Zen and Japanese Culture
sztuka
Yanadis

Jedno z najważniejszych opracowań poświęconych zen w XX wieku, książka ta jest cennym źródłem dla osób, które chcą zrozumieć idee zen w kontekście japońskiego życia i japońskiej sztuki. Prostym, często poetyckim językiem Daisetz Suzuki opisuje, czym jest zen, w jaki sposób zen rozwijał się i w jaki sposób nacisk, jaki zen kładzie na skrajną prostotę i skromność, pomógł ukształtować estetykę przenikającą kulturę japońską. Suzuki bada zadziwiającą rolę, jaką zen odgrywał w filozofii samurajów, i subtelnie odmalowuje powiązania między zen a sztuką władania mieczem, haiku, ceremonią herbaty i japońskim umiłowaniem natury. Pełen refleksji dyskurs Suzukiego wzbogacają anegdoty, wiersze i ilustracje, ukazujące jedwabne parawany, kaligrafię i przykłady architektury.

Wydaje się, że przewracając kartki tej zachwycającej książki można pochwycić wskazówki co do tego, jak i dlaczego pewne aspekty ‘ducha zen’ stają się odczuwalne w Ameryce w dzisiejszych czasach… Jest coś niewypowiedzianie kojącego w dawnych japońskich ideałach wabi i sabi, jakie opisuje Daisetz T. Suzuki.

The New York Times

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009, c...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/produkt_gl/1198.jpg

Sikandar | 2013-01-20
Na półkach: Przeczytane, Nippon

"Zen istniał na długo przed logiką, a jego mistrzowie prowadzą nas ku rozmowie z Bogiem, który nie wypowiedział jeszcze słów: "Niech stanie się światłość"."

Tym razem nie oceniam książki "gwiazdkami". W przypadku "Wprowadzenia do buddyzmu Zen" tego samego autora uczyniłem podobnie. Uważam, że ..., nie, może to nieodpowiednie słowo, czuję, że moja ocena nie może być jednoznaczna. Czytając książkę, czasami byłem zafascynowany treścią, tak jak rozdziałami o herbacianej ceremonii Chanoyu, tworzeniu Haiku lub estetyce Wabi-Sabi. Czasami nie byłem w stanie zrozumieć, podążać za myślami autora, dotrzeć do sensu opowieści. Może to wina mojej europejskiej edukacji lub chrześcijańskich korzeni, ale wiem, że w przyszłości sięgnę po tą pozycję jeszcze raz, bo jej sophisticated taste docenia się z czasem i z wiekiem tak jak smak zielonej herbaty.

Ramon | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Genialna praca. Spodziewałem się suchych akademickich trocin, tymczasem autor jakże trafnie potrafi wskazać tego samego ducha w słowach mistrzów zen i Chrystusa. To jest jednak książka praktyka, nie teoretyka. Niezwykła precyzja myśli, głębia rozumienia i odczuwania.

chat_noir | 2016-11-18
Maria Salska-rybak | 2015-08-22