Björk

Wydawnictwo: InRock

Premiera drugiego, poszerzonego o nowe rozdziały wydania odbyła się w czerwcu 2007. Pierwsza na polskim rynku opowieść o życiu i karierze Björk. Począwszy od dzieciństwa w Islandii poprzez działalność w grupach punkrockowych i legendarnym zespole Sugarcubes aż po udaną karierę solową. Jej wizja świata i muzyki, jej kochankowie, jej aislandzkośća i rola w filmie Tańcząc w ciemnościach. Ulubiona...

Pierwsza na polskim rynku opowieść o życiu i karierze Björk. Począwszy od dzieciństwa w Islandii poprzez działalność w grupach punkrockowych i legendarnym zespole Sugarcubes aż po udaną karierę solową. Jej wizja świata i muzyki, jej kochankowie, jej aislandzkośća i rola w filmie Tańcząc w ciemnościach. Ulubiona książka, pobicie dziennikarki w Bangkoku i miłość do nowojorskich mostów. Wybitni współpracownicy, clubbing i pochwała domatorstwa. Do tego szczegółowe opisy płyt, wiele ciekawych zdjęć, dyskografia oraz indeks. Niezbędne kompendium wiedzy dla każdego fana Björk…

Degamisz | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Rzadko kiedy zdarza mi się ocenić bardzo wysoko czyjąś biografię. Zazwyczaj wynika to z nazbyt subiektywnego podejścia autora. Tym razem też tak było, ale bardzo wysoko cenię sobie akurat tę biografię ze względu na opisywaną postać.

Björk – mój absolutny numer jeden jeśli chodzi o muzykę. Odkąd usłyszałem ją po raz pierwszy w 2000 roku kiedy to na MTV (za czasów kiedy była tam jeszcze muzyka) trafiłem na program w stylu „Godzina z klipami jednego artysty”. Posłuchałem i wsiąkłem. Od tego czasu Björk trzyma mnie krótko za pysk, nie puszcza, każe się niezmiennie podziwiać i uwielbiać co ja z wielką ochotą czynię. Do tego zagrała arcygenialną rolę, słusznie nagrodzoną Złotą Palmą, w najlepszym filmie jaki w życiu widziałem czyli w legendarnym „Tańcząc w ciemnościach”. Uwielbiam ją za głos, uwielbiam ją za twórczość, uwielbiam za wrażliwość, emocjonalność, talent i inteligencję. Zdaję sobie sprawę, że jej muzyka nie jest łatwa, lekka i przyjemna, że z płyty na płytę cierpliwość...

Aisling | 2017-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Poznając życie Björk poprzez tę książkę dowiedziałam się m.in. o kontekście niektórych piosenek. Mogłam bliżej poznać jej życie. Oczywiście nie da się stwierdzić na ile punkt widzenia autora biografii jest prawdziwy, ale on zgrabnie prowadzi nas przez całość przytaczając słowa Bapsi (tak była nazywana w dzieciństwie) i paru innych osób. Niestety każdy aspekt nie jest aż tak porozwijany jakbym chciała, ale może się nie dało. Björk nie jest typem znanej osoby która by zarobić wystawia swoje życie na sprzedaż (jak np. Kim Kardashian) i szanuje własną prywatność.

Szkoda, że opowieść kończy się nieco po roku 2000, a Brzozowa Pani przecież nadal jest aktywna jako piosenkarka. Cieszyłabym się gdyby ktoś kontynuował. Niestety po polsku jest to jedyne dzieło w tym temacie.

Ocena jest dla książki "Björk"- nie dla samej artystki. Gdyby nie cytaty byłaby nieco jałowa, ale jako całość w moim odczuciu się broni. Poza tym powiedziała mi sporo nowych rzeczy o osobie, która jest dla mnie...

Biografie to dobry sposób uzupełniania swojej wiedzy na temat ulubionych artystów. Tam najczęściej są zamieszczone informacje, dlaczego droga tych osób potoczyła się tak a nie inaczej, czym idole się kierowali, jakie są ich ideały, poglądy, inspiracje… Co poza uprawiają dziedziną sztuki zamierzają przekazać światu?

Lesław Haliński zdecydował się napisać biografię islandzkiej piosenkarki, Bjork. Zanim czytelnik poznaję artystkę zapoznaje się z historią, geografią oraz kulturą Islandii. To bardzo dobry pomysł, bo w jej przypadku pochodzenie ma wielkie znaczenie w kontekście jej twórczości. Następnie autor śledzi jej losy w czasach dzieciństwa, pierwszych eksperymentów z muzyką, zespołu The Sugargubes i przede wszystkim kariery solowej, która jest analizowana płyta po płycie.

Największą zaletą książki jest sam temat. Mimo, że sięgną po nią najpewniej wierni fani, jednak dzięki lekturze można od nowa zakochać się w Bjork. Zachwyca ona swoją odwagą, siłą, optymizmem oraz kreatywnością...

Arjun | 2013-02-04

Świetnie się ją czyta, bardzo szczegółowa, ciężko się od niej oderwać dla mnie była to lektura na jeden dzień.
Ale autor ma jedną niezwykle irytującą cechę, praktycznie co chwile korzysta ze zwrotów typu "Autorka (tu wstaw nazwę albumu/piosenki) zrobiła to i tamto", w połowie książki zaczyna to być mocno męczące.

zimt89 | 2010-10-21

Lekko i przyjemnie czyta się tą biografię. Nie ma tutaj nudnego rozwodzenia się nad jednym wydarzeniem z życia artystki, do którego autor przypisywałby znaczenie symboliczne. Książka nafaszerowana jest ciekawostkami, anegdotami oraz fragmentami wywiadów z Bjork, co sprawia wrażenie wywiadu-rzeki i osobistej rozmowy z nią samą. Dla każdego fana - pozycja obowiązkowa.

Katarzyna Kozłowska | 2011-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W książce liczącej 236 stron o nieprawdopodobnie oryginalnym i tajemniczym tytule „Bjork”, Lesław Haliński, literat? pisarz? A może mistrz pióra? stara nam się udowodnić jak wspaniałą, genialną, cudowną i nieprawdopodobną osobą jest Islandka. Haliński w swej opowieści! (tak, w opowieści!) o życiu i karierze wokalistki przedstawia nam jej historię, ukazując nawet wnikliwe zgłębione przez niego samego emocjonalne stany artystki: Bjork weszła w nowe stadium uczuciowego rozwoju i bardzo ją to cieszyło. I to nie wszystko. Oprócz tej niezwykle dogłębnej analizy psychologicznej oferuje nam swoją fantastyczną wiedzę muzyczną, rozkładając niemalże każdą piosenkę artystki, pod względem muzyczny i tekstowym, na drobne części. Czytając książkę wcale nie mamy wrażenia, że żujemy bezsmakową gumę, która rozciąga się na kilometry i nie da odkleić od palców. Kolejnym atutem książki jest niebywale bogaty język użyty przez autora. Czytając opisy pełne takich zwrotów jak: wspaniała, niezwykła,...

kamilharry | 2015-10-14

Pierwsza (hmm... z dwóch jak dotąd przeczytanych :D) biografia, która mi się spodobała. Może styl pisania nie jest idealny, ale to wielkie kompendium wiedzy o Bjork. Można się bardzo dużo dowiedzieć o piosenkarce i nie zanudzić przy tym na śmierć, jak to było w przypadku pierwszej mojej przeczytanej biografii... Przykładowo, przeczesałem cały Internet w poszukiwaniu genezy piosenki "Show Me Forgiveness" - nie znalazłem nic, za to dowiedziałem się tego z książki. Gorąco polecam wszystkim fanom Bjork :)

trycha | 2014-02-17

Ot, zgrabnie zebrany zbiór faktów i wywiadów. Dodatkowo, informacje o powstawaniu poszczególnych utworów, całych płyt, teledysków. Nic ponad to. Tylko dla fanów.

Michalina | 2013-07-25
Przeczytana: 2011 rok

dość sporo ciekawych faktów, ale język jakim posługuje się ten Pan woła o pomstę do nieba.

Biblioteka na Open'erze

Na tegorocznym Open'erze po raz pierwszy pojawi się biblioteka. Będą z niej mogli korzystać wszyscy, którzy przyjadą na festiwal. Do czytania na lotnisku Gdynia-Kosakowo zapraszają Instytut Książki i radiowa Trójka.