Amberville

Okładka książki Amberville Tim Davys
Okładka książki Amberville
Tim Davys Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Mollisan Town (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Mollisan Town (tom 1)
Świat Książki
2010-10-13
2010-10-13
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
literatura współczesna literatura szwedzka XXI wiek powieść thriller

Jest to książka ze zmarnowanym potencjałem. Według mnie. Bohaterami są pluszaki. Eric Niedźwiedź szantażem zostaje zmuszony do odnalezienia pewnej tajemniczej listy. Skrzykuje dawnych przyjaciół i wyrusza na poszukiwania. W międzyczasie okazuje się, że każdy skrywa mroczne tajemnice, nawet wlasna żona.
Książka jest naprawdę dziwna. Pomieszanie z poplątaniem. Dużo pobocznych wątków, chaotyczne retrospekcje nie wnoszące zbyt dużo do całej historii. Na p,us to, że szybko się czyta. Ale słaba to zachętą do sięgnięcia po kolejny tom.

Książka jest naprawdę dziwna. Pomieszanie z poplątaniem. Dużo...

Cała sceneria i swiat przedstawiony w ksiazce jest bardzo oryginalny, ale... no wlasnie. Jest on opisany bardzo chaotycznie, i ogolnikowo. Brak prawdziwego opisu i przedstawienia tak intrygujacej koncepcji. Ogolnie historia jest napisana lekkim i przyjemnym stylem , lecz wsrawki z przeszlosci czesto sa mylace i wstawiane w losowych nie majacych zwiazku z fabula miejscach.

Do tej pozycji długo się przymierzałam. Dostałam książkę gdzieś gratis i możliwe, że gdyby nie wyzwanie w grupie na Facebooku czekałaby jeszcze długo.
Ciekawy pomysł, lekko się czyta, ale przez większość czasu nie do końca wiedziałam o czym.
Teraz gdy mam już za sobą całość i trochę przetrawiłam treść od rana (kiedy skończyłam) wydaje mi się że to metafora współczesnego świata. Mamy tu chciwość, egoizm, zazdrość, nieczyste zagrania, przemoc. Po części ukazano tu też mechanizmy manipulacji społeczeństwem.
Bardzo dobrze autor spersonifikował pluszaki. Często zapominałam ze są to zwierzaki z syntetycznym futerkiem i gdyby nie opisy przetartych kolan, szwów i waty po uderzeniu całkiem zapomniałabym że to nie ludzie.
Mam jednak mieszane uczucia wobec tej pozycji, i dalej się zastanawiam "Co to było?". Czytając czułam się jakbym była na haju z Samem Gazelą.

Problemy dzisiejszego świata pokazane w fikcyjnym czterodzielnicowym mieście zamieszkanym przez pluszaki.

Główne założenie fabuły nie jest wyjątkowo ambitnie - Erick Niedźwiedź, aby uratować swoją nieświadomą zagrożenia żonę, musi wykreślić kryminalistę Nicholasa Gołębia z Listy Śmierci. Skrzykuje więc starych przyjaciół, których zdobył w niechlubnej przeszłości. Są to typowe poszukiwania z punktu A do B, które w końcu zatoczają koło. Jednak pod tą fasadą ukryte jest coś, co przypomina mi tragedię antyczną - mianowicie konflikt tragiczny. Erick zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia, w której musi wybierać mniejsze zło, przez co nie możemy spodziewać się happy endu. Dodatkowo, co najbardziej mnie zaskoczyło, jedno zdanie potrafi zmienić całkowicie nasze postrzeganie danej postaci.

Książka ta jest godna polecenia z jednego prostego powodu - zawiera morał, co dzisiaj zdarza się niezwykle rzadko. Każe się zastanowić nad moralnością oraz filozofią dobra i zła.

Eric Niedźwiedź po latach spokojnego życia niespodziewanie otrzymuje zlecenie od Nicholasa Gołębia, którego miał nadzieję już nigdy nie spotkać. Pluszak ma za zadanie wykreślić jego nazwisko z domniemanej Listy Śmierci (choć nikt nie ma pewności, czy ta aby na pewno istnieje). Jeśli mu się nie uda, za jego porażkę najbliższa mu osoba zapłaci życiem. Nie mając większego wyboru postanawia prosić o pomoc dawnych znajomych z bandy. Tak oto rozpoczyna się ich dochodzenie. Razem spróbują dokonać niemożliwego, odkrywając przy okazji jedną z największych niewiadomych świata, w którym żyją.

"Amberville" jest powieścią napisaną lekko, z humorem i dużą dawką autoironii, jednak w przeciwieństwie do "Ostatniego Smokobójcy" traktującego o sprawach powszechnie wiadomych, porusza bardziej mroczną stronę ludzkiej (czy może raczej zwierzęcej) egzystencji. Jest to książka nietypowa, głównie przez wzgląd na bohaterów, którymi są pluszowe zwierzęta. Nie dajcie się im jednak zwieść, gdyż pomimo ich zwykle niewinnej powierzchowności nie jest to świat pozbawiony zdeprawowanych jednostek. W rzeczywistości właśnie ta różnica sprawia, że przed nami rozpościera się jeszcze więcej niewiadomych. Ludzie rodzą się, żyją i umierają, a pluszaki? One produkowane są w fabrykach, a ich wygląd przez te wszystkie lata egzystencji pozostaje niezmienny. Skoro się nie rodzą, to również nie umierają, więc co z nimi się dzieje? Kto za to odpowiada? Kto sprawuje pieczę nad ich światem? Kto o wszystkim decyduje? Właśnie tego spróbują dowiedzieć się bohaterowie, aby osiągnąć swój cel.

Główny wątek przeplata się z rozdziałami poświęconymi jednemu z wyżej postawionych pluszaków oraz bratu bliźniakowi Niedźwiedzia - Teddy'emu, którego celem życiowym jest bycie dobrym niedźwiedziem, a który raczy nas swoimi wywodami na temat pojmowania dobra i zła. Za jego sprawą możemy też bliżej przyjrzeć się dzieciństwu Erica. Cały czas jednak zdajemy sobie sprawę, że coś jest nie tak. Niektóre informacje wzajemnie się wykluczają, inne po prostu nas dziwią. Co jest prawdą, a co tylko złudzeniem? Nie pozostaje nic innego, jak tylko czytać dalej, aby się tego dowiedzieć. Poza tym mamy też okazję część historii poznać z punktu widzenia tego złego. Ale czy tego typu podział postaci jest właściwy? Jak się można domyślić, nie wszystko jest takie, na jakie wygląda...
Jeśli chodzi o bohaterów, zostali oni dość ciekawie nakreśleni. Urodzony przywódca Eric Niedźwiedź, prostytuujący lekoman Sam Gazela, silny, ale z natury łagodny Tom-Tom Wrona, przebiegły, niespełniony artystycznie Marek Wąż... Abyśmy mogli przyjrzeć się im bliżej, autor praktycznie każdemu z nich poświęcił przynajmniej jeden osobny rozdział, jednak otrzymywane informacje nie zawsze wystarczały do pełnego rozeznania w ich sytuacji. Mimo to próba pogłębienia ich charakterów (nawet jeśli chwilami nieudolna) była dobrym pomysłem.

Ogólnie rzecz biorąc ksiażka ta była w porządku. Nietypowa, z humorem (zwykle tym czarnym),w sumie nawet ciekawa, jednak były chwile, gdy zastanawiałam się jaki sens ma poznawanie tej historii. Ani żadnego przesłania, ani czegoś wyjątkowego, ot takie czytadło, gdy nie ma nic innego pod ręką. Mimo wszystko nie żałuję, jednak gdyby nie był to gratis do zamówienia w weltbildzie, prawdopodobnie nigdy bym po nią nie sięgnęła.

"Każdy sposób jest dobry oprócz tych złych."

ta książka jest...dziwna.. nie wiem jak inaczej ją określić...

ta książka jest...dziwna.. nie wiem jak inaczej ją określić...

Na okładce książki napisane jest, że 'przywołuje na myśl Folwark zwierzęcy Orwell'a'. Moim zdaniem książka nie jest adekwatna do tego, co napisane zostało na jej okładce. Nie rozumiem porównania książki, w której ogólnie niezrozumiałe jest o co chodzi, do kultowej powieści Orwella na miarę światową. Amberville to dziwna powieść o miśkach. Nie polecam.

Masakra.

Masakra.

Ciekawy pomysł, lekko się czyta, ale dla mnie obleśna.

Ciekawy pomysł, lekko się czyta, ale dla mnie obleśna.

:)polecam

:)polecam