Uroda życia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Powieść, która mogła się ukazać tylko poza zasięgiem carskiej cenzury. Historia odrodzenia świadomości narodowej człowieka, którego los skazał na wynarodowienie. Piotr Rozłucki jest wiernym Rosji oficerem armii rosyjskiej. Został tak wychowany przez stryja generała mimo ostatniej woli ojca, by był Polakiem. Jego nastawienie zmienia się, kiedy widzi mogiłę ojca, powstańca styczniowego, i...

Powieść, która mogła się ukazać tylko poza zasięgiem carskiej cenzury.

Piotr Rozłucki jest wiernym Rosji oficerem armii rosyjskiej. Został tak wychowany przez stryja generała mimo ostatniej woli ojca, by był Polakiem. Jego nastawienie zmienia się, kiedy widzi mogiłę ojca, powstańca styczniowego, i poznaje jego tragiczne losy. Pragnie wrócić do polskich korzeni, ale na drodze staje mu miłość do pięknej Rosjanki.
Bohater powieści Stefana Żeromskiego musi wybierać między trudnym losem Polaka a tytułową urodą życia.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Uroda_zycia-p-36480-1-30-.html

zaczytaniec | 2019-09-06

Mocne osiem. To jedna z najbardziej ujmujących książek Żeromskiego. Dla mnie magiczne wspomnienie czasu, kiedy sięgnąłem po nią po raz pierwszy. Polecam.
PS
Zanim ktoś zacznie czytać, niech zajrzy do opowiadania Echa leśne.

Jarosław Wiśniewski | 2019-05-24

"Bo jakże piękne jest życie, jakże piękne! Całe lata je chwal, nie nachwalisz się. Śmierć przyjdzie, aż ci postrzegasz, że dopiero by pora żyć zacząć..." Tak o życiu mówi na kartach tejże książki jeden z bohaterów. Po lekturze można dodać coś jeszcze do tego krótkiego cytatu. Jakże piękne jest życie i jakże skomplikowane oraz trudne czasem zarazem...
Żeromski pisał tę powieść w latach 1911-1912. Składa się z trzech części. Ich tytuły to: "Cień", "Alienatus a se", "Łoskot śmigła". Głównym bohaterem jest Piotr Rozłucki. Człowiek mądry, inteligentny, który odkrywa swą polską przeszłość i odkrywa w sobie polskość. To człowiek, który widzi niesprawiedliwości tego świata i nie może się z nimi pogodzić. To mężczyzna pełen marzeń i odwagi z honorem idący przez życie. Wiedzie mu się różnie w życiu, lecz nigdzie nie może się w pełni dopasować i zagrzać dłużej miejsca. Wrażliwy, buntowniczy, z głową pełną myśli samotny aktor na wielkiej scenie tego kawałka Wszechświata. Na scenie, która...

allison | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

"Uroda życia" to powieść o trudnych wyborach i dojrzewaniu głównego bohatera.
Jak to w przypadku prozy Żeromskiego bywa, są tu szczególnie mocno zaznaczone wątki patriotyczne, które przewijają się przez całą fabułę. Na pierwszy plan wysuwają się wówczas, gdy Piotr Rozłucki, zrusyfikowany syn uczestnika powstania styczniowego, zaczyna zastanawiać się nad swoją tożsamością.

Ważną rolę w życiu bohatera pełni też miłość, która wymaga od niego podejmowania trudnych decyzji.
Wątki miłosne jednak są chyba najsłabszą stroną powieści - bardzo ckliwe, łzawe, egzaltowane, co szczególnie drażni w dialogach.

Za plus uważam, też typowe dla Żeromskiego, opisy przyrody - rozbudowane, plastyczne, barwne i często współgrające ze stanem duchowym postaci.

Czytało mi się (a raczej słuchało) "Urodę życia" bardzo dobrze. Pomijając wspomniane fragmenty romansowe, całość śledziłam z zainteresowaniem, tym bardziej, że tej akurat powieści autora nie znałam.

wiech | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Nie każdy ma ochotę sięgnąć po Żeromskiego. Po starą literaturę. Z perspektywy czasu – taka niedzisiejsza. Ale może dlatego warto. Dla odmiany. Tym bardziej, że jest znakomita.
Młody rosyjski oficer polskiego pochodzenia styka się nagle z polskością. Zaczyna rozumieć dlaczego Polacy tak bronią się przed rosyjską kulturą, a tak bardzo pragną własnej.
Powoli następuje przemiana duchowa bohatera.
Chciałby powrócić do polskich korzeni, lecz miłość do pięknej Rosjanki jest przeszkodą.
Czy wybierze miłość do kobiety, która nienawidzi wszystkiego co polskie? Czy zrezygnuje z własnego szczęścia, z „urody życia”?
No i mamy melodramat :)

| 2015-02-02

Niby przeciętna fabuła, takie tam historie rodzinne, ale ma w sobie coś takiego, co zapada w pamięć i w serce! :)
PS przerabiajmy ją w szkołach, wcale nie jest gorsza niż inne dzieła Żeromskiego! :)

Grażyna | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014