dramat polski,

źródło opisu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/84620/Akropolis-BN

olaf2009 | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Akcja dramatu rozgrywa się w Noc Zmartwychwstania Pańskiego na Wawelu. W Akcie I bohaterami są Aniołowie i ożywione figury oraz obrazy znajdujące się w Katedrze Wawelskiej. Akt II to opis wydarzeń tuż przed tym jak Hektor wyrusza na wojnę z Grekami. Wszyscy namawiają go aby został gdyż jak wyruszy to zginie. Hektor jednak wybiera powinność i obowiązek, zostawia rodziców, żonę i dziecko, pomimo iż wie, że przyczyną wojny trojańskiej jest romans Aleksandra(Parysa) i Heleny, którzy tak są zapatrzeni w siebie, że nic sobie nie robią z tego, że ich łóżkowe ekscesy kosztują życie wielu Greków i Trojan. Akt III to historia biblijnych braci Ezawa i Jakuba, synów Izaaka. Młodszy Jakub, za namową i podstępem matki - Rebeki, kradnie bratu błogosławieństwo ojca, używając skór zwierzęcych na przedramionach (Ezaw, w przeciwieństwie do Jakuba miał bardzo owłosione przedramiona). Ta historia kończy się pogodzeniem braci. Akt IV to psalmodium harfiarza - uwielbienie Zmartwychwstałego Pana. Na...

dymitrop | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Przesymbolizowane to coś. Bez wstępu nie zrozumiałbym nic. Przerost formy nad treścią.

Wabi | 2016-03-06
Przeczytana: 2014 rok