Paderewski

Paderewski
978-83-06-03232-1
paderewski, muzyka, biografia
Łukasz Kuć

Paderewski był znakomitością w międzywojennej Polsce. Publiczność mogła go słuchać i oglądać w salach koncertowych, wiele pisano o nim w prasie. W istocie jednak wiedziano o nim niewiele, ponieważ żył w hermetycznym świecie, był skryty i nie zwierzał się ludziom. Nie lubił także pisać listów, a pamiętniki i dwie biografie opublikowane jeszcze za jego życia podają „wersję oficjalną”, która mówi niewiele o samym człowieku.
Niełatwego zadania odkrycia prawdziwego Paderewskiego podjął się Adam Zamoyski. Jak detektyw przeniknął poza publiczny obraz pianisty, kompozytora i polityka i odkrył niezwykle interesującą, złożoną osobowość człowieka, który sławiony szeroko jako geniusz ukrywał przed światem swoje problemy i bogate życie wewnętrzne.
Drugie wydanie książki zostało przejrzane, uaktualnione i poprawione przez autora.

Bardzo dobrze napisana biografia Ignacego Paderewskiego.
Adam Zamoyski - autor książki , operuje świetnym piórem .Książka napisana jest prostym językiem i dobrym , lekkim stylem , co sprawia że biografię tę czyta się z wielkim zainteresowaniem.
Autor ciekawie ukazał sylwetkę tytułowego bohatera. Przedstawił go nie tylko jako wybitnego męża stanu , dla którego sprawa Polski była najważniejsza , ale także jako kompozytora , pianistę i człowieka o wielkim , szlachetnym sercu. Paderewski nigdy nikomu nie odmawiał pomocy. Organizował koncerty charytatywne.Był wielkim filantropem. Był niezwykłym człowiekiem. Szkoda , że tak mało doceniany jest w obecnych czasach.

Priada | 2012-11-06
Przeczytana: 2003 rok

Książkę co prawda czytałam bardzo dawno temu ale pamiętam że jak żadna - mnie pochłoneła bez reszty. Napisana prostym językiem....niczym opowieśc Twojego dziadka siedzącego w starym, wydartym fotelu. Pamiętam motyw z pająkiem na ścianie, śmiałam się wtedy ;D.

Binkis | 2010-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Książka Adama Zamoyskiego jest godną lekturą, którą można polecić zarówno historykom jak i amatorom biografii sławnych osób. Osoba Paderewskiego została co prawda ukazana przez autora w sposób subiektywny jednak żywy opis powoduje, że czytelnik widzi bohatera książki jako istotę żywą, która śmiała się, bawiła, smuciła i kochała. Największą zaletą książki jest świetnie oddany duch epoki w jakiej to przyszło żyć jednemu z najwybitniejszych muzyków polskich. Pięknie ukazano człowieka dekadencji, pochodzącego z epoki która nieuchronnie mija z początkiem I wojny światowej i jego konfrontację z rzeczywistością brutalnego wieku XX. Autor osiąga ten "efekt" niestety kosztem rzetelności historycznej, jednak uważam, że plusy tej pozycji przeważają nad jej niedomaganiami i z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję osobom zainteresowanym nie tylko samym Paderewskim ale i czasem w którym przyszło mu żyć.

Ariel_O | 2016-03-25
madamabutterfly | 2016-02-11