregi zwolenników nowego ładu, by stać się jego żarliwymi wyznawcami i służyć mu piórem, a potem przeszli do jawnej opozycji wobec systemu. Co nimi kierowało w ich powojennych wyborach? Czy konformizm, żądza władzy i pieniędzy, czy te same wartości, które zadecydowały o ich przejściu do opozycji? Ta reporterska opowieść o losach sześciu pisarzy - Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Wiktora Woroszylskiego i Adama Ważyka wpisuje się w sam środek obecnych debat publicznych o rozliczaniu się z działalności w czasach PRL.

almos | 2012-10-06
Przeczytana: 03 października 2012

Bardzo ciekawa książka o czołowych polskich literatach, którzy w latach czterdziestych i pięćdziesiątych mocno zaangażowali się w komunizm, a potem mocno zaangażowali się w działalność opozycyjną. W sumie jest to fascynujący przyczynek do historii PRLu, napisane jest to z nerwem, czyta się lekko i z napięciem, prawie jak powieść sensacyjną. Niektóre życiorysy, to temat na powieść czy film. Weźmy Jerzego Andrzejewskiego, który przed wojną był zaangażowanym katolikiem, po wojnie zaprzysięgłym komunistą, a po 1956 roku, opozycjonistą. Drugi życiorys to Woroszylski, który mając pochodzenie żydowskie, przeżył piekło wojny w Grodnie, kursując pomiędzy gettem i aryjską stroną, po wojnie stał się wojującym komunistą, takim hunwejbinem, a potem był bardzo zaangażowanym opozycjonistą. Końcowa część książki jest poświęcona polemikom z innymi autorami zajmującymi się tą tematyką: Trznadlem czy Urbankowskim, moim zdaniem to osłabia wymowę tej książki, autorki winny skończyvć swoją historię w...

wishjet | 2014-03-02

Na początku wyjaśnię, że nazwiska obu autorek nie budzą mojego entuzjazmu. Jeszcze mniejszy entuzjazm budzi nazwisko redaktora naczelnego GW, który namówił obie Panie do napisania tej książki.

Ale mimo powyższych zastrzeżeń uznaję ich pracę za wartościową i ciekawą. Daje w miarę syntetyczny i kompleksowy obraz tego co działo się z krajową literaturą po drugiej wojnie światowej.

Jeszcze raz wracając do początkowych zastrzeżeń - nie można wykluczyć, że cały ten 500-stronnicowy las powstał po to by ukryć kilka ostatnich rozdziałów mających na celu (jak sądzę) utytłać Herberta w tym samym błocie, w którym utytłali się Woroszylski, Andrzejewski et consortes.
Ale nawet gdyby tak było w istocie, przecież nic nie stoi na przeszkodzie by zapoznać się z innym pracami tyczącymi tego samego tematu, rozpoczynając od "Hańby domowej" Jacka Trznadla.

milana9 | 2013-05-08

Wspaniała, rzetelna książka.Opowiada losy nie tylko czterech głównych bohaterów: Andrzejewskiego, Borowskiego, Ważyka i Woroszylskiego, ale całego pokolenia, które próbowało odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Książka także dla tych, którzy już coś wiedzą o losach tych artystów. Styl, wiadomo, wciąga, jak każda książka autorek.

mariola | 2016-09-30
s_pirit | 2016-08-03