Malokkio

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1854-2
Katee

Życzysz komuś źle? To uważaj... „Malokkio” to „złe spojrzenie”. Ktoś, kto jest nim obdarzony, ściąga nieszczęście na innych. Według pewnej osobliwej religii, spisanej w zaginionej księdze, posiadacz „złego oka” jest mesjaszem. Pewnego dnia Daria, dwudziestodziewięcioletnia recepcjonistka, odkrywa w sobie przerażające właściwości. Ludzie, którym życzy źle, doznają strasznych wypadków....

Życzysz komuś źle? To uważaj...
Pewnego dnia Daria, dwudziestodziewięcioletnia recepcjonistka, odkrywa w sobie przerażające właściwości. Ludzie, którym życzy źle, doznają strasznych wypadków. Dziewczyna nie wie, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo... Gdzie jest zaginiona księga „Malokkio”? Kto szuka mesjasza? Co łączy dziesięciu ostatnio zamordowanych, dwudziestodziewięcioletnich mężczyzn? Czy Daria będzie następna? Pomysłowa intryga i świetna rozrywka.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2009

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Wioleta Sadowska | 2012-09-07
Przeczytana: 07 września 2012

„A potem znów wszystko prysło, odjeżdżając jak napisy końcowe”

Muszę przyznać, że do kupna tej książki w dużej mierze przyczynił się sam tytuł. Dziwny, inspirujący ale już gdzieś zasłyszany przeze mnie. Poza tym czytając nazwisko autorki wiedziałam, że już gdzieś o niej słyszałam w mediach. I nie pomyliłam się.

Agata Malesińska bowiem to pisarka, dziennikarka ale również scenarzystka filmowa i telewizyjna. Swoją pierwszą powieść pt. „Aby do pełni” wydała pod pseudonimem Agata Harrison. Pani Agata jest autorem scenariusza i dialogów w wybranych odcinkach „Niani”, „Heli w opałach” czy „Samego życia”. W internecie możecie znaleźć blog pisarki, aby zasięgnąć o niej więcej informacji.

Tytułowe Malokkio to według ludowych przesądów złe oko, złe spojrzenie, które przynosi nieszczęście osobie, na która się spojrzało. Taką właśnie przypadłość zauważa u siebie pewnego dnia dwudziestodziewięcioletnia Daria pracująca na recepcji. Ludziom, którzy w jakiś sposób wyrządzają jej krzywdę,...

Beata | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Zabierałam się do tej książki jak pies do jeża, a teraz żałuję, że dopiero teraz przeczytałam.
Barwne postacie w lekko opowiedzianej historii fantasy.
Taka bajka nie-bajka, świetnie się czyta.

ilo99 | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 09 listopada 2017

Tytuł to fonetyczny zapis słowa „malocchio”, które w języku włoskim oznacza złe oko. Autorka opatrzyła swoją książkę przydługim wstępem, w którym tłumaczy się z popełnienia takiego właśnie utworu literackiego. Zupełnie nie wiem po co. Skoro już napisała, to może niech pozwoli czytelnikowi ocenić, czy zapała sympatią do bohaterów, czy odnajdzie głównego itp. Powieść opowiada o losach kilkunastu bohaterów, między innymi pojawia się policjant Dawid Szajski usiłujący odnaleźć sprawcę śmierci architekta Mariusza Ostródy; Daria, pracownica recepcji, która odkrywa, że może szkodzić ludziom swoimi złymi myślami oraz bezdomni, jeden z nich ma arystokratyczne korzenie, a druga jest doktorem socjologii i pomaga w śledztwie Szajskiemu. Autorka w swojej książce prezentuje bardzo nierówny styl. Nie potrafi się zdecydować, czy chce rozweselić czytelnika prowadząc zabawną narrację, czy też woli po prostu opowiedzieć historię. Niekiedy jej metafory dominują treść, przy czym nie powalają swoją...

Robert | 2012-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Nowoczesny, luźny język, bardzo swobodne i odważne, wręcz czasami kosmiczne porównania wplecione w niezwykłość sytuacji i akcji, niewyjaśnionymi zdarzeniami i niewytłumaczalnymi siłami. Do tego dodajmy bohaterów, których autor nie koloryzuje na siłę - faktycznie trudno tu krystalicznych bohaterów, czy niezwykłych uczestników zdarzeń.

Oceniam książkę dość nisko - należy ją traktować jako lekką lekturę na weekend lub wakacje. Zdecydowanie nie był to stracony czas :)

Agnieszka | 2011-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Książkę wygrałam, dlatego też trafiła w ogóle w moje ręce.
Okładka nie mówiła mi nic, a nawet trochę zniechęcała, bo zalatywało dziwną fantastyką. Tytuł? Jakieś dziwne słowotwórstwo. Nazwisko autorki ? Dalej nic. Czas przejść do opisu z tyłu okładki. Niestety tutaj też nic - tylko wzmianka o tym, że pozytywnych bohaterów tam nie znajdziemy.

Zaczęłam więc czytać trochę w ciemno i całe szczęście, bo mogłabym sporo stracić, gdybym zniechęcona odłożyła książkę na półkę.
Ciężko mi powiedzieć co to za gatunek. To połączenie fantasy z kryminałem i powieścią przygodową z ogromną dawką humoru.
Nie ma tu jednego głównego bohatera. Jest ich kilku, a ich losy łączy Malokkio (złe spojrzenie) - księga nowego ruchu religijnego, który oczekuje swojego mesjasza.

Poznajemy 29-letnią Darię, której życie, delikatnie mówiąc, nie jest zbyt barwne, bo jest samotna i co rusz spotyka się z uszczypliwymi komentarzami znajomych ludzi.
Poznajemy też Marinę i jej sługusa Szczurowatego, którzy szukają...

"Nie życz innym źle, bo może się spełnić".

To moje pierwsze spotkanie z p. Malesińską, ale możliwe że nie ostatnie. Książkę kupiłam w Biedronce za 5zł, zaintrygował mnie opis widniejący z tyłu - a właściwie fragment z samego początku książki. Brałam "w ciemno" nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Ale nie zawiodłam się.

Książka ma kilku bohaterów, których drogi w pewnym miejscu się spotkają. Jedną z głównych bohaterek jest Daria - młoda kobieta z niebywałym darem. Książka rozpoczyna się "zabójstwem" pana Ostródy, znajomego Darii. W książce jest kilka wątków, które skupiają się głównie na tytułowym Malokkio. Miło się ją czytało, dość szybko przebiegała akcja. Polecam serdecznie!!! :)

crea_tive | 2015-09-14
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Dobra książka po którą warto sięgnąć. Nie ukrywam, że przyciągnął mnie do niej tytuł i pewna doza intuicji, że może być ciekawa. Nie zawiodłam się. Początkowo rozczarowałam się w momencie, gdy duża część akcji stała się jasna, a mianowicie: co, dlaczego i skąd. Przez moment miałam wrażenie, że nie ma sensu dalej czytać, bo wszystko co będzie później będzie już mniej lub bardziej, ale przewidywalne. Nie było, a nawet w tych momentach gdy było, sama fabuła jest tak przyjemna i ciekawa, że nawet gdy wydaje Ci się, że rozgryzłeś sedno i tak czytasz dalej. Reasumując, bez fajerwerków, ale przeczytać warto. Mocne 6 /10, a nawet 6.5. Pozdrawiam, crea_tive.

Mędrek | 2014-06-06
Przeczytana: 10 marca 2014

Lektura palce lizać!
Zabawa słowem przywodząca na myśl twórczość Pilcha ;)

Wisienką na torcie były dialogie "tego panie" Ireneusza i Franciszka <3
już dawno nie brakowało mi książkowych bohaterów jak ich.

paradoksalna | 2011-10-08
Przeczytana: wrzesień 2011

Niezła intryga, bohaterowie nie dający się polubić, nietuzinkowa historia, opowiedziana w zajmujący sposób.

kaśka | 2012-07-10

Ciężkie dziwactwo