Pamiętniki zza grobu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mémoires d'outre-tombe
8306019865
Alma_Mexicana

François-René wicehrabia de Chateaubriand, prozaik, polityk, dyplomata, podróżnik, świadek i uczestnik najważniejszych wydarzeń we Francji od ancien régime'u po rok 1848, współczesny Ludwika XVI, Rewolucji, Napoleona, Restauracji, Ludwika-Filipa - jest autorem książek, które należą do kanonu literatury francuskiej: "Atala", "René", "Geniusz chrześcijaństwa", "Męczennicy" przyniosły mu już za życia niebywałą sławę i postawiły w rzędzie najwybitniejszych pisarzy Francji. Jest to pozycja historycznie niezachwiana, ale dziś już, po części przynajmniej, martwa: pisarz nie żyje dzięki szacownemu miejscu w podręcznikach literatury i programach szkolnych. Szczęściem dla siebie - i dla potomności - Chateaubriand przez wiele lat swego długiego życia pisał pamiętniki, które pozostały żywe, dziś przy ogromnym zainteresowaniu literaturą pamiętnikarską, bardziej może żywe niż kiedykolwiek. I nic dziwnego: "Pamiętniki zza grobu" należą do niekwestionowanych arcydzieł gatunku. I to ze wszystkich punktów widzenia: pisał je mistrz pióra, wielki artysta prozy; człowiek o równie wyjątkowej inteligencji jak i zmyśle obserwacji; portrecista osób i wydarzeń, w opis swego niezwykłego życia zdolny włączyć całą dziejącą się wokół historię, kraje, kontynenty. Romantyk z odczuwania i człowiek z nieubłaganą trzeźwością malujący wielkich historii - królów, Napoleonów, Waszyngtonów, Dantonów, Robespierre'ów, których miał o wyciągnięcie ręki; arystokrata z tradycji, demokrata z upodobania; kochanek przyrody, muz i najpiękniejszych kobiet; wzór najbardziej próżnych ambicji i największej niezależności duchowej: Chateaubriand ukazuje się takim, jakim pokazać się chciał i jakim pokazać się nie chciał, ale tak, jak pragnął, z z a g r o b u. W ogromnej panoramie swego czasu i w całym blasku swojej pisarskiej wielkości.

źródło opisu: PIW, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2018-01-03

„Arcydziełem Chateaubrianda, i arcydziełem żywym, są ‘Pamiętniki zza grobu’”. Tym zdaniem znakomita tłumaczka Joanna Guze otwiera wstęp do niniejszego, dość pokaźnego tomu. Jakkolwiek bardzo panią Joannę szanuję, i to nie tylko za dokonania translatorskie, tym razem trudno mi się z nią zgodzić.
Chateaubriand jawi mi się bowiem zza grobu chyba niezupełnie tak, jak jawić się sobie życzył. Wobec pamiętnikowej formuły trudno się może dziwić, iż to autor znajduje się w centralnym miejscu tych zapisków, ale powracające uwagi o własnej skromności, spod których nie tak znowu rzadko wygląda przekonanie o swej wielkości, a także wplatane tu i ówdzie użalanie się nad swoim tragicznym losem, nie konstytuują bynajmniej żywego arcydzieła.
Chateaubriand ma tendencję do przynudzania, na jaką składają się z pewnością skłonność do przytaczania ogromnej liczby nazwisk i nieznacznie tylko niższej liczby cytatów z klasyki. Jeśli istotnie był autor człowiekiem wielkiej przenikliwości, nie potrafi tego...

Hanau | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Na pewno nie jest to literatura dla każdego. Przebrnąłem przez nią z pewnym samozaparciem i… nie żałuję, chociaż miejscami książka przytłaczała, to ilością podawanych nazwisk, to dłużyznami, to wreszcie trochę „udawaną” skromnością. Mimo to polecam taki „skok w przeszłość”. Bardzo ciekawa podróż.

Ponsy | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Ach, co to byłaby za uczta, gdyby R. Chateaubriand nie wpadał w szał przeintelektualizowanych esejów filozoficznych! Fragmenty o dzieciństwie spędzonym w Saint-Malo, sielankowe pejzaże przyrody Bretanii, stare zamki i dzieje francuskiej arystokracji, jeszcze rewolucyjny Paryż to literacki majstersztyk. Ale potem..."dłużyzny, dłużyzny!" - jak zawołał znajomy autora podczas lektury "Geniuszu chrześcijaństwa", wybudzając się z drzemki.

mch | 2016-01-16
Piotr Prachnio | 2015-10-15