Matylda

wydawnictwo
Zysk i S-ka
typ
papier
7,16 (1593 ocen i 130 opinii)

Opis książki

Książka z ilustracjami Quentina Blake, wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci 1988 roku. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu... głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce.

Ilustrował Quentin Blake.

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Kiwi_Agnik | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

"Matylda" niezwykła powieść o niezwykłej dziewczynce.
Wychowałam się na niej, sentyment pozostał, ale dziś inaczej ją odbieram.

Cięty humor, zabawne dialogi i piękne przesłanie.

My_books | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, ***7

Hmm... To chyba książka o mnie: "Nie ukończywszy nawet pięciu lat [Matylda] czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka".
Wprawdzie w wieku pięciu lat nie miałam takich ambitnych lektur, w związku z tym, że nie umiałam czytać, ale jest o książkach?! Jest! No więc... to chyba książka o mnie, a przede wszystkim dla mnie :D

Romansomaniak | 2011-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Bardzo sympatyczna, a przede wszystkim śmieszna książka dla... no właśnie. Dla kogo? Z wiekiem spojrzenie na te książkę jest inne. Gdybym miała 5 lat, Matylda byłaby zapewne wzorem do naśladowania, moim idolem. A teraz?
Dobiło mnie zachowanie jej rodziców. Było okropne. Może miało to tylko dodać komizmu i przyczynić się do Happy Endu, ale według mnie to było mocno przesadzone.
Jak na nią spojrzę w wieku 30. lat?
Książka ciekawa, komiczna, miejscami zaskakująca. Jednak to tylko pozycja dla przedszkolaków. Starsi dostaliby zawału.
Ale takich Matyld (nie patrząc na jej umiejętności telekinetyczne) w naszym społeczeństwie jest coraz więcej.

JaneS | 2013-10-14

Mól książkowy... jest Wam to pojęcie bardzo dobrze znane. Nie mylę się? Ale do rzeczy. Kilka słów o książce. Jest ona naprawdę sympatyczna, lekka do czytania, ale też miejscami nie do pojęcia, bo jak rodzice mogą się tak zachowywać w stosunku do swojego dziecka ? Jak mogą kochać dziecko mniej od pozostałych ? Ale jak każda książka, ta również zawiera przekaz, a więc nie zwlekaj- przeczytaj.

MariaMR | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: 03 lutego 2013

"Matylda" to cudowna książka, niesłychanie przesympatyczna, którą czyta się łatwo, przyjemnie i z uśmiechem na ustach.

Książka opowiada o przeżyciach małej dziewczynki o imieniu Matylda, która okazuje się być geniuszem.
W wieku niespełna pięciu lat potrafi już czytać wszystko, co wpadnie jej w ręce, nawet powieści Dickensa czy Hemingwaya. Potrafi także w szybkim tempie i z zaskakującą dokładnością rozwiązywać zagadki matematyczne.
Niestety owe zdolności nie są wcale doceniane przez rodzinę dziewczynki. Zarówno rodzice, jak i starszy brat, uważają miłość Matyldy do książek za kompletną bzdurę i stratę czasu. Do głowy im nie przychodzi, by zastanowić się nad tym, skąd dziewczynka ma takie zdolności i jak jej pomóc w dalszym ich rozwijaniu.
Ktoś jednak dostrzeże zdolności tej uroczej dziewczynki. To przemiła nauczycielka, Winia Miodek, która wprowadzi Matyldę w szkolny świat i zachwyci się umysłem tej młodej osóbki. Z kolei Matylda odkryje w sobie jeszcze inne, cudowne zdolności i...

Margo | 2013-11-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wzruszająca opowieść o małej dziewczynce Matyldzie, która kocha czytać książki. Niestety jej rodzinę można nazwać bandą przygłupów. Jej matka w ogóle nie zajmuje się dziećmi czy choćby nawet domem. Ojciec Matyldy sprzedaje używane samochody- często dzięki swoim przekrętom- i nie wydaje się być zadowolony z tego, że dziewczynka przejawia jakiekolwiek zainteresowanie znienawidzonymi przez niego książkami. Dziewczynka ma też brata, który jest "oczkiem w głowie" rodziców i bynajmniej jest z tego zadowolony. Dziewczynka jest osamotniona... Jednak okazuje się że wcale nie jest taka bezbronna na jaką wygląda. Za wszystkie przykrości, które wyrządzają jej bliscy mała odpłaca im się po stokroć. Książka jest pełna momentów, które wręcz oburzają czytelnika. Jednak znajdziemy w niej również powody do śmiechu :) .Kocham historie, które mają dobre zakończenie i ta książka z pewnością się do nich zalicza.

książek: 19687

Książka z ilustracjami Quentina Blake, wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci 1988 roku. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu… głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar ? tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce

Jeszcze dziś pamiętam, jak zaśmiewałam się przy jej lekturze, choć miałam wtedy maksymalnie osiem lat.

Prawdę powiedziawszy, czytając "Matyldę" na każdej stronie się śmiejesz. Co z tego, że trochę nie realistyczna? Uważaj, bo po przeczytaniu "Matyldy" możesz dostać takiego napadu śmiechu, że sąsiedzi odwiozą cię do najbliższego szpitala.
Jeżeli miałeś zły dzień i masz fatalny humor, "Matylda" nadaje się dla ciebie doskonale, chociaż sama postać genialnej, pięknej, wszech utalentowanej dziewczynki (5-latki!) może niekiedy irytować. BARDZO POLECAM

Aga | 2013-11-08

Jedna z lepszych książek mojego dzieciństwa, pamiętam, że dosyć często lubiłam do niej wracać. Szczególnie, że główna bohaterka przejawiała takie sama zainteresowania jak ja :) Trochę jest w tej książce z fantastyki, a trochę z takiej zabawnej grozy lubiącej występować w literaturze dziecięcej. Pewnie jeszcze kiedyś ją przeczytam, aby przypomnieć sobie co tak bardzo zachwyciło mnie w niej, gdy miałam niewiele mniej niż dziesięć lat.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica