Wyzwanie czytelnicze LC

Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Tłumaczenie: Jerzy Przystawa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8,84 (32 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
14
9
8
8
6
7
2
6
1
5
0
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Road to Reality: A Complete Guide to the Laws of the Universe
data wydania
ISBN
9788374691796
liczba stron
1136
język
polski
dodał
Marcin

Książka R. Penrose'a "Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem" to fascynująca podróż po bezkresnych obszarach zarówno współczesnej nauki, jak i całego niezwykle bogatego dorobku ludzkości w dziedzinie nauk ścisłych. W swym przewodniku, będącym jednocześnie klarownym i prostym podręcznikowym wykładem matematyki, fizyki i kosmologii, który opatrzony...

Książka R. Penrose'a "Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem" to fascynująca podróż po bezkresnych obszarach zarówno współczesnej nauki, jak i całego niezwykle bogatego dorobku ludzkości w dziedzinie nauk ścisłych. W swym przewodniku, będącym jednocześnie klarownym i prostym podręcznikowym wykładem matematyki, fizyki i kosmologii, który opatrzony jest wieloma zadaniami i odręcznymi rysunkami autora, wielki uczony stara się zbudować pomost pomiędzy światem idei matematycznych a światem fizycznym i przedstawić oraz opisać fundament naszych obecnych wyobrażeń o strukturze i ewolucji Wszechświata. Penrose przybliża nam m.in. fizyczne znaczenie różnego rodzaju liczb, ideę - i magię - rachunku różniczkowego i całkowego, a także współczesną geometrię, rodzaje nieskończoności, teorię względności, fundamenty i kontrowersje mechaniki kwantowej, model standardowy fizyki cząstek elementarnych, kosmologię, wielki wybuch, czarne dziury, struny i teorię M, zmienne pętlowe kwantowej grawitacji, mody pojawiające się w nauce i nowe kierunki poszukiwań. W swym humanistycznym przesłaniu tworzy katalog pytań, na które nauka nie zna jeszcze odpowiedzi, jest jednak przekonany, że odpowiedzi będą możliwe po radykalnej zmianie paradygmatów obowiązujących obecnie w fizyce, do czego mogą się przyczynić nowe dane obserwacyjne lub nowe koncepcje teoretyczne.

 

źródło opisu: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,8313

źródło okładki: https://ksiegarnia.proszynski.pl/grafika/okladki/d...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (313)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1657
Sensej | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Nie ulega wątpliwości, że jest to książka inna niż wszystkie. Penrose podjął się prawdziwie samobójczego zadania: wprowadzenia czytelnika „od zera” w świat współczesnej fizyki. Innowacyjność polega na tym, że sformułowanie „świat współczesnej fizyki” jest tu rozumiane dosłownie – chodzi po prostu o matematykę.

Stephen Hawking pożalił się kiedyś, że wydawca zniechęcił go do pisania o matematyce w książkach popularnonaukowych; rzekomo dodanie jednego wzoru do książki sprawia, że grono jej czytelników kurczy się o połowę. Penrose nie przejął się tym ostrzeżeniem i napisał książkę będącą w przeważającej większości systematycznym wykładem narzędzi matematycznych niezbędnych do zrozumienia dwóch wielkich teorii współczesnej fizyki „fundamentalnej” – ogólnej teorii względności oraz fizyki kwantowej, w szczególności kwantowej teorii pola. Dopiero w drugiej części książki wyprowadzone wcześniej rezultaty matematyczne zaczynają tak naprawdę „działać”, a Czytelnik otrzymuje po drodze tylko...

książek: 488
Jacek Jagosz | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Penrose jest nie tylko ścisłowcem ale i filozofem. Utarło się takie powiedzenie wśród autorów pozycji popularnonaukowych, że każdy wzór umieszczony w publikacji zmniejsza ilość potencjalnych czytelników o połowę. Gdyby przyjąć tę regułę za aksjomat, liczba czytelników tej książki nie wychodziła by po za ścisły krąg naukowców zajmujących się matematyką oraz fizyką cząstek elementarnych. Tak nie jest, jestem tego żywym przykładem. Z przerażeniem, ale i niekrytą satysfakcją przebrnąłem przez gąszcz wzorów w pierwszych 16 rozdziałach dotyczących zagadnień związanych z matematyką, przygotowały mnie one do lepszego zrozumienia zasad panujących w fizyce makro i mikroświata które zostały profesjonalnie wyłożone w kolejnych rozdziałach. To zdumiewające jak świat abstrakcyjnych wzorów matematycznych przeplata się z realnym polem działań fizyki, jak reguły matematycznych teorii rezonują ze światem kwantowym, oraz fizyką w skali kosmologicznej.

Książka którą polecam ludziom ambitnym,...

książek: 277
Michał-Tarnowski | 2016-09-09
Przeczytana: czerwiec 2013

Za­zna­czy­łem tę książ­kę ja­ko prze­czy­ta­ną, mi­mo że prze­czy­ta­łem tyl­ko jej po­ło­wę i to bez peł­ne­go zro­zu­mie­nia. Za­ję­ło mi to dwa la­ta, w cza­sach li­ce­um. To na­praw­dę e­pic­kie dzie­ło – i przez ob­ję­tość, i przez po­ziom trud­ności.

To chy­ba je­dy­na książ­ka po­pu­lar­no­na­u­ko­wa, któ­rej prze­czy­ta­nie ma szan­se po­pra­wić o­ce­ny z ma­te­ma­ty­ki i fi­zy­ki. (U mnie tak by­ło zwłasz­cza z a­na­li­zą ze­spo­loną).

Po­dob­ną o­pi­nię wy­sta­wi­łem te­mu dzie­łu w ser­wi­sie „Mąd­re książki”.

książek: 548
Jacek | 2016-12-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2016

Niektórzy spędzają emeryturę przed telewizorem, inni jadą w podróż dookoła świata, a jeszcze inni wykorzystują ten czas, żeby napisać swoje opus magnum. Roger Penrose podjął się zadania wręcz niewykonalnego - w jednej książce przedstawić obecny stan wiedzy fizycznych i możliwe kierunki przyszłego rozwoju, ale w taki sposób, żeby było to zrozumiałe dla laika, ale jednocześnie ścisłe matematycznie. Efekt tej pracy imponuje rozmachem, ale książka dla laików to jednak nie jest. Mniej więcej 1/3 objętości zajmuje wprowadzenie matematyczne i już tam niektóre rozdziały były dla mnie ciężkie, chociaż jestem matematykiem. Żeby zrozumieć z tej książki wszystko, musiałbym się co chwilę cofać do wcześniejszych rozdziałów (co chyba było założeniem autora, bo tekst jest naszpikowany odnośnikami do innych części książki) i czytanie zajęłoby mi pewnie dwa lata, a nie dwa miesiące.

Ale nawet nie rozumiejąc z książki wszystkiego, można z niej wynieść bardzo dużo i zdecydowanie jest warta wysiłku...

książek: 359

To niemal biblia fizyki matematycznej, ale jej piękno da się docenić dysponując tzw. 'kultura matematyczną'.

książek: 10
jacek | 2018-10-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Bardzo dobra, ale tez bardzo trudna lektura. Dla pasjonatów matematyki i fizyki.

książek: 7
ultra | 2018-08-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Fantastyczna dla pasjonatów matematyki i fizyki, ale bardzo trudna lektura.

książek: 702
książek: 1519
vivarto | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podstawowy błąd Penrose'a polega na tym, że źle dostosował treść książki do targetu - dla laika jest to bełkot, dla eksperta - jest to książka popularnonaukowa. Prawie nic z niej nie zrozumiałam... Jakże wyróżnia się na tym tle ks. prof. Heller, który o sprawach trudnych dla niefizyka potrafi mówić/pisać prosto i zrozumiale.

książek: 253
kameleonxxxl | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

wewe

zobacz kolejne z 303 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nie czytamy w weekend

Po kilku tygodniach od uruchomienia naszego cyklu, w którym wyjawiamy, co będziemy czytać w weekend - postanowiliśmy zmienić zasady. Od teraz będziemy pisać o książkach, których z pewnością NIE przeczytamy w weekend. Liczymy, że i w tę zabawę licznie się włączycie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd