Matylda

tłumaczenie
Mariusz Arno Jaworowski
Matilda

Inne wydania

Książka z ilustracjami Quentina Blake, wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci 1988 roku. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu... głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce.

Ilustrował Quentin Blake.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2002

• Droga do domu
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Koniec warty
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii

7,07 (446 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,47 (30 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Czarne liście
Maja Wolny

7,36 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kiwi_Agnik | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

"Matylda" niezwykła powieść o niezwykłej dziewczynce.
Wychowałam się na niej, sentyment pozostał, ale dziś inaczej ją odbieram.

Cięty humor, zabawne dialogi i piękne przesłanie.

| 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, ***7

Hmm... To chyba książka o mnie: "Nie ukończywszy nawet pięciu lat [Matylda] czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka".
Wprawdzie w wieku pięciu lat nie miałam takich ambitnych lektur, w związku z tym, że nie umiałam czytać, ale jest o książkach?! Jest! No więc... to chyba książka o mnie, a przede wszystkim dla mnie :D

Ta książka jest po prostu PIĘKNA!!! Przedstawia historię Matyldy, niezwykle uzdolnionej dziewczynki, którą rodzice ignorowali i nie popierali jej zamiłowania do książek. Ta niespotykanie inteligentna osoba była wspierana przez jej panią wychowawczynię, panią Miodek, która tak, jak ona nie miała łatwego dzieciństwa... Wcześniej jednak pani od biblioteki publicznej, do której Matylda przychodziła potajemnie, dała jej możliwość nie tylko korzystania z książek w czytelni, ale również w domu. Gdy Matylda zaczęła chodzić do szkoły, pojawiły się nowe problemy... Dręczona już nie tylko przez rodziców, ale również przez panią Pałkę- dyrektorkę szkoły- odkrywa w sobie niezwykłą moc, ale o tym dowiecie się już bezpośrednio z powieści pt.: "Matylda"...
Tak naprawdę wszystko mi się w niej bardzo podobało, ale uważam, że niekiedy kary wymierzane rodzicom dziewczynki są okrutne... Oczywiście serdecznie wszystkim polecam!!! :D

Książka z ilustracjami Quentina Blake, wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci 1988 roku. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu… głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar ? tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce

MariaMR | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: 03 lutego 2013

"Matylda" to cudowna książka, niesłychanie przesympatyczna, którą czyta się łatwo, przyjemnie i z uśmiechem na ustach.

Książka opowiada o przeżyciach małej dziewczynki o imieniu Matylda, która okazuje się być geniuszem.
W wieku niespełna pięciu lat potrafi już czytać wszystko, co wpadnie jej w ręce, nawet powieści Dickensa czy Hemingwaya. Potrafi także w szybkim tempie i z zaskakującą dokładnością rozwiązywać zagadki matematyczne.
Niestety owe zdolności nie są wcale doceniane przez rodzinę dziewczynki. Zarówno rodzice, jak i starszy brat, uważają miłość Matyldy do książek za kompletną bzdurę i stratę czasu. Do głowy im nie przychodzi, by zastanowić się nad tym, skąd dziewczynka ma takie zdolności i jak jej pomóc w dalszym ich rozwijaniu.
Ktoś jednak dostrzeże zdolności tej uroczej dziewczynki. To przemiła nauczycielka, Winia Miodek, która wprowadzi Matyldę w szkolny świat i zachwyci się umysłem tej młodej osóbki. Z kolei Matylda odkryje w sobie jeszcze inne, cudowne zdolności i...

Margo | 2013-11-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wzruszająca opowieść o małej dziewczynce Matyldzie, która kocha czytać książki. Niestety jej rodzinę można nazwać bandą przygłupów. Jej matka w ogóle nie zajmuje się dziećmi czy choćby nawet domem. Ojciec Matyldy sprzedaje używane samochody- często dzięki swoim przekrętom- i nie wydaje się być zadowolony z tego, że dziewczynka przejawia jakiekolwiek zainteresowanie znienawidzonymi przez niego książkami. Dziewczynka ma też brata, który jest "oczkiem w głowie" rodziców i bynajmniej jest z tego zadowolony. Dziewczynka jest osamotniona... Jednak okazuje się że wcale nie jest taka bezbronna na jaką wygląda. Za wszystkie przykrości, które wyrządzają jej bliscy mała odpłaca im się po stokroć. Książka jest pełna momentów, które wręcz oburzają czytelnika. Jednak znajdziemy w niej również powody do śmiechu :) .Kocham historie, które mają dobre zakończenie i ta książka z pewnością się do nich zalicza.

JaneS | 2013-10-14

Mól książkowy... jest Wam to pojęcie bardzo dobrze znane. Nie mylę się? Ale do rzeczy. Kilka słów o książce. Jest ona naprawdę sympatyczna, lekka do czytania, ale też miejscami nie do pojęcia, bo jak rodzice mogą się tak zachowywać w stosunku do swojego dziecka ? Jak mogą kochać dziecko mniej od pozostałych ? Ale jak każda książka, ta również zawiera przekaz, a więc nie zwlekaj- przeczytaj.

Jolantino | 2011-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Bardzo sympatyczna, a przede wszystkim śmieszna książka dla... no właśnie. Dla kogo? Z wiekiem spojrzenie na te książkę jest inne. Gdybym miała 5 lat, Matylda byłaby zapewne wzorem do naśladowania, moim idolem. A teraz?
Dobiło mnie zachowanie jej rodziców. Było okropne. Może miało to tylko dodać komizmu i przyczynić się do Happy Endu, ale według mnie to było mocno przesadzone.
Jak na nią spojrzę w wieku 30. lat?
Książka ciekawa, komiczna, miejscami zaskakująca. Jednak to tylko pozycja dla przedszkolaków. Starsi dostaliby zawału.
Ale takich Matyld (nie patrząc na jej umiejętności telekinetyczne) w naszym społeczeństwie jest coraz więcej.

adorable | 2016-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2016

Matylda jest rezolutną i inteligentną dziewczynką, która chwyta wiedzę w lot. Niezwykle szybko opanowała trudną sztukę czytania, w wyniku czego błyskawicznie zapoznała się z całą literaturą dziecięcą dostępną w pobliskiej bibliotece, aby momentalnie zabrać się za książki przeznaczone dla dorosłych czytelników. Jedyną bliską jej osobą staje się wychowawczyni panna Honey, która widzi ogromny potencjał w Matyldzie - na pewno nie można tego powiedzieć o jej rodzicach rodem z ciemnogrodu czy bezwzględnej dyrektorce szkoły pannie Trunchbull rzucającej uczniami na odległość...

Tytułowa bohaterka jest niezwykle sympatyczną postacią, a jej zamiłowanie do literatury pobudza do uśmiechu i radości każdego mola książkowego. Już pierwsze strony przedstawiają mnóstwo wspaniałych tytułów, godnych poznania, jak "Tajemniczy ogród" Burnetta, "Wielkie nadzieje" czy "Oliver Twist" Dickensa, "Jane Eyre" Bronte, "Folwark...

"Matylda" to bardzo mądra książka, która jednocześnie ma nas bawić i coś nam przekazać. Wybitna.

Książki dla chłopców i dziewczynek

Idąc w ślad za producentami zabawek, którzy wyraźnie oznaczają produkty dla chłopców i produkty dla dziewcząt, wydawcy sugerują, że niektóre tytuły są napisane tylko dla chłopców, a inne skierowane szczególnie do dziewczynek.

10 pisarzy w roli scenarzystów

Jedną z profesji, jakimi zajmują się pisarze, zwłaszcza gdy staną się już sławni, jest scenopisarstwo. Porywająca fabuła, skrzące się dowcipem dialogi, plastycznie odmalowane sceny - któż napisze je lepiej niż świetny autor? Jacy prozaicy związani byli z filmem?