Amberville

Cykl: Mollisan Town (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
ilowena

Bohaterami tej zaskakującej, metaforycznej powieści są... zwierzęta – pluszaki. Pewnego dnia do mieszkania Erica Niedźwiedzia wpada jego dawny szef, gangster Nicholas Gołąb. Nakazuje ustosunkowanemu Ericowi odnaleźć listę śmierci: spis pluszaków, które mają zostać zlikwidowane, i wykreślić swoje nazwisko. Inaczej zginie Emma Królik, ukochana żona Erica. Niedźwiedź z grupą przyjaciół – wroną, wężem i gazelą – usiłuje wykonać zadanie...
Pomysłowa bajka szybko przeradza się w fascynującą i okrutną przypowieść o tym, co słuszne i niewłaściwe, o Złu, Dobru, Bogu i pokrętnej ludzkiej naturze.

źródło opisu: -

Felicja | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Problemy dzisiejszego świata pokazane w fikcyjnym czterodzielnicowym mieście zamieszkanym przez pluszaki.

Główne założenie fabuły nie jest wyjątkowo ambitnie - Erick Niedźwiedź, aby uratować swoją nieświadomą zagrożenia żonę, musi wykreślić kryminalistę Nicholasa Gołębia z Listy Śmierci. Skrzykuje więc starych przyjaciół, których zdobył w niechlubnej przeszłości. Są to typowe poszukiwania z punktu A do B, które w końcu zatoczają koło. Jednak pod tą fasadą ukryte jest coś, co przypomina mi tragedię antyczną - mianowicie konflikt tragiczny. Erick zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia, w której musi wybierać mniejsze zło, przez co nie możemy spodziewać się happy endu. Dodatkowo, co najbardziej mnie zaskoczyło, jedno zdanie potrafi zmienić całkowicie nasze postrzeganie danej postaci.

Książka ta jest godna polecenia z jednego prostego powodu - zawiera morał, co dzisiaj zdarza się niezwykle rzadko. Każe się zastanowić nad moralnością oraz filozofią dobra i zła.

Olga Antolak | 2012-06-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Pluszaki zamiast ludzi, wciągająca intryga, zupełnie bez sensu napis na okładce

Suza | 2013-08-01
Przeczytana: 21 lipca 2013

Eric Niedźwiedź po latach spokojnego życia niespodziewanie otrzymuje zlecenie od Nicholasa Gołębia, którego miał nadzieję już nigdy nie spotkać. Pluszak ma za zadanie wykreślić jego nazwisko z domniemanej Listy Śmierci (choć nikt nie ma pewności, czy ta aby na pewno istnieje). Jeśli mu się nie uda, za jego porażkę najbliższa mu osoba zapłaci życiem. Nie mając większego wyboru postanawia prosić o pomoc dawnych znajomych z bandy. Tak oto rozpoczyna się ich dochodzenie. Razem spróbują dokonać niemożliwego, odkrywając przy okazji jedną z największych niewiadomych świata, w którym żyją.

"Amberville" jest powieścią napisaną lekko, z humorem i dużą dawką autoironii, jednak w przeciwieństwie do "Ostatniego Smokobójcy" traktującego o sprawach powszechnie wiadomych, porusza bardziej mroczną stronę ludzkiej (czy może raczej zwierzęcej) egzystencji. Jest to książka nietypowa, głównie przez wzgląd na bohaterów, którymi są...

| 2014-04-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli ktoś nie znalazł sensu w tej książce to najwyraźniej przeoczył postać brata Eryka.

pepper0 | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Na okładce książki napisane jest, że 'przywołuje na myśl Folwark zwierzęcy Orwell'a'. Moim zdaniem książka nie jest adekwatna do tego, co napisane zostało na jej okładce. Nie rozumiem porównania książki, w której ogólnie niezrozumiałe jest o co chodzi, do kultowej powieści Orwella na miarę światową. Amberville to dziwna powieść o miśkach. Nie polecam.

psotka2112 | 2010-11-15
Przeczytana: 12 listopada 2010

I znów się muszę "przyczepić". Wszystko byłoby ok, tylko po co znowu ktoś robi zestawienia typu: "w stylu Orwella, Chandlera". Chandlera co prawda, nie czytałam, ale... Książka dość przyzwoita, tylko jeszcze gdybym wiedziała, o czym...

| 2014-06-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kamila | 2013-07-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 lipca 2013

ta książka jest...dziwna.. nie wiem jak inaczej ją określić...

Yaslanna | 2016-01-17
Przeczytana: 15 października 2015

Do tej pozycji długo się przymierzałam. Dostałam książkę gdzieś gratis i możliwe, że gdyby nie wyzwanie w grupie na Facebooku czekałaby jeszcze długo.
Ciekawy pomysł, lekko się czyta, ale przez większość czasu nie do końca wiedziałam o czym.
Teraz gdy mam już za sobą całość i trochę przetrawiłam treść od rana (kiedy skończyłam) wydaje mi się że to metafora współczesnego świata. Mamy tu chciwość, egoizm, zazdrość, nieczyste zagrania, przemoc. Po części ukazano tu też mechanizmy manipulacji społeczeństwem.
Bardzo dobrze autor spersonifikował pluszaki. Często zapominałam ze są to zwierzaki z syntetycznym futerkiem i gdyby nie opisy przetartych kolan, szwów i waty po uderzeniu całkiem zapomniałabym że to nie ludzie.
Mam jednak mieszane uczucia wobec tej pozycji, i dalej się zastanawiam "Co to było?". Czytając czułam się jakbym była na haju z Samem Gazelą.

Helen Remington | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Ciekawy pomysł, lekko się czyta, ale dla mnie obleśna.