Wprowadzenie do Buddyzmu Zen

Okładka książki Wprowadzenie do Buddyzmu Zen Daisetz Teitaro Suzuki
Okładka książki Wprowadzenie do Buddyzmu Zen
Daisetz Teitaro Suzuki Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury religia
religia
Meandry Kultury
An Introduction to Zen Buddhism
Vis-á-Vis/Etiuda
2011-06-10
1979-01-01
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
zen buddyzm

Po przeczytaniu owej pozycji wiem, że nic nie wiem. Całe "zen" to najzwyczajniej w świecie lanie wody. Parę razy udaje się autorowi dotknąć sedna problemu i wtedy pojęcie "zen" najbliższe jest ideom platońskim, a więc doskonałym bytem duchowym, z którym mamy do czynienia. Po chwili jednak autor zaczyna kręcić i wychodzi na to, że "zen" nie da się skonkretyzować, zteoretyzować, gdyż jest ona chwilowa, ulotna niczym wiatr.

Gdy teraz o tym pomyślę, to nie dziwię się czemu wiejska ludność przechodziła na chrześcijaństwo w Japonii, w XVI w. W chrześcijañstwie mamy jasne zasady, wiara, która była dla prostego człowieka przystępna natomiast buddyzm, zen jest tego pozbawione.

Pozycję tą polecam każdemu, kto chce poczytać, jak rzeczy niby to wysoce uduchowione są banalne.

Konia z rzędem temu, kto tą książkę zrozumiał.

Konia z rzędem temu, kto tą książkę zrozumiał.

Chyba za dużo się po niej spodziewałem, za dużo chciałem zrozumieć, tak po chłopsku po prostu. No i niewiele z tego zrozumiałem. Gdy już mi się wydawało, że łapię, to po kolejnych wersach znowuż byłem w czarnej d... :)
Może kiedyś podejmę temat jeszcze raz i zmienię opinię, może.

Może kiedyś podejmę temat jeszcze raz i zmienię opinię, może.

Popieram to, co napisał Konrad: "Z niewiarygodną mądrością wprowadza czytelnika w Zen, pozostawiając po przeczytaniu z jeszcze większą ilością pytań niż przed lekturą. Autor cały czas to jednak powtarza - aby wyznawać buddyzm Zen, nie należy obejmować go intelektualnie, a doświadczyć życiem.|

Książkę kupiłem na Jarmarku Jamneńskim w roku 1981, kosztowała fortunę (na dzisiejsze pieniądze, z 500 PLN) i wróciłem do niej po latach, czytając błogo w wakacje, na plaży w Smołdzinie. Tego się nie pochłania myślówą lecz czuciem i chyba o to chodzi w Zen.

Książkę kupiłem na Jarmarku Jamneńskim w roku 1981, kosztowała fortunę (na...

Ta książka nie tłumaczy zen.
Tak zapewnie brzmiałaby recenzja tej książki w stylu zen.
Należy sobie wyobrazić, że zen jest jakimś obiektem, rzucającym cień - i to właśnie kształt tego cienia jest tym, co poznałem dzięki pracy Suzukiego. Więc jeśli ktoś chce w jakikolwiek sposób poznać zen - to dobra książka, aby zacząć. Rzeczywiście, jak tytuł sugeruje, jest to "wprowadzenie".
Książka oparta jest głównie na opowieściach, cytatach i koanach od dawnych mistrzów zen, ale jest też trochę wywodów samego autora i porównywania Wschodu i Zachodu. Należy ją czytać w spokoju, żeby informacje dobrze się przyswajały.
Po jej przeczytaniu nadal nie rozumiem tego dziwnego tworu wschodniej kultury, ale na pewno wiem więcej, niż wiedziałem wcześniej. Nic dziwnego, że tego nie rozumiem, bo podobno zrozumienie zen jest równoznaczne z oświeceniem, a na to zwykle trzeba się mocno napracować. Wszak nawet sami mistrzowie zen twierdzili, że go nie rozumieją.

Ta książka nie tłumaczy zen.
Tak zapewnie brzmiałaby recenzja tej książki w stylu zen.

Miałem problem z oceną tej książki ponieważ nadal nie jestem w stanie pojąć buddyzmu zen. Rozumiem że nie jest on tworem logiki (chociaż nie wiem też czy słowo "rozumieć" jest tutaj odpowiednie) i nie ma co nawet próbować go pojąć za jej pomocą. Ciężko nam, wychowankom zachodniego świata wynieść coś z podanych cytatów i sytuacji, ba, nawet ludzie wschodu potrzebują wielu lat żeby pojąć "nauki" mistrzów. Chętnie poczytam coś więcej o tym bo nigdy się nie spotkałem z takim punktem widzenia. Odrzucenie dwoistości świata i pojęć jest dla mnie nie do ogarnięcia i nie potrafię postrzegać rzeczywistości poza logiką. Może kiedyś mi się to uda

Jak by się nie napinać i wytężać to książka nadal niczego nie wyjaśnia ani nic nie przybliża. Jak to napisał bodajże Kipling "Wschód nigdy nie spotka się z zachodem". Pozostanę przy fizyce kwantowej...

Bardzo wartościowa książka. Jak już wspominałam można o rzeczach prostych pisać w sposób skomplikowany, a można pisać o rzeczach nieuchwytnych w sposób niezwykle prosty. I taka właśnie jest książka Suzukiego.

Jak wspaniale jest, kiedy książka nie tylko spełnia nasze oczekiwania, ale nawet zdecydowanie ponad nie wyrasta! Wielka przygoda najlepszego smaku. Wszystko, co chciałem wiedzieć i jeszcze rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałem, że chcę. Bogactwo cytatów starych mistrzów doprawione zgrabnym i wnikliwym komentarzem autora. I jak dobrze się przy tym człowiek bawi!

A teraz pójdę sprzątać, po czym napiję się herbaty.

A...

Zdecydowanie jedna z trudniejszych i bardziej wymagających książek, które wpadły do tej pory w moje ręce. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo wartościowa pozycja i na pewno do niej wrócę jak zgłębię bardziej tajniki tej filozofii.

• Buddyzm
  • Filozofia