Cienie umysłu

2001-01-01
83-7150-526-4
Piotr Amsterdamski
umysł

Jest to trudna książka i przegadana. Drugą połowę książki tylko przekartkowałem. Idee autora mnie nie przekonują. Koncepcja efektów kwantowych generujących świadomość nie spełnia kryterium Ockhama. Może warto poczekać na trzecią odsłonę tej ideii (po Nowym Umyśle Cesarza i Cieniach umysłu),która uwzględni ostatnie spektakularne osiągnięcia AI. Od czasu napisania książki minęło 26 lat a to w AI cała epoka geologiczna.

Trudna książka - tego nie da się przeczytać jako zwykłej beletrystyki i dlatego lubię tego autora. Nad tym co się przeczytało trzeba chwilę pomyśleć, a w czasie czytania trzeba się bardzo skupić na tym co się właśnie czyta, aby nie opuścić toku myślenia autora. Poza tym, choć książka nieco stara, jak na standardy książki o tematyce AI, ale co ważne, nadal aktualna i myślę, że jeszcze długo będzie aktualna. Bardzo dobrze, autor, jako matematyk i fizyk zarazem, przedstawia zagadnienie ludzkiego umysłu, logicznego myślenia i to co mnie zafascynowało jak chaos może wpływać na działanie ludzkiego mózgu. Cała książka wg mnie wspaniale ukazuje to na jakim poziomie jesteśmy w tworzeniu sztucznej inteligencji i to że tzw. AI jest tylko i wyłącznie w tym momencie hasłem reklamowym. Nic więcej. Złożoność AI i możliwość jej wykreowania wg autora jest póki co jeszcze daleko przed nami. Daleko na tyle, że nie ma w ogóle sensu używania obecnie pojęcia AI. No ale cóż. Ja ludzi nie przekonam do tego skoro autorowi tej książki do tej pory się nie udało. A może spece od marketingu IT jeszcze tej pozycji nie czytali.

Moim skromnym zdaniem wybitna pozycja jeśli chodzi o tematykę popularnonaukową. Może nie będę wybitnie obiektywny ponieważ powiem szczerze, o ile po bardzo dobrą beletrystykę oczywiście sięgam to wole właśnie książki tak wybitnych popularyzatorów nauki jak Roger Penrose i jemu podobni, wielcy naukowcy piszący genialne książki popularyzujące naukę z dziedzin takich jak kosmologia, sztuczna inteligencja, świadomość, naukowe przywidywania przyszłości, przyszłość technologii, nauki etc etc bardziej mnie kręcą, są po prostu ciekawsze i o czymś. ;) Autor w prosty sposób tłumaczy tak kompletnie odjechane sprawy jak działa nasza świadomość i czy sama, ciągle rosnąca, brutalna moc obliczeniowa komputerów w końcu wystarczy żeby za ileś tam dekad spróbować symulować świadomość... czy sama ta brutalna moc obliczeniowa wystarczy czy jednak neuron biologiczny, taki fizyczny, prawdziwy który mamy w mózgu nigdy nie będzie tym samym co neuron symulowany w potężnym komputerze cyfrowym? Pozycja genialna, obowiązkowa dla każdego.

Trochę słabsze od 'cesarza', ale warto - trochę rozszerzeń i polemiki. Informatycy, neurolodzy i wszyscy interesujący się modelowaniem pracy mózgu muszą przeczytać.

Świetna książka opisująca działanie naszej świadomości, niestety w sposób matematyczny i jest to książka głównie dla matematyków, ale również dla laików.
Laicy mogą po prostu pominąć fragmenty ściśle matematyczne.
Ogólnie książka udowadnia, że nasza świadomość nie działa na zasadzie obliczeniowej i nie da się zrobić komputera który osiągnie świadomość taką jak człowiek.

Laicy mogą po prostu pominąć fragmenty ściśle matematyczne.

• Do wyszukania
  • Popularnonaukowe
  • Biologia_medycyna_3
  • Oddane
  • Fizyka_2
  • Nauki przyrodnicze - biologia, chemia, medycyna

Dodaj cytat z książki Cienie umysłu