Louis XIV
Marek

Biografia jednego z najważniejszych monarchów Francji, twórcy absolutyzmu, budowniczego Wersalu

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ludwik XIV zwany Królem - Słońce to wybitny i mądry władca XVII- wiecznej Francji.Potrafił odróżnić pochlebców , którymi gardził od szczerych , mądrych doradców.I takimi też doradcami , odznaczającymi się wiedzą i inteligencją , jak choćby Mazarini czy Colbert się otacza.Słucha ich rad , liczy się z ich zdaniem , ceni ich.
To Ludwikowi XIV Paryż , a zresztą cała Francja zawdzięcza swój rozwój i rozkwit.Wreszcie Wersal jednoznacznie kojarzy się z Królem - Słońce.Rezydencja ta stanowiła wzór do naśladowania dla wielu europejskich władców.
Ludwik zwany przez mu współczesnych Wielkim , to także mecenas sztuki i kultury.To on staje w obronie Moliera , gdy atakuje go głównie kler , ale i arystokracja.To dzięki niemu Molier może bez problemu wystawiać swe sztuki i żyć dostatnio.

Autorka nie tylko ciekawie ukazała sama postać Ludwika XIV , ale także przedstawiła panujące wówczas stosunki społeczne , polityczne , a nawet sporo miejsca poświęciła klimatowi jaki w owym czasie panował.

Warto...

Elevander | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Ta biografia Ludwika XIV pisana jest z pozycji pochwały monarchii Burbonów, co w sposób oczywisty kształtuje ogólny wydźwięk pracy. Sporo to mówi także o jej Autorze, który prezentuje się jako francuski patriota, wręcz monarchista. W mojej ocenie trochę przesadza w gloryfikowaniu Ludwika XIV, ale akurat ten władca miał się czym pochwalić. I Gaxotte elegancką narracją przedstawia sukcesy i – w mniejszym stopniu – porażki Króla-Słońce. Poszczególne rozdziały, choć ułożone mniej więcej chronologicznie, poświęcone są poszczególnym problemom: edukacji króla, kobietom jego życia, Wersalowi, Paryżowi, stosunkowi do chrześcijaństwa. Stosunkowo niewiele miejsca poświęcono zagadnieniom stricte polityczno-militarnym. Autor przedstawił jednak dość dokładnie ówczesną elitę władzy, najważniejszych królewskich ministrów (Colbert, Vauban, Louvois) oraz członków dynastii. „Ludwik XIV” Gaxotte'a to klasyczna już biografia wielkiego Burbona, z pewnością godna lektury, choć na pewno dobrze ją...

natireg | 2016-05-19
Narcyz | 2016-04-29