Zen i kultura japońska

Okładka książki Zen i kultura japońska Daisetz Teitaro Suzuki
Okładka książki Zen i kultura japońska
Daisetz Teitaro Suzuki Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Ex Oriente sztuka
sztuka
Ex Oriente
Zen and Japanese Culture
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2009-01-01
2009-01-01
Anna Zalewska, Beata Szymańska
Japonia kultura Japonii buddyzm zen estetyka filozofia orient japonistyka

Genialna praca. Spodziewałem się suchych akademickich trocin, tymczasem autor jakże trafnie potrafi wskazać tego samego ducha w słowach mistrzów zen i Chrystusa. To jest jednak książka praktyka, nie teoretyka. Niezwykła precyzja myśli, głębia rozumienia i odczuwania.

"Zen istniał na długo przed logiką, a jego mistrzowie prowadzą nas ku rozmowie z Bogiem, który nie wypowiedział jeszcze słów: "Niech stanie się światłość"."

Tym razem nie oceniam książki "gwiazdkami". W przypadku "Wprowadzenia do buddyzmu Zen" tego samego autora uczyniłem podobnie. Uważam, że ..., nie, może to nieodpowiednie słowo, czuję, że moja ocena nie może być jednoznaczna. Czytając książkę, czasami byłem zafascynowany treścią, tak jak rozdziałami o herbacianej ceremonii Chanoyu, tworzeniu Haiku lub estetyce Wabi-Sabi. Czasami nie byłem w stanie zrozumieć, podążać za myślami autora, dotrzeć do sensu opowieści. Może to wina mojej europejskiej edukacji lub chrześcijańskich korzeni, ale wiem, że w przyszłości sięgnę po tą pozycję jeszcze raz, bo jej sophisticated taste docenia się z czasem i z wiekiem tak jak smak zielonej herbaty.

• Japonia
  • Buddyzm
  • Azja
  • Daleki Wschód

Dodaj cytat z książki Zen i kultura japońska