Złoto Gór Czarnych. Trylogia indiańska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Na Złoto Gór Czarnych, trylogię indiańską, składają: się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Udziałem czytelnika stają się jego liczne przygody: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej przez Paunisów siostry. Poznajemy też fascynujący świat indiańskiej kultury w czasach, gdy do puszcz i na prerie Ameryki Północnej nie dotarła jeszcze cywilizacja białego człowieka tajemne rytuały plemienne i szczegóły dotyczące codziennego życia.

chrispu | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

A ja chcę zostać Indianinem - takie deklaracje składało pewnie wielu z młodych chłopców zafascynowanych światem przedstawionym w powieści. Ta seria to w pewnym sensie kompendium wiedzy o Indianach, o ich zwyczajach, wierzeniach, historii itp. To wszystko wplecione w ciekawą i momentami dosyć szybką akcję (momentami - bo więcej tu jednak opisów a mniej dialogów). Najciekawsze są pierwsze dwie części trylogii (jak dla mnie), mają taki "indiański" klimat (bez "białego człowieka"), zaś w trzeciej części następuje wpisanie historii bohaterów w rzeczywistą czasoprzestrzeń. Dużo jest tu postaci historycznych i opisów faktycznych wydarzeń. I jest też ona generalnie najsmutniejsza.
Treść opisaną w książkach świetnie uzupełniają mapki i rysunki związane z Indianami (w czasach przed internetem - były prawdziwą rewelacją).

Hanau | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Szklarscy to jedni z moich ulubionych autorów - od pamiętnej serii "Tomka..". Jak zwykle znakomity warsztat, a Szklarscy zabierają nas w podróż w czasie, gdzie będziemy towarzyszyć plemieniu Wahpekute - kilka pokoleń, spotkanie z białymi ludźmi, wreszcie wypełnianie się smutnego losu Indian. W międzyczasie - wspaniałe opisy tamtych miejsc, historyczne bitwy... - absolutnie obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika gatunku!

ksiazkaikawa | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Czytał ktoś ? Pytanie retoryczne - założę się, że 99% z Was czytało książki państwa Szklarskich :)
Są to na pewno jedne z najlepszych książek, które wspominam, które czytałem kilka razy i które na pewno jeszcze nie raz przeczytam. Wspaniałe pióro Szklarskich, barwnie nakreślone postaci bohaterów, wiele, ale to bardzo wiele ciekawostek ze wspaniałej kultury, którą stworzyli rdzenni mieszkańcy Ameryki a także cała masa historii w którą wpleciono losy bohaterów. Uff! Ale wyszło mi długie zdanie :) Bezapelacyjnie daję dychę i książki polecam tak "zgredom" jak i "małolatom" obojga płci - miłego czytania :)

PETRUS | 2017-10-04

Witam
Jako obecny 35 latek mam ogromny sentyment do całej trylogii z którą dawnooo temu miałem okazję się zapoznać jako bodaj 6 klasista:)

Powtórzę to co moi szanowni przedmówcy:
Niniejsza trylogia nie dość,że bawi, to dodatkowo uczy i zachęca do szerszego poznania dziejów Indian Ameryki Północnej.

W Trakcie lektury poznajemy bohaterów z plemienia Santee Dakotów (Wahpekute) i bratnich szczepów Teton Dakotów (Lakotowie),Yankton i Yanktonai Dakota oraz ich rywali Paunisów,Czejenów a w końcu także USA.

Państwo Szklarscy umiejętnie wpletli w fabułę opisy przyrody,zwyczajów, wierzeń, życia codziennego oraz historię plemienia, którą widzimy oczyma i przeżywamy (ja przeżywałem) wraz z młodym Tehawanką/Przebiegłym Wężem i innym bohaterami.
Wszystko jest skonstruowane w taki sposób,że ani przez chwilę lektura nie nuży. Każda postać żyje swoim życiem jest charakterystyczna i nie stanowi tylko tła dla głównego bohatera.

Dla mnie lektura tej pozycji była ODKRYCIEM AMERYKI na nowo,...

Stojgniew | 2015-11-05
Przeczytana: 1989 rok

Ta trylogia była dla mnie wstępem do szerszego zainteresowania się kulturą i historią indiańską. Pierwsze dwa tomy to świat Indian przed pojawieniem się białego człowieka. Autor przedstawia codzienne życie, wierzenia, obyczaje. Trzecia część oparta jest o tło historyczne. Pojawiają się postaci historyczne, faktyczne wydarzenia: walki, podpisywanie nieprzestrzeganych traktatów. Pokazuje też tragiczny koniec Indian, zamknięcie ich w rezerwatach, głód i nędzę w jakiej przyszło im żyć.
Polecam nie tylko młodszym czytelnikom, to świetna trylogia na pobudzenie wyobraźni.

robert | 2014-04-08

Każdy ma taką książkę z dzieciństwa którą darzy specjalnym sentymentem. Pamięta się tą pierwszą samodzielnie przeczytaną, tak pamiętam "Stoliczku nakryj się". Ale saga Złoto Gór Czarnych to wyjątkowa pozycja. Przeczytałem ją kilka razy i kiedyś pewnie znowu do niej wrócę. Saga poprzez dokładne opisy przyrody, przedstawienia zwyczajów i życia plemion północnoamerykańskich jest dla mnie bardzo wiarygodna i niesamowita. Do dzisiejszego dnia mam w głowie mapę ( była wewnątrz książki), gdzie jakie plemię żyło i z kim prowadziło wojnę. Ostatnia cześć sagi jest najtragiczniejsza, a pierwsza jest jak oaza którą chciało by się za wszelką cenę zachować i ochronić. Gdzie te czasy, gdzie dzieciaki latały z pióropuszami i łukami po podwórkach. Łezka się oku kręci. Obowiązkowa u mnie pozycja na półce.

Robwier | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Indiańska klasyka. Codzienne życie rdzennych mieszkańców Ameryki, zanim na ich ziemiach pojawili się Biali. Obyczaje, rytuały, troski i radości tej jakże zapomnianej już dziś kultury. A na koniec apokaliptyczne spotkanie dwóch różnych i odległych światów. Czytając trudno oprzeć się wrażeniu, że Indianie mieli dużo więcej dobrych, ludzkich cech - niż ich (nieproszeni) goście...

Czytoholik_pl | 2015-01-22

Jedna z najlepszych powieści z dzieciństwa. Świetna! Czytałem ją 3 albo 4 razy. Tehawanka był jedną z moich ulubionych książkowych postaci w tamtym czasie. Książka wywarła na mnie bardzo mocny wpływ i była jedną z tych, które kształtowały mój światopogląd w dzieciństwie/wczesnej młodości. Polecam!

zielony02 | 2015-03-23

Ten cykl to całe moje dzieciństwo:) To przez niego łamałem sobie kończyny górne i dolne chcąc zostać Indianinem;)

Marcelina | 2011-07-15

Czytałam ją jeszcze w dzieciństwie, ale do tej pory wspominam ją jako jedną z lepszych powieści o tematyce indiańskiej. Przedkładam ją nawet nad Karola Maya. Jest to wciągająca trylogia o jednym z ostatnich rdzennych plemion Dakoty. Doskonale opisuje kulturę- ich wierzenia, filozofię i zwyczaje. Narrator zabiera nas do krainy ich codziennego życia w tradycyjnej indiańskiej wiosce pośród stepów, ale opisuje też niecodzienne przygody podczas polowań, a także podczas pierwszego zetknięcia z białym człowiekiem, które niestety zakończyło się tragiczną bitwą pod Little Big Horn...