Dziewczyna spoza szlaku

Tłumaczenie: Maciej Tutak
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Morex
Girl beyond the trail
Barbara

W twórczości J.O. Curwooda można wyróżnić dwie grupy powieści. Jedna, kierowana głównie do młodzieży, opisuje przygody zwierząt i ze zwierzętami, rozgrywające się (jak zresztą we wszystkich jego powieściach) na Dalekiej Północy. Do grupy tej zaliczają się przed wszystkim: „Szara wilczyca”, „Bari, syn Szarej wilczycy”, "Włóczęgi Północy” i „Władca skalnej doliny”. Druga grupa powieści, którą ja nazywam na własny uż ytek „Przygoda i miłość”, jest przeznaczona dla starszej młodzieży i dorosłych. Klasycznymi przedstawicielami tej drugiej grupy są „Najdziksze serca” i „Dolina Ludzi Milczących”. Dziewczyna spoza szlaku” to kolejna z powieści należących do tej drugiej grupy.

Koronczarka | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Podobno wszyscy Europejczycy chcą dziś wyjechać do Kanady. Ja trochę też, tylko to tak daleko, a dla mnie pępek świata i wszystko co najważniejsze jest w Polsce, a przynajmniej w Europie. Wskutek takich niemożności drogą pośrednią jest lektura książek Curwooda. Zaczytywałam się nimi w młodości, a teraz, skoro już tego pana przypadkiem spotkałam, to skorzystałam z okazji. Można oczywiście kręcić nosem na naiwności i różne niekonsekwencje, ale nie po to czytam. Tajemnicza czystość przyrody i zwycięska szlachetność ludzi i zwierząt zawsze będzie magnesem, który mimo pewnych niedoskonałości przyciąga czytelnika. Dziki niedźwiedź grizli, półwilk o dramatycznej przeszłości i wielkim sercu, piękna dziewczyna, którą trzeba wyratować z opresji i rodzinna tajemnica dopełniają reszty.

Na pewno zakochają się w niej fani książek „Ostatni Mohikanin”, czy „Tańczący z wilkami”. Opowieść bardzo malownicza i wciągająca. Nie wiem czy było to spowodowane 8 godzinami w pracy, ale dałam się porwać światu Davida i jego przygodzie. Styl tekstu absolutnie powalił mnie na kolana. Zabrakło mi bardziej rozbudowanej akcji miedzy nasza główną parą (bez skojarzeń, chodzi mi o większą ilość dialogów). Jestem rozkochana w cudownych opisach przyrody i zamieszkujących między nią stworzeniach, jak również w osobliwych cywilizacjach o własnych wartościach. Kto jak ja uwielbia tego typu książki na pewno doceni dziewczynę spoza szlaku.

Grażyna | 2014-10-03

Snare | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Mimo że tytuł mnie nie bawił wiec zwlekałem z przeczytaniem jej a teraz należy do moich ulubionych.

Dreddenoth | 2016-08-13
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwaga na spoilery

Pozornie fajna historia która po wyjaśnieniu traci swój urok. Gdyby nie rozczarowało mnie zakończenie ocenił bym te książeczkę lepiej. Oswojenie wilka czy spotkanie z niedźwiedziem są dość ciekawe. Ale wydarzenia w "gnieździe" gdzie wreszcie wszytko się wyjaśnia, zaczęły mnie odpychać od historii... a samo zakończenie grubo rozczarowało lepiej już było uśmiercić rodziców dziewczyny... w końcu misjonarz jechał tym samym pociągiem, jakim cudem nie poznał kobiety którą jego towarzysz z przedziału tak dobrze wypatrywał i wiele razy łapał ja wzrokiem. Znajome twarze się poznaje. Jakim cudem można nie poznać męża... no i wreszcie ten wisielec, uprowadził kobietę ale jej męża już nie poznał choć ten opowiedział go regularnie przez kilka lat...

Elenaj | 2012-04-15

Gdy dorastałam,książki Curwooda były jedynymi wartymi uwagi powieściami przygodowymi i to jakimi!Za oknem polska szarość i beznadzieja odrapanych podwórek, a tu zimna,tak daleka północ,pełna dzikich zwierząt,strasznych czerwonoskórych , odważnych podróżników i złych białych ludzi.Co strona ,to nowa przygoda, przyprawiająca o gęsią skórkę.Na tych książkach uczyłam się odróżniać dobro od zła.

Marek | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Po prostu filiżanka herbaty parę kruchych ciasteczek i siadaj wygodnie i wczytaj się w Ocean Przygód James o.Curwood :)

cirman | 2012-07-28

Tak jak cała twórczość Curwooda, ta książka jest idealna. Nie brak jej niczego, wspaniale inspiruje wyobraźnię, pozwala przeżyć prawdziwą przygodę!

Mateusz Kwaśny | 2016-11-03
Wojak | 2016-09-18