Złoto Gór Czarnych. Trylogia indiańska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Na Złoto Gór Czarnych, trylogię indiańską, składają: się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Udziałem czytelnika stają się jego liczne przygody: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej przez Paunisów siostry. Poznajemy też fascynujący świat indiańskiej kultury w czasach, gdy do puszcz i na prerie Ameryki Północnej nie dotarła jeszcze cywilizacja białego człowieka tajemne rytuały plemienne i szczegóły dotyczące codziennego życia.

chrispu | 2014-04-21
Na półkach: Różne, Przeczytane, Posiadam

A ja chcę zostać Indianinem - takie deklaracje składało pewnie wielu z młodych chłopców zafascynowanych światem przedstawionym w powieści. Ta seria to w pewnym sensie kompendium wiedzy o Indianach, o ich zwyczajach, wierzeniach, historii itp. To wszystko wplecione w ciekawą i momentami dosyć szybką akcję (momentami - bo więcej tu jednak opisów a mniej dialogów). Najciekawsze są pierwsze dwie części trylogii (jak dla mnie), mają taki "indiański" klimat (bez "białego człowieka"), zaś w trzeciej części następuje wpisanie historii bohaterów w rzeczywistą czasoprzestrzeń. Dużo jest tu postaci historycznych i opisów faktycznych wydarzeń. I jest też ona generalnie najsmutniejsza.
Treść opisaną w książkach świetnie uzupełniają mapki i rysunki związane z Indianami (w czasach przed internetem - były prawdziwą rewelacją).

ksiazkaikawa | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Czytał ktoś ? Pytanie retoryczne - założę się, że 99% z Was czytało książki państwa Szklarskich :)
Są to na pewno jedne z najlepszych książek, które wspominam, które czytałem kilka razy i które na pewno jeszcze nie raz przeczytam. Wspaniałe pióro Szklarskich, barwnie nakreślone postaci bohaterów, wiele, ale to bardzo wiele ciekawostek ze wspaniałej kultury, którą stworzyli rdzenni mieszkańcy Ameryki a także cała masa historii w którą wpleciono losy bohaterów. Uff! Ale wyszło mi długie zdanie :) Bezapelacyjnie daję dychę i książki polecam tak "zgredom" jak i "małolatom" obojga płci - miłego czytania :)

Stojgniew | 2015-11-05
Przeczytana: 1989 rok

Ta trylogia była dla mnie wstępem do szerszego zainteresowania się kulturą i historią indiańską. Pierwsze dwa tomy to świat Indian przed pojawieniem się białego człowieka. Autor przedstawia codzienne życie, wierzenia, obyczaje. Trzecia część oparta jest o tło historyczne. Pojawiają się postaci historyczne, faktyczne wydarzenia: walki, podpisywanie nieprzestrzeganych traktatów. Pokazuje też tragiczny koniec Indian, zamknięcie ich w rezerwatach, głód i nędzę w jakiej przyszło im żyć.
Polecam nie tylko młodszym czytelnikom, to świetna trylogia na pobudzenie wyobraźni.

robert | 2014-04-08

Każdy ma taką książkę z dzieciństwa którą darzy specjalnym sentymentem. Pamięta się tą pierwszą samodzielnie przeczytaną, tak pamiętam "Stoliczku nakryj się". Ale saga Złoto Gór Czarnych to wyjątkowa pozycja. Przeczytałem ją kilka razy i kiedyś pewnie znowu do niej wrócę. Saga poprzez dokładne opisy przyrody, przedstawienia zwyczajów i życia plemion północnoamerykańskich jest dla mnie bardzo wiarygodna i niesamowita. Do dzisiejszego dnia mam w głowie mapę ( była wewnątrz książki), gdzie jakie plemię żyło i z kim prowadziło wojnę. Ostatnia cześć sagi jest najtragiczniejsza, a pierwsza jest jak oaza którą chciało by się za wszelką cenę zachować i ochronić. Gdzie te czasy, gdzie dzieciaki latały z pióropuszami i łukami po podwórkach. Łezka się oku kręci. Obowiązkowa u mnie pozycja na półce.

zielony02 | 2015-03-23

Ten cykl to całe moje dzieciństwo:) To przez niego łamałem sobie kończyny górne i dolne chcąc zostać Indianinem;)

Marcelina | 2011-07-15

Czytałam ją jeszcze w dzieciństwie, ale do tej pory wspominam ją jako jedną z lepszych powieści o tematyce indiańskiej. Przedkładam ją nawet nad Karola Maya. Jest to wciągająca trylogia o jednym z ostatnich rdzennych plemion Dakoty. Doskonale opisuje kulturę- ich wierzenia, filozofię i zwyczaje. Narrator zabiera nas do krainy ich codziennego życia w tradycyjnej indiańskiej wiosce pośród stepów, ale opisuje też niecodzienne przygody podczas polowań, a także podczas pierwszego zetknięcia z białym człowiekiem, które niestety zakończyło się tragiczną bitwą pod Little Big Horn...

Książka jednego z moich ulubionych autorów młodziezowego czasu. Chyba jedna z najlepszych książek przygodowych jakie czytałem. Ukształtowała mój obraz Indian i nawet jeśli jest on może nieco fałszywy, to wartość edukacyjna tej książki jest nie do przecenienia. Bardzo polecam.

Ciekawy obraz życia Indian, zdecydowanie bliższy realiom, niż narzucający się od razu przy tej tematyce Winetou. Ciekawa fabuła, przystępny język, upchnięte miejscami ciekawostki i rysunki. Podobała mi się bardzo, polecam miłośnikom Dzikiego Zachodu pokazanego z nieco innej perspektywy.

Róża | 2015-11-19

Ta książka wprowadziła mnie w świat Indian i pomogła zrozumieć ich krwawą historię

robercik | 2013-07-22
Przeczytana: 1986 rok

Chyba najlepsza powieść z okresu dzieciństwa. Nic do tej trylogii nie urosło...