Matylda

Okładka książki Matylda Roald Dahl
Okładka książki Matylda
Roald Dahl Wydawnictwo: Zysk i S-ka Ekranizacje: Matylda (1996) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekranizacje:
Matylda (1996)
Mariusz Arno Jaworowski Quentin Blake

Okładka książki Nigdy nie dorastaj! Quentin Blake, Roald Dahl
Nigdy nie dora... Quentin Blake, Roal...
Okładka książki The Witches Penelope Bagieu, Roald Dahl
The Witches Penelope Bagieu, Ro...
Okładka książki Wielkomilud Roald Dahl, Marianna Sztyma
Wielkomilud Roald Dahl, Mariann...

Wiedza jest ekstra

"Matylda" - Roald Dahl. Biorąc tę książkę do ręki nie skojarzyłam, że chodzi o Matyldę, którą doskonale znam! Wy też pewnie ją znacie, ze świetnego filmu Dannego DeVito. Oglądałam go z dziećmi przynajmniej kilka razy.

Lektura "Maltydy" był to więc ten szczególny przypadek, gdy to film wyprzedził poznanie książki. W tym jednak wypadku film ogląda się tak samo dobrze jak czyta książkę.

Teraz już wiem, że Roald Dahl ma niesamowite pióro i jest świetnym gawędziarzem. Jakże mnie olśniło, gdy spostrzegłam, że napisał także "Charliego i fabrykę czekolady" czy "BFG" (skądinąnd też znane nam z dużego ekranu)

"Matyldę" pochłonęłam z Marysią w cztery wieczory. Pewnie poszłoby szybciej gdyby nie dozowanie tej przyjemności.

Udało nam się wyłapać kilka niuansów, które różnią książkę od filmu. Ciebie zachęcamy byś też spróbował. Warto

Tym którzy jeszcze znają "Matyldy", ani filmowej, ani książkowej pokrótce przybliżę o czym opowiada. Jej bohaterką jest dziewczynka o ponad przeciętnej inteligencji, ktora kocha czytać, a ponadto jest także błyskotliwa i urocza. Rodzice Matyldy to doskonały przykład "antyrodziców" . Uczą dzieci oszustw i przekrętów, całe dnie spędzają na oglądaniu tv i jedzeniu niezdrowego jedzenia podgrzewanego w mikrofali.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o Matyldzie, szkole do której trafiła, dyrektorce, która zamyka dzieci w dzieciodrapie oraz kochanej wychowawczyni - pannie Honey, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Świetna książka dla dzieci i nie tylko. Ja pierw poznałam film i choć podoba mi się on trochę bardziej, to jednak książka też świetnie sobie radzi. Jest zabawna, słodka i mówi o dziewczynce, która pokochała książki - a kto na tej stronie tego nie zrobił.
Film jednak daje nam bardziej szczegółowe zakończenie, dodaje od siebie, by to wzbogacić i zrobić bardziej rzeczywistym. Choć dla dzieci wyjaśnienie zawarte w książce na pewno wystarczy.

Na pewno podobała mi się mniej niż inne teksty literatury dziecięcej ponieważ wole magiczny świat niż pokazywanie poprzez wyjaskrawienie. Świat Harry’ego, muminkow, szatana czy Pippi jest mniej wyjaskrawikny, czarno-biały a trochę więcej w nim swobody i filozofii, ew. Przygod. Niemniej ciekawy wątek pedagogiczny i tego jakie prawa ma dziecko, jaka decyzyjność i podmiotowość.

Kolejna rewelacja książka dla Oli. Książka, którą zachwyci się Ola i jej rodzice.
"Matylda" uczy dzieci, że jeśli czegoś bardzo mocno chcesz, to możesz to zrobić. Opowiada o tym, że właściwe nie ma sytuacji bez wyjścia.
Wspaniała i bardzo śmieszna i bardzo wartościowa książka dla małych i tych bardzo dużych dzieci.
Bardzo polecam😊

Bardzo polecam😊

Świetna!! Czyta się znakomicie. Przygody ciekawe. Dużo dobrego humoru!! Szkoda, że taka krótka!!

Kupiłem dla córki, która ostatnio na Netflixie oglądała ciągle nową ekranizację (tak ten musical).
Córka (8 l.) szybko ją przeczytała i poleciła, żebym sam ją przeczytał, bo jest tak dobra.
No i faktycznie nudna nie jest i momentami zabawna, ale wydawnictwo mogło dołożyć od siebie indeks trudnych słów, pamiętając, że książkę kierują do dzieci.

Roalda Dahla kojarzyłem wcześniej głównie z dość kontrowersyjnym w dzisiejszych czasach Charliem i fabryką czekolady. Do Matyldy podszedłem więc sceptycznie. Początki były dla mnie mocno wstrząsające, bo nie spotkałem się jeszcze z autorem dla dzieci operującym tak sarkastycznym, cynicznym i wręcz mrocznym językiem. Nie jestem pewien czy to do końca dydaktyczne dla mniejszych milusińskich. Szczerze jednak nie jestem pewien czy ta książka do końca dla nich jest. Nie tylko narracja wypada w groteskowy sposób mrocznie. Sama historia również ma sporo takich elementów. Większość występujących tu dorosłych jest absurdalnie wręcz złych mnie to bawiło dzieciaki mogło nieźle przestraszyć. Rodzice dziewczynki traktują ją jako 5 koło u wozu, a ich moralność bywa powiedzmy wątpliwa. Dyrektorka jej szkoły to istna metafora piekła. Cały czas te postacie w tym przerysowaniu wypadają całkiem nieźle w formie antagonistów. Generalnie długo nie mogłem załapać, dlaczego właściwie proza anglika jest uważana za taką klasykę, ale w końcu zacząłem rozumieć.

Utwór bardzo mocno stawia na kontrast między dobrem i złem i gdy w końcu zaczyna się tu pojawiać jakieś dobro w postaci relacji Matyldy z mądrą Nauczycielką to robi się naprawdę ciepło i tekst mocno grzeje jednocześnie pozbawiono go kompletnie jakiś tanich wzruszeń pojawiająca się tu relacja po prostu zwyczajnie jest przejmująca. Dodatkowo Matylda kompletnie nie sili się na moralizowanie, a przesłanie choć dla wielu dorośców może być szokujące wypada bardzo świeżo przy tych wszystkich Pinokiach mówiących o słuchaniu rodziców. Dahl mówi na odwrót nie zawsze musisz słuchać i szanować autorytety zwłaszcza, kiedy one nie szanują ciebie. Strasznie mi się to podoba tak naprawdę każde dziecko powinno to wiedzieć.

Pewnie główna bohaterka mogła mieć nieco więcej charakteru bo bardziej przypomina taki symbol określonych postaw niż rzecywistą osobę lecz i tak całkiem fajnie rospisany symbol.

Także po mimo wielu dziwnych elementów kak np utożsamianie telewizji z czymś z automatu złymi i gorszym od książek to wbrew pozorom polecam, bo to całkiem bystrze pomyślana opowieść z kilkoma fajnymi z twistami i uroczo złowrogo przerysowanym światem choć dla może trochę starszych pociech bo nie jestem pewien czy odbiorą to tak jak powinny .

Spoko książka dla dzieci. Jednak film mi się bardziej podobał , bo nie był aż tak dziecinny

Obrzydliwa książka o złych ludziach. Złych dorosłych, stosujących wobec dzieci przemoc prawie wszelkiego typu. Żadnych niuansów, żadnych odcieni, tylko przestępcy znęcający się nad dziećmi. Z rzadka kiepskie żarty.

Od dawna chciałam przeczytać tą książkę, ponieważ jak przez mgłę pamiętałam ją z dzieciństwa - historię o dziewczynce, która uwielbiała czytać, ale rodzice jej nie znosili książek i nie pozwalali jej na to. I czytając jako dorosła już osoba bawiłam się równie dobrze jak w dzieciństwie. Cudowna, zabawna i ciepła historia.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa