Płonąca preria

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8322203713
przygodowa
Xarlith

"Płonąca preria" Longina Jana Okonia to powieść historyczno-przygodowa, której akcja przebiega na północno-środkowym zachodzie Ameryki (Wisconsin, Illinois, Indiana, Kentucky, Minnesota, Iowa). Jej treścią są dzieje wojny (1820-1832) prowadzonej przez Sauków i Foxów pod wodzą Czarnego Jastrzębia w obronie plemiennych terytoriów zagrożonych przez białych osadników i wojsko USA. Zmagania te przeszły do historii Stanów Zjednoczonych pod nazwą "Wojny Czarnego Jastrzębia" (Black Hawk War). Powieść luźno nawiązuje do indiańskiej trylogii L. J. Okonia (Tecumseh - 1976, Czerwonoskóry Generał - 1979, Śladami Tecumseha - 1980). Czytelnik znajdzie więc w niej znanych sobie bohaterów, m.in. Ryszarda Kosa, oraz całą galerię nowych historycznych postaci.
Atrakcyjna fabuła, pełna egzotycznego kolorytu: porwania i pościgi, bitwy i pożary, splecione z perypetiami bohaterów,zainteresuje nie tylko młodego Czytelnika, lecz każdego, kto po tę książkę sięgnie.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Muhi | 2011-08-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

Niesamowita książka wywołująca wiele emocji. Szkoda, że jest tak mało znana, zasługuje na wielu czytelników.

Yrr | 2016-06-08

O ile Tecumseh jest jeszcze w miarę rozpoznawalny wśród miłośników powieści o Dzikim Zachodzie, o tyle Płonąca Preria jest chyba zupełnie zapomniana. A szkoda, bo dla wszystkich miłośników tego gatunku to lektura obowiązkowa. Znacznie lepsza od wszystkich książek K. Maya. Też napisana o myślą o młodzieży (sądząc po języku i osadzeniu akcji), ale postaci są znacznie bardziej skomplikowane, ich problemy znacznie dojrzalsze i bardziej realistyczne.

Polecam wszystkim młodym poszukiwaczom przygód oraz dorosłym poszukiwaczom takich historii. Jeśli czytacie Maya, Wernica czy Szklarskich, koniecznie sięgnijcie o Okonia.

No i oczywiście warto jeszcze wspomnieć, że polski przyjaciel wodza Tecumseha pojawia się również również na prerii w czasie tej pożogi.

Renata | 2018-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Jaka ta książka jest smutna.. Ale jaka piękna. Pełna wartości, morału, a to wszystko wplątane w akcję, porwania, bitwy. Wzruszająca i pouczająca. Ogromny sentyment do Czarnego Jastrzębia. Szkoda, że jest tak mało znana.

Donpiotr76 | 2018-09-27
Na półkach: Western, Posiadam, Przeczytane