Cykle czasu. Nowy niezwykły obraz Wszechświata

7 (14 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Cycles of Time: An Extraordinary New View of the Universe
978-83-7648-764-9
Dorota_1988

W swojej najnowszej książce Roger Penrose opisuje śmiałą hipotezę konforemnej kosmologii cyklicznej, będącą próbą odpowiedzi na pytanie, co było przed Wielkim Wybuchem. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to zbyt trudna tematyka dla osób niezajmujących się zawodowo kosmologią, autorowi udaje się przedstawić te zagadnienia w sposób niezwykle przystępny. Penrose wyjaśnia szczegółowo pojęcie entropii, opisuje proces powstawania i parowania czarnych dziur i tłumaczy, dlaczego druga zasada termodynamiki nie musi stać w sprzeczności z koncepcją wszechświata cyklicznego. Wszystko to okrasza przejrzystymi, narysowanymi przez siebie ilustracjami i diagramami.
Lektura „Cykli czasu” stwarza wszystkim zainteresowanym nauką niezwykłą okazję do poznania z pierwszej ręki najnowszych śmiałych hipotez, które zwykle omawia się jedynie w artykułach naukowych i w wąskim gronie specjalistów.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S -ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

| 2016-03-08
Przeczytana: 2014 rok

„Jedną z najgłębszych tajemnic naszego Wszechświata jest pytanie o to, skąd się on w ogóle wziął”. Tak pisze Roger Penrose w swojej książce „Cykle czasu. Nowy niezwykły obraz Wszechświata”. Jak dotąd ani filozofowie, ani teologowie tego dylematu nie rozwiązali.

Carmel | 2012-12-26

Coś z wyższej półki - warto, choćby dla definicji entropii.

Maanwe | 2014-10-30

Jedyny atut tej książki to krótki rozdział o termodynamice.

Główna hipoteza tej książki jest błędna. Wzorce w promieniowaniu reliktowym których dopatruje się Penrose nie istnieją.

Strata czasu.

Andronicus | 2016-10-18