Killing Bono

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-109-3
wspomnienia, U2, Bono
Dorota_1988

Niektórzy rodzą się wielcy. Niektórzy po wielkość sięgają. O innych sława sama się upomina. A jeszcze inni mają takiego pecha, że w szkolną ławę dzielą z Bono. Każdy chce być sławny, ale w Dublinie lat siedemdziesiątych młody punkowiec Neil McCormick marzy o czymś więcej niż o marnym losie gwiazdki pop – wierzy, że jego przeznaczeniem jest wieść życie prawdziwego boga rocka. Rozplanował już...

Niektórzy rodzą się wielcy.
Niektórzy po wielkość sięgają.
O innych sława sama się upomina.
A jeszcze inni mają takiego pecha, że w szkolną ławę dzielą z Bono.

Każdy chce być sławny, ale w Dublinie lat siedemdziesiątych młody punkowiec Neil McCormick marzy o czymś więcej niż o marnym losie gwiazdki pop – wierzy, że jego przeznaczeniem jest wieść życie prawdziwego boga rocka. Rozplanował już wszystko – płyty, koncerty, okrzyki w imię pokoju na świecie. Lecz istnieje jedna rzecz, której nie wziął pod uwagę. Chłopak siedzący na drugim końcu klasy ma swoje własne plany.

„Killing Bono” to historia dwóch rozbieżnych istnień. Kiedy Bono i jego U2 sięgali po światową sławę i gwiazdorstwo, ich szkolny przyjaciel Neil torował sobie drogę w przeciwnym kierunku. Kiepskie dragi, dziwaczny seks, jeszcze dziwniejsze fryzury: Neil doświadczył tego wszystkiego na złudnej ścieżce ku umykającej chwale. Ale czasem to właśnie frajerzy mają do opowiedzenia najciekawsze kawałki.

W „Killing Bono” gościnnie wystąpią: papież, Bob Dylan i cała galaktyka sław. To niesamowicie zabawny, zdumiewająco szczery i przedziwnie poruszający zapis życia w cieniu prawdziwej supergwiazdy.

„W szkole byłem fanem Neila McCormicka. Był o wiele bardziej cool niż ja, do tego komponował fajne piosenki i sądziłem, że byłaby z niego pierwszorzędna gwiazda rocka. Okazało się, że myliłem się co do tego ostatniego. A teraz napisał świetną książkę”.

Bono

„Jest to najlepsza książka o człowieku, który próbuje zostać kimś w branży muzycznej, jaką czytałem”.

Sir Elton John

źródło opisu: Replika, 2011

źródło okładki: http://www.replika.eu

wrzos | 2014-03-08
Przeczytana: 09 marca 2014

„Killing Bono” autorstwa dziennikarza muzycznego Neila McCormicka, to książka o sile młodzieńczych marzeń, o dojrzewaniu w objęciach muzyki i jej wszechwładnej sile nie gasnącej z wiekiem i piętrzącymi się trudnościami. Sam autor mówi o niej, że jest „osobistą, powolną, psychologiczną i filozoficzną akceptacją własnego losu” i chociaż słowa te brzmią niezwykłą powagą, cała opowieść pochłania bez reszty, urzeka szczerością, humorem i dystansem wobec siebie.
Neil McCormick miał (nie) szczęście chodzić do szkoły w Mount Temple z chłopakami z U2: Bono, Adamem, Larrym i Daevem. Od tej pory porażki zespołu braci McCormick i U2 przeplatają się w (mało)zabawny sposób – w zależności od punktu siedzenia - z sukcesami najsłynniejszego irlandzkiego zespołu na świecie. Niezależnie od tego, czy kochacie U2, czy ich nie znosicie, powinniście przeczytać tę książkę! Być może Neil McCormik nie został sławnym rockmanem, ale jego pióro naprawdę jest świetne i tak sobie myślę, że może dobrze się...

Felicity | 2014-01-24

Świetna.
Taka trochę inna biografia, zdecydowanie nieszablonowa.
Uśmiałam się, czytałam z prawdziwą przyjemnością i bardzo miło wspominam.
Narrator - autor jest szkolnym kolegą chłopaków z U2. Kiedyś nawet próbował z nimi grać, ale nie wyszło. A po latach, z perspektywy osoby która stała z boku opisuje poczatki kariery swoich kolegów którzy po latach stali się wielkim zespołem U2.
Z narracji widac, ze Neil jest frustratem naznaczonym życiem w cieniu sławnych kolegów. Od kiedy pamiętał, Bono zawsze we wszystkim był od niego lepszy, wszyscy go lubili, nauczyciele stawiali go innym za wzór ucznia, miał powodzenie u kobiet i najładniejszą dziewczynę w szkole (Ali Hewson - od wielu lat jedyna żona i wielka miłość), śpiewał i grał lepiej niż Neil - po prostu tylko się załamać. Z takiej perspektywy wyszła naprawdę zabawna, trochę ironiczna opowieść z przekornym i pomysłowym tytułem, ale z jak najbardziej pozytywnym przesłaniem.
Naprawdę warto!

alison2 | 2013-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Na pewnym etapie życia, każdy z nas, mniej lub bardziej poważnie myśli o sławie. Wiele dziewczynek marzy o zostaniu piosenkarką, aktorką czy modelką, chłopcy chociażby o karierze kierowcy rajdowego. W pewnej szkole w Dublinie, w latach 70tych szczytem marzeń wydaje się być kariera członka grupy muzycznej. Brat Neila już od jakiegoś czasu próbuje swoich sił, podczas gdy on sam jeszcze nie do końca jest pewien, w jakiej roli chciałby znaleźć się na scenie. Kiedy jednak dochodzi do wniosku, że muzyka, to właśnie to, co pociąga go najbardziej, jest gotów zrobić wszystko, by swój cel osiągnąć. Razem z bratem, którego niedawno pozbyła się pewna szkolna kapela, zakłada nową grupę, a oczami wyobraźni już widzi siebie na samym szczycie. Planuje wydawanie nowych płyt na coraz większą skalę, trasy koncertowe, spotkania z tłumami zagorzałych fanów. Zakłada że z czasem stanie się tak sławny, że będzie grywał z największymi sławami muzyki a władcy państw będą zapraszać go na herbatę. A ona sam...

Beatriz_Aguilar | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyczne
Przeczytana: 23 lipca 2013

"Killing Bono" to nie jest kolejna książka o frontmenie U2, więc jeśli szukacie nieznanych, soczystych historii o tym sławnym Irlandczyku to się zawiedziecie. Jeśli natomiast kiedykolwiek snuliście skrycie czy otwarcie marzenia o wielkiej sławie czy karierze wokalnej, pozycja ta powinna przypaść wam do gustu :)

Paul i Neil dwóch kumpli ze szkoły, mają podobne zainteresowania, zadatki na showmenów, talent kompozytorski, takie same marzenia o wielkiej sławie i karierze muzycznej. Po latach Paul to doskonale wszystkim znany Bono, a kim jest Neil? Może ktoś obeznany skojarzy nazwisko McCormick z uznanym dziennikarzem muzycznym ale co więcej? Nawet przepastna składnica w postaci youtube niewiele mówi o jego karierze muzycznej...

Jak to więc się stało, że jeden zespół wzbił się na szczyty a drugi pomimo wielu starań i ciężkiej pracy nie osiągnął nic? Neil w zabawny sposób, z dużą dozą samokrytyki i dystansu opisuje swoje nieudane próby dorównania Bono, The Edge'owi, Adamowi i...

Kama86 | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Ta okładka i tytuł są zakrojone na komercyjny sukces kosztem niczego nieświadomych czytelników. Nie dajcie się zwieść - ta książka nie traktuje o Bono ani o U2. Są jak wątek poboczny, który ciągle się pojawia, ale głównym bohaterem jest sam autor. Choć całość czyta się dobrze, książka mnie rozczarowała. Nie planowałam lektury o niespełnionych marzeniach, które - skrycie - sama podzielam.

star22 | 2014-11-15

Pozycja obowiązkowa dla fanów U2. Opowieść o pewnym znajomym Bono i spółki, który chciał zostać piosenkarzem. Musiał jednak zmierzyć się z tym, jak jego koledzy osiągają niewyobrażalny sukces, podczas gdy on stoi w miejscu.

Magda | 2016-07-31

Świetna książka ze sławnym zespołem U2 w tle. Książka idealnie ukazuje jak trudno było zaistnieć na scenie muzycznej w latach siedemdziesiątych, osiągnąć sławę i rozpoznawalność. Przedstawia trudne początki zespołu muzycznego, który nigdy nie zrobił zawrotnej kariery. Historia opowiadana jest przez wokalistę owego zespołu, po części jest to książka biograficzna. Na jej podstawie powstał również dobry film. Gorąco polecam i książkę i film fanom muzyki rockowej.

NowWhat | 2016-11-02
Maroonclover | 2016-01-31