Dzieje jednego pocisku

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-12087-2
klasyka

Gdybym miał wybrać jedną, jedyną książkę ze wszystkich dzieł Andrzeja Struga, to wskazałbym na „Dzieje jednego pocisku”. Sprawdziłem niedawno nową lekturą młodzieńczy entuzjazm, z jakim przed laty czytałem z zapartym tchem te frapującą opowieść o dziejach bomby wędrującej przez różne środowiska i podawanej z rąk do rąk, bomby, która w istocie nie wybucha, ale przecież jakoś spełnia swoją rolę, bo rozbita w głębinie Wisły przez żołnierzy budzi nadzieję po upadku rewolucji wśród więźniów warszawskiej Cytadeli [...]
Przeczytałem więc na nowo „Dzieje jednego pocisku”. I myślę, że miał słuszność Tadeusz Boy-Żeleński, gdy w roku 1935 z racji inscenizacji tej opowieści napisał:
„Jakaż to piękna książka, jedna z tych, które zostaną. Urodzona z dziwnie szczęśliwego natchnienia, kojarzy w sobie harmonijnie element liryczny, dramatyczny i epiczny, mówiąc wciąż o rzeczach groźnych i strasznych, nie wyradza się ani na chwilę w nadużycie okropności. I jakież to gęste! Na małej przestrzeni oddana jest cała podziemna epoka, wszystkie odcienie rozkołysanych nadziei i zawodów, dzieje walk i klęski, i wszystkie uboczne procesy chemii rewolucyjnej".
Jan Zygmunt Jakubowski

źródło opisu: Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, Warszawa 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

K_Schmidt | 2013-11-19
Przeczytana: 02 listopada 2013

Artystycznie dojrzała, w treści przemyślana i kompozycyjnie interesująca powieść, w duchu realizmu szlachetniejszej kategorii, czyli takiego, spod którego subtelnie, bez ujmy dla rzeczywistości, prześwitują symbole.

Pod pretekstem śledzenia historii jednego przedmiotu - szczególnego, bo wprawdzie martwego, ale mającego potencjał uśmiercenia każdego w swoim otoczeniu - którym jest chałupniczo wykonana bomba, Strug oprowadza myśli swoich czytelników poprzez kręte korytarze ozdobione różnorodnością osobnych portretów, doświadczeń, zdarzeń i rozterek, grzęznące w półmroku moralnego niepokoju. W głównym wątku, dotyczącym walki w słusznej sprawie, lecz etycznie wątpliwymi metodami - niepozornie ciasnym jak puszka tytułowej bomby, zmieściła się tu problematyka szeroka jak jej pole rażenia. Powieść kreśli nie tylko duchowy wizerunek pewnego minionego stadium w świadomości zbiorowości, ograniczonego do jasnych ram czasowych i politycznych (rewolucja 1905 roku w Polsce), lecz dotyka też...

| 2011-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2011

Znakomity pomysł konstrukcyjny - bomba-samoróbka, skonstruowana w celu zamachu na rosyjskiego generał-gubernatora w Warszawie, przechodzi z rąk do rąk, co daje okazję do pokazania szerokiego spektrum postaw, licznych organizacji niepodległościowych i rewolucyjnych w podziemnej Polsce około roku 1905. Pełni przy tym rolę swoistego fatum, ściągając nieszczęście na wszystkich, którzy mają z nią kolejno do czynienia.

Obraz jest szczery do bólu - znajdziemy tu nie tylko ideowych bojowców i organizatorów, dla których motorem działania jest suwerenność Polski czy sprawiedliwość społeczna, lecz także cynicznych anarchistów, bezideowych zabójców, a nawet zwykłych bandytów, których populacja w okresie chaosu zawsze rośnie. Okazja czyni złodzieja. Wstrząsający opis upadającego ruchu rewolucyjnego, wszechobecnej inwigilacji przez szpiclów ochrany i ich agentów, przeciągniętych na stronę zaborcy wprost z pierwszego szeregu walczących o wolność.

Kto pamięta z własnego doświadczenia okres stanu...

apolinary | 2016-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2016

Z werwą i talentem napisana opowieść. Kalejdoskop zróżnicowanych postaci, a przy tym jakże prawdziwych, od ideowców, patriotów, poprzez skomplikowane, "mętne figury" po zwykłych zbrodniarzy.
Jeśli miałbym jakieś zastrzeżenie, to - nitka wiążąca wszystkie wydarzenia rwie się czasami; no ale tak to bywa, kiedy prezentuje się losy przypadkowych i nieprzypadkowych osób, przez których ręce przechodził tytułowy pocisk.
Nie zmienia to faktu, że to kawał porządnej literatury, a także kawał historii Polski.

Zuzanna | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Wiem, że ta książka jest ważna, ważna zwłaszcza z perspektywy epoki, w której powstała. Ale czytało ją się koszmarnie - język niestrawny, akcja nuuudna. Plus za ciekawą koncepcję fabularną.

meryku | 2016-11-17
Przeczytana: 02 stycznia 2005