Szczenięce lata. Ziele na kraterze. Ojciec i Córki - korespondencja

Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
piotrex

Drugi tom z serii dzieł Melchiora Wańkowicza (po słynnej "Bitwie pod Monte Cassino") zawiera „rodzinną” beletrystykę pisarza oraz unikatowy zbiór listów, jakie Wańkowicz wymieniał z obiema córkami – Krystyną i Martą. "Szczenięce lata" opisują nieistniejący już świat dworów na Kresach. Ta prawdziwa gawęda, pisana piękną polszczyzną, jest kopalnią wiadomości na temat ówczesnych zwyczajów i...

"Szczenięce lata" opisują nieistniejący już świat dworów na Kresach. Ta prawdziwa gawęda, pisana piękną polszczyzną, jest kopalnią wiadomości na temat ówczesnych zwyczajów i tradycji.

"Ziele na kraterze" zajmuje szczególne miejsce wśród książek Wańkowicza, nie tylko ze względu na zawarty w niej zapis osobistej tragedii pisarza, który stracił w Powstaniu Warszawskim ukochaną córkę Krystynę. Ta książka ma dużo głębsze przesłanie – jest afirmacją życia, rodziny i miłości.

"Ojciec i Córki – korespondencja" to zbiór listów, jakie Melchior Wańkowicz wymieniał z córkami (Martą i Krystyną) w latach 1921-1941. Z ich treści wyłania się obraz skomplikowanych relacji rodzinnych Wańkowiczów. Korespondencja ta jest też bezcennym i fascynującym uzupełnieniem zarówno "Ziela na kraterze" jak i "Szczenięcych lat", które należą do najpopularniejszych i wielokrotnie wznawianych utworów pisarza.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Monika | 2018-04-02

Chciałabym napisać tylko o jednej części tej książki, a mianowicie o korespondencji Wańkowicza z córkami. W mojej domowej biblioteczce znajduje się cieniutkie wydanie listów pisarza i jego córki Krystyny. To jedna z moich najważniejszych, najukochańszych książek, a Krysia to moja najulubieńsza z dzielnych dziewczyn powstańczych. Dlatego nie piszę o drugiej córce Marcie, o niej tyle napisał jej ojciec, tyle w nią zainwestował, a Krysia była chyba córką mniej kochaną. Krystyna w przeciwieństwie do ojca i siostry została podczas okupacji w Polsce, przeszła przyśpieszoną i niezwykle owocną lekcję dojrzewania. Chwilami jej listy przypominają najczystszą poezję...gdyby przeżyła Powstanie Warszawskie byłaby wybitnym, mądrym człowiekiem...poległa 6 sierpnia...jej ciała nie odnaleziono...

Dotka76 | 2018-03-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 11 marca 2018

Wysłuchałam tylko "Ziela na kraterze"
Po raz kolejny zachwyca mnie arcydzieło Wańkowicza. Jego język - jako jedynego polskiego autora - można porównać do warsztatu Nabokova - niesamowite!
Tylko wielka szkoda, że ta niezwykle inspirująca powieść to w głównej mierze owoc fantazji autora: losy tej rodziny były o wiele bardziej skomplikowane, gorzkie, smutne niż te opisane w książce. Nie chciałabym mieć takiego ojca jak Wańkowicz. Czasami współczuję tym dziewczynom.

Ziele na kraterze jest podręcznikiem jak wychowywać dzieci.

No tak , mój ulubiony pisarz...jakże przecudownie potrafił opisywać otaczającą go rzeczywistość ,z humorem i polotem, ta jego pierwsza powieść zachęciła mnie do przeczytania całej jego twórczości...przeczytałem niemal wszystkie jego reportaże i powieści i to kilkakrotnie...to mój książkowy guru...

Kasiek m | 2013-12-05
Przeczytana: 30 listopada 2013