Björk

Lesław Haliński Wydawnictwo: InRock biografia, autobiografia, pamiętnik
InRock
2007-01-01
2007-01-01

Przychylam się do opinii, że książka pod względem stylistyczno-językowym nie zachwyca, mimo to dla fanów jest to rzecz warta uwagi. Każda era została dość obszernie opisana, wraz z uwzględnieniem współpracowników i inspiracji. Książka zawiera także dość dużo zdjęć, trochę ciekawostek, dyskografię. Bardzo spodobał mi się fakt, iż autor na początku przybliża nam także rodzinny kraj artystki, czyli Islandię. Pomaga to w zrozumieniu jej natury, a także twórczości. Jest to po prostu dobre kompedium wiedzy o Björk. I traktując w ten sposób tę pozycję czytelnik powinien być zadowolony.

Rzadko kiedy zdarza mi się ocenić bardzo wysoko czyjąś biografię. Zazwyczaj wynika to z nazbyt subiektywnego podejścia autora. Tym razem też tak było, ale bardzo wysoko cenię sobie akurat tę biografię ze względu na opisywaną postać.

Björk – mój absolutny numer jeden jeśli chodzi o muzykę. Odkąd usłyszałem ją po raz pierwszy w 2000 roku kiedy to na MTV (za czasów kiedy była tam jeszcze muzyka) trafiłem na program w stylu „Godzina z klipami jednego artysty”. Posłuchałem i wsiąkłem. Od tego czasu Björk trzyma mnie krótko za pysk, nie puszcza, każe się niezmiennie podziwiać i uwielbiać co ja z wielką ochotą czynię. Do tego zagrała arcygenialną rolę, słusznie nagrodzoną Złotą Palmą, w najlepszym filmie jaki w życiu widziałem czyli w legendarnym „Tańcząc w ciemnościach”. Uwielbiam ją za głos, uwielbiam ją za twórczość, uwielbiam za wrażliwość, emocjonalność, talent i inteligencję. Zdaję sobie sprawę, że jej muzyka nie jest łatwa, lekka i przyjemna, że z płyty na płytę cierpliwość słuchaczy wystawiana jest na coraz to większą próbę, ale ja i tak kupuję wszystko co ona tworzy. Trafia to do mnie idealnie. Taką muzykę uwielbiam po prostu.

Ale do biografii wracając – ogromnie ją lubię, bo jednak publikacji o tej artystce jest mało. Wszyscy wiedzą, że jest jakaś taka legendarna Islandka, dziwnie wyglądająca, tworząca dziwną muzykę, ale mało kto się pokusił o to aby przybliżyć ją większemu gronu odbiorców. Zrobił to wreszcie Polak, Lesław Haliński. Powstała książka, która jest niezbędnym kompendium wiedzy o wokalistce – od życiorysu, przez opisy przebogatej twórczości wokalnej i filmowej po szczegółowe indeksy wydawnictw muzycznych z nią związanych. Do tego sporo fot, anegdot i ciekawostek. I chociaż styl pisania autora pozostawia czasem naprawdę wiele do życzenia (ciągłe powtórzenia, uogólnienia, skróty) to jednak jest to kawał porządnej roboty.

Polecam fanom Björk. Tym, którzy jej fanami nie są nie polecam. Bo najpierw powinna takie osoby przekonać jej muzyka, a dopiera potem biografia o niej.

Super opis życia świetnej artystki i jej dokonań do momentu płyty "Volta". Jednakże styl pisania autora jest niezwykle męczący i czasami przeszkadza w odbiorze. Jest po prostu zbyt nachalny i oceniający, a w wielu miejscach brzmi, jak praca licencjacka, bądź licealna rozprawka.

Pierwsza (hmm... z dwóch jak dotąd przeczytanych :D) biografia, która mi się spodobała. Może styl pisania nie jest idealny, ale to wielkie kompendium wiedzy o Bjork. Można się bardzo dużo dowiedzieć o piosenkarce i nie zanudzić przy tym na śmierć, jak to było w przypadku pierwszej mojej przeczytanej biografii... Przykładowo, przeczesałem cały Internet w poszukiwaniu genezy piosenki "Show Me Forgiveness" - nie znalazłem nic, za to dowiedziałem się tego z książki. Gorąco polecam wszystkim fanom Bjork :)

Świetnie się ją czyta, bardzo szczegółowa, ciężko się od niej oderwać dla mnie była to lektura na jeden dzień.
Ale autor ma jedną niezwykle irytującą cechę, praktycznie co chwile korzysta ze zwrotów typu "Autorka (tu wstaw nazwę albumu/piosenki) zrobiła to i tamto", w połowie książki zaczyna to być mocno męczące.

Biografie to dobry sposób uzupełniania swojej wiedzy na temat ulubionych artystów. Tam najczęściej są zamieszczone informacje, dlaczego droga tych osób potoczyła się tak a nie inaczej, czym idole się kierowali, jakie są ich ideały, poglądy, inspiracje… Co poza uprawiają dziedziną sztuki zamierzają przekazać światu?

Lesław Haliński zdecydował się napisać biografię islandzkiej piosenkarki, Bjork. Zanim czytelnik poznaję artystkę zapoznaje się z historią, geografią oraz kulturą Islandii. To bardzo dobry pomysł, bo w jej przypadku pochodzenie ma wielkie znaczenie w kontekście jej twórczości. Następnie autor śledzi jej losy w czasach dzieciństwa, pierwszych eksperymentów z muzyką, zespołu The Sugargubes i przede wszystkim kariery solowej, która jest analizowana płyta po płycie.

Największą zaletą książki jest sam temat. Mimo, że sięgną po nią najpewniej wierni fani, jednak dzięki lekturze można od nowa zakochać się w Bjork. Zachwyca ona swoją odwagą, siłą, optymizmem oraz kreatywnością w każdej dziedzinie życia. Książka jest pełna fragmentów wywiadów, w których zamieszczone są jej skrajne poglądy. Dzięki nim ta lektura może prowadzić do tego, że czytelnicy sami wezmą swoje życie w swoje ręce, z nudnawego rozsądku przeskoczą w życie barwnymi ideałami.

Druga zaleta to szczegółowy opis każdej płyty oraz każdej piosenki. Można dowiedzieć się jaki jest ogólny zamysł na dane dzieło, dlaczego tyle i takich utworów, dlaczego są grane w taki sposób, z kim były tworzone, jaka jest geneza tekstów, co dane dźwięki mają wyrażać, jaka jest symbolika i przede wszystkim jaki sama Bjork ma do danego tematu stosunek. Ponowne przesłuchanie piosenek oraz obejrzenie teledysków w czasie czytania książki nadaje tej muzyce zupełnie inny, nowy smak.

Pod koniec książki znajduje się cała, szczegółowa dyskografia artystki od pierwszej płyty z dzieciństwa po późną karierę solową. Spis zawiera również wszystkie single. To bardzo przydatne, zwłaszcza w czasie gromadzenia muzyki Bjork.

Jak często bywa w biografiach książka jest po części albumem. Jest tam mnóstwo zdjęć, bardzo zgranie wplecionych w tekst. Czasami pełnią one funkcję ozdoby niektórych stron.

Wielka ilość zdjęć ma jednak swoje słabe strony. Fotografie artystki są jak najbardziej mile widziane, jednak selekcja wydaje się nie do końca dopracowana. Czasami jest tak, że autorka dosłownie w ramach przypadku o czymś wspomina, i natychmiast pojawia się zdjęcie, jakby dane zjawisko stanowiło bardzo ważną rolę w życiu Bjork. To może wprowadzić w błąd osobę, która przed lekturą wstępnie ogląda zdjęcia zamieszczone w książce.

To mała wada. Większa to skrajnie nieobiektywne podejście autora. Lesław Haliński bardzo często pozwala sobie oceny, jakby jego praca nie była biografią, ale bardzo długą recenzją. Jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne, gdyż jak wspomniałam wyżej w znacznej większości czytelnicy to fani Bjork, którzy mają już swoją własną opinię dotyczącą wszystkich utworów. Autor nie trafiając w ich gust mocno ogranicza sobie ilość zainteresowanych. Człowiek nie jest głupi i nie trzeba mu pokazywać paluszkiem, co mu się podoba.

Zastrzeżenia mam również do języka, jakim Haliński się posługuje. Czasami wydaje mi się on zbyt poufały z odbiorcą. Co więcej używa on za bardzo zawiłych sformułowań. W efekcie czytanie tej książki momentami jest skutkiem ubocznym fascynacji niezwykłą artystką.

„Bjork” Lesława Halińskiego jest książką, która na pewno uzupełni wiedzę na temat tytułowej piosenkarki. Niestety polecić ją mogę jedynie fanom, ponieważ inne osoby może zbyt szybko zniechęcić za duża swoboda, na jaką pozwala sobie autor. A szkoda, bo akurat ta artystka oraz jej niecodzienne poglądy na pewno są warte poznania nawet mimo drażniącego tekstu.

Lesław Haliński zdecydował się napisać biografię...

W książce liczącej 236 stron o nieprawdopodobnie oryginalnym i tajemniczym tytule „Bjork”, Lesław Haliński, literat? pisarz? A może mistrz pióra? stara nam się udowodnić jak wspaniałą, genialną, cudowną i nieprawdopodobną osobą jest Islandka. Haliński w swej opowieści! (tak, w opowieści!) o życiu i karierze wokalistki przedstawia nam jej historię, ukazując nawet wnikliwe zgłębione przez niego samego emocjonalne stany artystki: Bjork weszła w nowe stadium uczuciowego rozwoju i bardzo ją to cieszyło. I to nie wszystko. Oprócz tej niezwykle dogłębnej analizy psychologicznej oferuje nam swoją fantastyczną wiedzę muzyczną, rozkładając niemalże każdą piosenkę artystki, pod względem muzyczny i tekstowym, na drobne części. Czytając książkę wcale nie mamy wrażenia, że żujemy bezsmakową gumę, która rozciąga się na kilometry i nie da odkleić od palców. Kolejnym atutem książki jest niebywale bogaty język użyty przez autora. Czytając opisy pełne takich zwrotów jak: wspaniała, niezwykła, utalentowana, pomysłowa, nietuzinkowa, wspaniała, niezwykła, utalentowana, pomysłowa, nietuzinkowa, wspaniała, niezwykła, utalentowana, pomysłowa, nietuzinkowa Bjork, aż chcemy zakrzyknąć: więcej, więcej, więcej. Ponadto autor urozmaica nam tą wykwintną podróż w świat klasowej literatury mnóstwem fotografii, które wcale nie są ani nieostre, ani nie zupełnie niezwiązane z tematem biografii.

Czytamy różne książki, z różnych powodów. Bo spodobał się nam jej opis, bo polecił nam ją znajomy, bo trzeba przeczytać ją na zajęcia. Zdarza się, że książka przeczytana z musu okazuje się wspaniałym odkryciem, a ta z wyboru olbrzymią, gorzką pigułką, której połknąć nie ma jak. Biografia islandzkiej artystki Bjork, autorstwa zupełnie nie możliwego do przeżucia niejakiego Lesława Halińskiego jest niestety taką niesmaczną, kanciastą pastylką. Autor niepotrzebnie stara się udowodnić nam za wszelką cenę, że ta islandzka artystka jest niepowtarzalną i najwspanialszą osobą na Ziemi. Jedynym powodem, który zmusił mnie do przeczytania tej książki w całości była Bjork – pigułka, która osładza i wygładza kanty Halińskiej tabletki. Tylko ciekawość jej rzeczywiście interesujących i oryginalnych losów, myśli czy przedsięwzięć artystycznych pozwoliła mi przetrwać to ciężkostrawne leczenie jakie zafundował mi doktor Lesław.

Bjork powiedziała kiedyś - Człowiek powinien spróbować dać światu to, co umie najlepiej. Mam nadzieję, że autor biografii Islandki posłucha rady swojej idolki i spróbuje dać światu to, co umie najlepiej. Ale błagam, nie książkę.

dość sporo ciekawych faktów, ale język jakim posługuje się ten Pan woła o pomstę do nieba.

Ot, zgrabnie zebrany zbiór faktów i wywiadów. Dodatkowo, informacje o powstawaniu poszczególnych utworów, całych płyt, teledysków. Nic ponad to. Tylko dla fanów.

Książka skłania do fascynacji postacią Bjork, ale stylistycznie autor powinien ją lepiej dopracować.

• Biografie
  • Muzyka