Seneca
Edi_Edi

"Najważniejszym wkładem Seneki do filozofii świata zachodniego będzie jego dar przekształcania w realne doświadczenie abstrakcyjnego rozumowania szkoły. Wprawdzie już wcześniej powtarzano wielokrotnie, że Mędrzec powinien być niezależny od rzeczy zewnętrznych, ale to Seneka był pierwszym, który powiedział, że jednym z głównych elementów mądrości jest umrzeć rozumowo wobec nich. I to on pierwszy wprowadził w życie owo wskazanie, tak ważne w duchowym życiu chrześcijan."

źródło opisu: PIW, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka Grimala trochę mnie zawiodła. Mimo iż Autorowi nie sposób odmówić wiedzy i ogromnej erudycji (vide przypisy), to nie znalazłem w tej biografii tego, czego szukałem. Pierwsza część nosi tytuł "Seneka i jego czasy", druga: "Filozof poza szkołą". Dość wyraźnie wskazuje to na sposób, w jaki traktowana będzie postać bohatera. Grimal przedstawia go jako polityka oraz jako filozofa. Brak mi szerszego ujęcia Seneki jako pisarza, jako poety. Szczególnie liczyłem na informacje dotyczące senecjańskich tragedii, tymczasem temat taki w książce właściwie w ogóle nie istnieje! Odniosłem wrażenie, że w całej spuściźnie literackiej Seneki najbardziej interesuje Grimala kwestia chronologii, bo to jej poświęcił bodaj czy nie najwięcej miejsca. Tak więc jestem zawiedziony. Ta monografia bardziej powinna zainteresować filozofów niż filologów klasycznych.

Tomasz Babnis

Wojciech-Paweł Wiatr | 2016-04-13
Przeczytana: 05 listopada 1999

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Filozof wygnany przez cesarza, zawsze kontrowersyjny. Miał duży wpływ na chrześcijaństwo. Oskarżony o spisek na życie Nerona, który wydaje na niego wyrok śmierci. Reakcja Seneki na wyrok z relacji Tacyta, jest taka:
"ów przeraził się; żąda tabliczek testamentu, a kiedy setnik mu odmówił, zwrócił się do przyjaciół i oświadczył, że skoro za ich zasługi wzbroniono mu odpłacić wdzięcznością, zostawia im to, co jedyne jeszcze posiada, co jednak jest najpiękniejsze: obraz swojego życia; jeżeli ten będą mieli w pamięci, w chwale swych cnót znajdą zapłatę za tak stałą przyjaźń. Zarazem kiedy płakali, już to w rozmowie, już to surowiej w tonie karcącym nawoływał ich do hartowności, zapytując, gdzie podziały się zasady mądrości. Gdzie przez tyle lat przeciw grożącym niebezpieczeństwom ćwiczona rozwaga? Komuż bowiem nie znane było okrucieństwo Nerona? Wszak nic mu już innego po morderstwie matki i brata pozostaje, jak dodać jeszcze zabójstwo wychowawcy i nauczyciela. Skoro te i inne podobne...

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane