Zamek w chmurach

Cykl: Zamek (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Castle In The Air
Zamek, chmury

Daleko na krańcach Ingarii, w krainie sułtana Rashpuhta, mieszkał w mieście Zanzib Abdullah – młody handlarz dywanów, który uwielbiał marzyć. Niezbyt dobrze mu się wiodło, ale był zadowolony z życia. Aż pewnego razu nieznajomy sprzedał mu czarodziejski dywan. Tej niezwykłej nocy dywan zaniósł Abdullaha do cudownego ogrodu, gdzie młodzieniec spotkał piękną księżniczkę i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Ale złośliwy dżin porwał ją, nim Abdullah zdążył nacieszyć się szczęściem. Abdullah postanawia ratować ukochaną – ma przecież latający dywan i własny spryt...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber

źródło okładki: Wydawnictwo Amber

Iwona Magdalena | 2014-03-04
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

W ramach akcji czytelniczych w tym roku postanowiłam czytać po angielsku - jest to też dla mnie metoda poszerzania słownictwa i oswajania się z literackim angielskim, który jest zdecydowanie bogatszy. Mój wybór padł na cykl Diany Wynne Jones opowiadający o czarodzieju Howl'u. Castle in the Air to druga część (po Howl's moveing Castle) serii, która w Polsce została wydana pod tytułem Zamek w chmurach przez wydawnictwo Amber.

Wydawać by się mogło, że skoro mamy do czynienia z kontynuacją pewnej historii, to spotkamy znanych nam już bohaterów. W przypadku Castle in the Air nie jest to do końca prawda. Owszem, w końcu udaje nam się znów przebywać w towarzystwie Sophie, Howla i Calucifera, jednak to nie na nich skupia się akcja powieści.
Głównym bohaterem historii jest Abdullah - młody sprzedawca dywanów w krainie Zanzib. Jest to kraj sułtana, bardzo orientalny, gdzie mężczyzna ma kilka żon, a ludzie zwracają się do innych w bardzo uprzejmy i kwiecisty sposób. Abdullah nie jest...

anettaja | 2014-07-22

bardzo męczył mnie początek książki dopiero gdy do akcji wkroczył stary żołnierz i magiczna kocica z młodym akcja jak to się mówi "ruszyła z kopyta". Wprost nie mogłam się oderwać. Zakończenie świetne, intryga na wysokim poziomie. Jednakże pierwszy tom był lepszy. Co mogę zarzucić książce- jedno - irytujacego Abdulaha - wprost miałam ochotę go wykreślić z historii- to naprawdę irytujący męski fajtłapa i wazeliniarz, ale warto go znieść by przeczytać zakończenie.

kirlan | 2013-07-19

Książka "zaledwie" bardzo dobra - jak na możliwości Diany przeciętna, na tle innych - 8 / 10 gwiazdek mówi wszystko. Tu nieco mniej tajemniczości niż w Hauru , z to znacznie więcej zaplątań akcji. Magia? - wszechobecna; czytanie z zapartym tchem? - bardzo często. Niespodzianki? - co i rusz, a największa pod koniec gdy cała intryga staje się jasna. I wtedy warto przeczytać raz jeszcze (znając zakończenie i prawdziwy sens wydarzeń)!

Hitsugichi | 2014-11-23
Przeczytana: 19 listopada 2014

Kolejna część po "Ruchomy zamek Hauru".
Poniesiona niezbyt dobrymi opiniami o tej części spodziewałam się czegoś gorszego.
Przeszła jednak moje najśmielsze oczekiwania!
Bohaterowie (nowi i starzy), fabuła, niespodzianki(różnego kalibru), zwiększona dawka humoru dały same plusy tej cześci.
Abdullah, był nieco odmiennym bohaterem od tych których poznałam, jednak niezwykle realnym i niezwykłym w odbiorze.
Fabuły szkoda mi wyłuszczać. Trzeba najpierw przeczytać pierwszą część i następnie zasięgnąć do tej,by to samemu przeżyć. Warto :)
Malowanie słowem,łechtanie,zmiana czy ukazywanie uczuć/emocji są znów na wysokim poziomie.

Ta mniej mnie zaciekawiła niż Ruchomy zamek Hauru, ale także była magiczna i przepełniona uczuciami.

Cecylia | 2010-09-17

Nie taka dobra jak 'Ruchomy zamek...', ale nadal trzyma w napieciu.
Tak jak tresc 'Ruchomego zamku...' znalam z anime, tresci tej ksiazki nie znalam, przez to na prawde dobrze sie czytalo.

jestem | 2013-09-24

fajna lekka ksiązka z rodzaju tych co się otworzy na byle jakiej stronie
i czytając człowiek odpoczywa

Natalia Burza | 2013-12-18

Momentami wkurzająca, ale ogólnie świetna :)

mononoke | 2010-06-16
Przeczytana: 14 grudnia 2009

pierwsza część zdecydowanie była lepsza...

cebula | 2016-12-04