Lanceheim

Cykl: Mollisan Town (tom 2)
Wydawnictwo: Świat Książki
9788324722020
klaramorfina

W Mollisan Town, mieście pluszaków, pojawia się Maksymilian. Nie przywieziono go, jak innych, zielonym pickupem Dostawców, został zrobiony z osobliwego materiału, nie ma widocznych szwów i, co najdziwniejsze, rośnie! Kim naprawdę jest? Skąd się wziął? Czy jego uzdrowicielska moc przywróci słuch głuchnącemu kompozytorowi Reubenowi Morsowi? Maksymiliana zaczynają obawiać się pluszaki, rządzący miastem... Frapująca bajka - przypowieść z sensacyjną intrygą o podłościach ludzkiego charakteru.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: scan by A.C.

Monika | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Sam pomysł na powieść - świetny! Jednak wykonanie przekombinowane. Szkoda, bo zapowiadało się tak dobrze!

koliber | 2013-08-01
Przeczytana: lipiec 2013

Zaskakująca metafora współczesnego świata, ukazująca mechanizmy manipulowania społeczeństwem. I wszystko takie realne, niemal namacalne, idealnie pasujące do tego, czego świadkami jesteśmy na co dzień. Z jednej strony egoizm, chciwość, zazdrość, posuwanie się do nieczystych (często podpartych przemocą) zagrań i prowokacji w obawie o utratę wpływów, niesprawiedliwość, prześladowania tych, którzy myślą inaczej. Z drugiej filozoficzne rozważania na temat wiary, nadziei i miłości. Zarówno pierwsze jak i drugie podane w na tyle oryginalnej i zarazem zrozumiałej oprawie, że z ogromną ciekawością zagłębiałam się w historię mieszkańców Lanceheim. Należy się duże uznanie autorowi powieści za rewelacyjną personifikację bohaterów powieści – zwierzaków pluszaków (kompozytor Rueben Mors, kronikarz Diaz Wilk, minister kultury Vincent Żółw, agent Armand Sowa, doktor Margot Łabędzica, diakon Adam Zięba, typ z pod ciemnej gwiazdy Kaczor Johnson, teatralna gwiazdka Missy Szpak, i wiele innych...

Paula | 2016-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Nie zakochałam się w tej książce, ale miała coś w sobie, że pomimo średnio interesującego początku brnęłam dalej w treść. Umiejscowienie akcji w świecie pluszaków było chyba największym motorem pobudzającym moją ciekawość. Wbrew pozorom nie jest to milutka naiwna książka, którą przeczyta się i przejdzie dalej obojętnie. lubię książki, które skłaniają do przemyślenia pewnych rzeczy, pokazują rzeczywistość w krzywym zwierciadle i specjalnie przerysowują i koloryzują pewne sprawy, zachowania, aby zwrócić uwagę na kwestie nad którymi nigdy się nie zastanawialiśmy. dla osób lubiących tego typu lektury - książka może wydać się całkiem wartościowa. osoby szukające zwykłego thrillera/sensacji raczej powinny sobie tę pozycję odpuścić :)

Boogiebooo | 2014-03-19

Nie wiem, może kiedys wrócę. Ale póki co takie flaki z olejem, że nie wyrabiam. Czytam ją już 2gi rok, a przeczytalam 1/3 i nie moge się zmusić, aby kontynuować - pierwszy raz w zyciu. Może jeszcze do niej nie dorosłam, może oczekuje czegoś więcej.

Nika | 2013-03-16

"Lanceheim" zaskakuje. Może nie od początku, ale ma niepowtarzalny klimat. Chwilami odpychała mnie tematyką kościoła w owym miasteczku, lecz dalsze czytanie przekonało mnie, że nie jest to głównym celem autora.
Dzieło jest jakby podzielone na dwie odrębne historie, które łączy okręg życia i cel (jeśli można to tak nazwać). Kolejne rozdziały są to, naprzemiennie, relacje kronikarza Wilka Diaz i opowiadana przez narratora codzienność Reubena Morsa. Wszystko to oplatane jest wyjaśnieniami, dzięki którym czytelnik poznaje przeszłość i przyczyny postępowania bohaterów.
Czy poleciłabym "Lanceheim" kazdemu? Z pewnością nie, gdyż jest to lektura nietypowa, zagłębiająca się w ludzką psychikę. I mimo tego,że bohaterowie są wielkimi pluszowymi postaciami, ich osobliwe charaktery sprawiały,że gdyby nie wplecione opisy wyglądu - zupełnie bym o tym zapominała.A zakończenie, po prostu mnie "rozwaliło".

lobuz09 | 2014-11-28

Ciężko było dotrwać do końca... ale jak już coś zaczynam, to kończę.
Głownymi bohaterami są pluszaki, motywy jakieś biblijne.. albo nie do końca rozumiałem, albo to wybitnie nie jest książka dla mnie. Nie polecam.

smutnyjezyk | 2013-08-20
Przeczytana: 2013 rok

Dobry pomysł na historię lecz wykonanie sprawia, że ciężko się ją czyta.

Raven_D_Noita | 2016-06-29
Przeczytana: 15 sierpnia 2016