Artykuły
30 książek LGBT+, czyli powieści we wszystkich kolorach tęczyLubimyCzytać334Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać369Artykuły
Finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Rozmowiamy z Maiwenn AlixRemigiusz Koziński1Artykuły
Bibliotekarze pozywają Arkansas – według nowego prawa mogą zostać ukarani za wypożyczenie książkiAnna Sierant34
Jacek Kuroń

- Pisze książki: powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, publicystyka literacka, eseje, filozofia, etyka, historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), poradniki, czasopisma, religia
- Urodzony: 03.03.1934
- Zmarły: 17.06.2004
Polski polityk, jeden z przywódców opozycji demokratycznej w okresie PRL, historyk, działacz ZHP, współzałożyciel KOR, dwukrotny minister pracy i polityki społecznej, w latach 1989–2001 poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.
Urodził się w rodzinie o PPS-owskich tradycjach. W 1949 był działaczem Związku Młodzieży Polskiej (ZMP). Od 1952 pracował jako etatowy instruktor w wydziale harcerskim stołecznego ZMP, wstąpił też wtedy do PZPR.
W 1955 założył Krąg Walterowski, którego był komendantem do 1961. W latach 1957–1964 pracował w Głównej Kwaterze ZHP, gdzie pełnił m.in. funkcję kierownika Wydziału Programowego. W 1953 został przewodniczącym zarządu uczelnianego ZMP na Politechnice Warszawskiej. W listopadzie 1953 usunięto go z tej organizacji, jak i z PZPR za krytykę koncepcji ideowej ZMP. Od 1955 brał udział w zebraniach Klubu Krzywego Koła.
W 1957 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Rok wcześniej ponownie został przyjęty do PZPR. Usunięty z tej organizacji po opublikowaniu w 1964 wraz z Karolem Modzelewskim Listu otwartego do Partii, krytykującego biurokratyzację i klasowy charakter reżimu PRL.
- 342 przeczytało książki autora
- 463 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Lech Kaczyński powiedział mi, że zasadniczą przyczyną podjęcia przez Wałęsę pertraktacji ponad głową Bronka Geremka i całego prezydium OKP, było - jak powiedział: wasze porozumienie z kierownictwem PZPR. O takim porozumieniu mówił jeszcze później publicznie Jarek Kaczyński. Fakt, że Leszek powiedział mi to w cztery oczy, prywatnie, świadczy, że wierzył naprawdę w to, co mówi. Przyznam, że całkowicie zgłupiałem. Bowiem żadnego takiego porozumienia nie było.
Lech Kaczyński powiedział mi, że zasadniczą przyczyną podjęcia przez Wałęsę pertraktacji ponad głową Bronka Geremka i całego prezydium OKP, ...
Rozwiń ZwińJarek Kaczyński, kiedy mówił o przyspieszeniu, to mówił o przyspieszeniu w dekomunizacji. Uważał, że ponieważ nie można gospodarczo przynieść żadnej poprawy, bo to jest sprawa relacji między dochodem narodowym Polski, a dochodem narodowym z Zachodzie i tego się z dnia na dzień nie zrobi, więc trzeba zrobić coś w zamian. Trzeba dać rozliczenie z komunistami. Trzeba dać rozliczenie z komunistami. On to mówił publicznie na posiedzeniu Komitetu Obywatelskiego, ale szerokie rzesze słyszały coś zupełnie innego. Bo ludzie zawsze słyszą to co chcą słyszeć. Więc słyszeli, że jest to droga na skróty, że można szybko dojść do dobrobytu.
Jarek Kaczyński, kiedy mówił o przyspieszeniu, to mówił o przyspieszeniu w dekomunizacji. Uważał, że ponieważ nie można gospodarczo przynieś...
Rozwiń Zwiń