rozwińzwiń

Zostało z uczty bogów

Okładka książki Zostało z uczty bogów Igor Newerly
Okładka książki Zostało z uczty bogów
Igor Newerly Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2007-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2007-03-21
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324705610
Tagi:
bolszewizm Newerly
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
152 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
680
520

Na półkach:

Wspaniała powieść, na poły biograficzna, na poły literacka (nieco w stylu Bildungsroman),niezwykle trudna do zaklasyfikowania. Jest zapisem wielkiej fascynacji autora, a następnie straszliwego zderzenia z walcem historii, jakim okazała się rewolucja, pierwsze lata budowy radzieckiego komunizmu, nowej polityki ekonomicznej i wreszcie początku czystek stalinowskich w ZSRR. Przedziwne losy czesko-rosyjsko-polskiej rodziny, która z pradawnej głuszy białowieskiej rzucona została w wir absurdalnych i okrutnych wydarzeń, po których nic już nie wróciło do dawnego ładu.
Najwspanialszy jest jednak język tej opowieści, pozbawiony zbędnego patosu, miejscami ironiczny, pełen dystansu do szczenięcych wzlotów i uniesień, a jednak oddający grozę epoki, bezsens zdarzeń i gorycz konstatacji na myśl, co ostatecznie zostało z uczty bogów...

Wspaniała powieść, na poły biograficzna, na poły literacka (nieco w stylu Bildungsroman),niezwykle trudna do zaklasyfikowania. Jest zapisem wielkiej fascynacji autora, a następnie straszliwego zderzenia z walcem historii, jakim okazała się rewolucja, pierwsze lata budowy radzieckiego komunizmu, nowej polityki ekonomicznej i wreszcie początku czystek stalinowskich w ZSRR....

więcej Pokaż mimo to

avatar
951
951

Na półkach: ,

"Szczęśliwy, kto oglądał świat
W chwilach przemiany i przełomu:
Bogowie go do swego domu
Wezwali, by do uczty z nimi siadł".
Czy na pewno tak jest? Czy można się zgodzić z tym fragmentem dzieła Tiutczewa, który jest mottem do tej książki? Czy Igor Newerly, który w wielu niezwykłych przełomowych, dramatycznych wydarzeniach dwudziestego wieku uczestniczył ostatecznie zgodził się z tymi wersetami? Po przeczytaniu ostatniego, bardzo ważnego rozdziału książki każdy sam znajdzie odpowiedź na powyższe ważne, niebanalne pytania.
Rewelacyjne dzieło autobiograficzne. Autor ukazuje w nim głównie swoje dzieciństwo i młodość, a w ostatnim rozdziale podsumowuje całe swoje niezwykle barwne, ale też obfitujące w tragiczne, niebezpieczne, straszne momenty życie. Miliony osób wydarzenia wieku dwudziestego pozbawiły życia, wolności, godności. Ci, którzy przeżyli najbardziej tragiczne w nim momenty całe życie mieli je w głowach. Autor pisze: "Tak, depresja, jaką miewam, albo chandra to nie z powodów osobistych, po prostu kac po uczcie bogów, mnóstwo ludzi w mniejszym lub większym stopniu to przechodzi". Wydarzenia wieku dwudziestego odcisnęły swe piętno na ludziach, którzy owe wydarzenia przeżyli i te zdarzenia nadal rzutują, kształtują w dużej mierze na naszą rzeczywistość. Znów oddam głos pisarzowi: "Ano, wezwano nas, mój wieku, wezwano, uczta była na miarę bogów i tytanów, aż glob nam dotąd trzeszczy". Igor Newerly ukazał swoje życie, które wiek dwudziesty wystawiał na wiele prób. Tenże żywot opisał w znakomity, bardzo zadowalający sposób.
Książka autobiograficzna, która ma wiele walorów i zainteresuje niejednego miłośnika literatury, niejednego mola książkowego. Ja do owych miłośników i moli się zaliczam oraz po lekturze niewątpliwie znalazłem się w gronie wielbicieli tej książki. Ogólna ocena 8/10 pozwala mi książkę tę zachwalać i polecać.

"Szczęśliwy, kto oglądał świat
W chwilach przemiany i przełomu:
Bogowie go do swego domu
Wezwali, by do uczty z nimi siadł".
Czy na pewno tak jest? Czy można się zgodzić z tym fragmentem dzieła Tiutczewa, który jest mottem do tej książki? Czy Igor Newerly, który w wielu niezwykłych przełomowych, dramatycznych wydarzeniach dwudziestego wieku uczestniczył ostatecznie zgodził...

więcej Pokaż mimo to

avatar
463
137

Na półkach:

Napisana pięknym językiem, błyskotliwa, pełna subtelnego humoru i autoironii opowieść o młodości autora, która przypadła na okres dynamiczny historycznie. Autor wraz z matką wyjechali jako bieżeńcy w 1914 r. do rosyjskiej Penzy. Tam uczęszczał do gimnazjum; w okresie fascynacji "Potopem", po lekturze "Rodziny Połanieckich" i "Bez dogmatu" napisał: "tu się poczułem oszukany, jakby po wielkanocnych mazurkach i szyneczkach poczęstowano mnie owsianką - to ma być Sienkiewicz?!".

Autor dorastał w czasie I wojny światowej, rewolucji i kształtowania komunizmu. W jego opisach komunizm wiele zyskiwał, choć miał świadomość jego utopii i nierealności. O założeniach ideowych napisał "sypka przynęta dla łatwowiernych".

Po lekturze egzemplarza z biblioteki kupiłam książkę, bo to jedna z tych, które chcę mieć pod ręką.

Napisana pięknym językiem, błyskotliwa, pełna subtelnego humoru i autoironii opowieść o młodości autora, która przypadła na okres dynamiczny historycznie. Autor wraz z matką wyjechali jako bieżeńcy w 1914 r. do rosyjskiej Penzy. Tam uczęszczał do gimnazjum; w okresie fascynacji "Potopem", po lekturze "Rodziny Połanieckich" i "Bez dogmatu" napisał: "tu się poczułem oszukany,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
542

Na półkach:

Igor Newerly (Abramow po ojcu) opisuje swoją wczesną młodość w czasie rewolucji bolszewickiej, komunizmu wojennego, NEPu aż do 1925 r. Książka w typie autobiografii jest wspaniała, czyta się ją z wypiekami na twarzy. Jedynym mankamentem są dla mnie, na szczęście niedługie, wynurzenia o ideologii komunistycznej, w których usiłuje bronić swoich młodzieńczych wyborów (należał do komsomołu - związek młodzieży komunistycznej w sowietach). Powieść, prawdziwa, a nie fikcja literacka, ukazuje bankructwo komuny już na samym początku jej zwycięstwa w ZSRR (Związku Socjalistycznych - cha cha cha - Republik Radzieckich). Socjalizmu nie było tam nawet na lekarstwo, autor został oskarżony o propagowanie socjalizmu i miał być zesłany na Sołowki na Morzu Białym (bardzo ciężki łagier sowiecki). Język soczysty, zupełnie niewulgarny (dla mnie duży plus),oddający tragiczną rzeczywistość sowiecką po mistrzowsku.

Igor Newerly (Abramow po ojcu) opisuje swoją wczesną młodość w czasie rewolucji bolszewickiej, komunizmu wojennego, NEPu aż do 1925 r. Książka w typie autobiografii jest wspaniała, czyta się ją z wypiekami na twarzy. Jedynym mankamentem są dla mnie, na szczęście niedługie, wynurzenia o ideologii komunistycznej, w których usiłuje bronić swoich młodzieńczych wyborów (należał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1026
978

Na półkach: , , , , , ,

Wspaniałe wspomnienia znanego pisarza i Polaka z wyboru. Syn Rosjanina i córki Czecha, urodził się w Puszczy Białowieskiej, gdzie jego dziadek był łowczym. A później los gnał go – bieżeńca -niejako po torze ojca, carskiego oficera, w głąb Rosji. I tam,wewnątrz jednego upadającego imperium zastała go rewolucja, która miała stworzyć na jego zgliszczach kolejne – kolosa – jak się okazało – na glinianych nogach.
I właśnie ten okres życia autora – jego młodość durna i chmurna – są treścią książki i stanowią jej wartość.
Newerly nie kryje, że i on uległ ukąszeniu bolszewizmem. Opisuje jak łatwe i irracjonalne to było. Bo im mniej wiedzy, tym większa pewność. Wątpliwości i pytanie to zawsze niedopuszczalne wady we wszystkich systemach dyktatorskich. Ale jak ktoś już je powziął – wraz z wiedzą, choćby wynikającą z naocznych obserwacji – trudno było mu się ich pozbyć.
I tak autor opisuje ze szczegółami, pięknym i bogatym językiem, swoją droga do bolszewizmu i z powrotem. Przy czym punktem wyjście jest rozsądna, socjaldemokratyczna lewicowość osoby wrażliwej społecznie i umiejącej patrzeć oraz wyciągać wnioski. A tak się złożyło, że oddalając się od Polski Newerly zbliżał się do rewolucji i na odwrót. Nie musiał być Polakiem, polskim pisarzem, ale nim został – nawiasem mówiąc podobnie jak parę lat młodszy od niego Teodor Parnicki. I chwała mu za to. Zawarty we wspomnieniach opis życia na terenach dawnej Rosji przez okres poprzedzający rewolucję, jej trwanie i umacnianie władzy bolszewików jest jednym z najbardziej obiektywnych, prawdziwych i na pewno najciekawszym literacko w polskiej literaturze.
Wreszcie ostatni rozdział to ciepłe i mądre przemyślenia u schyłku jego życia, w którym powtórzył swoją drogę z młodości. Książka, została bowiem wydana po raz pierwszy nakładem paryskiej Kultury i rozprowadzana w podziemiu. Arcydzieło polskiej literatury wspomnieniowej.

Wspaniałe wspomnienia znanego pisarza i Polaka z wyboru. Syn Rosjanina i córki Czecha, urodził się w Puszczy Białowieskiej, gdzie jego dziadek był łowczym. A później los gnał go – bieżeńca -niejako po torze ojca, carskiego oficera, w głąb Rosji. I tam,wewnątrz jednego upadającego imperium zastała go rewolucja, która miała stworzyć na jego zgliszczach kolejne – kolosa – jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1159
1135

Na półkach: ,

Newerly był z tego pokolenia, dla którego - co dziś brzmi jak bajka o żelaznym wilku - polskość była wyborem a nie losem. Jego ojciec był Rosjaninem-oficerem carskiego wojska, matka pochodziła z czeskiej rodziny, jej ociec był łowczym w carskim pałacu myśliwskim w Białowieży.

On sam przedarł się z ZSRR do odrodzonej Polski nielegalnie w latach 20., słabo znając jęz. polski. Musiał dowieść, że nie jest nasłanym szpiegiem i sporo się nasiedział za kratami. A został mistrzem polskiego słowa...

Nie był jedynym takim. Inny wspaniały polski stylista Teodor Parnicki był synem Niemca z Rosji carskiej i do kilkunastu lat nie znał w ogóle polskiego. Podobnie Julian Stryjkowski, pochodzący ze sztetla w Galicji Wschodniej. Wszyscy oni są dowodem na atrakcyjność kultury polskiej.- dodam ze smutkiem: ówczesnej.....

A ta wybitna książka - tłumacząca czemu uciekł z ZSRR i prezentująca jeden z ciekawszych obrazów rewolucji bolszewickiej - miała pecha. Zatrzymana przez cenzurę PRL, ukazała się dopiero pod sam koniec jego życia w końcówce lat 80., gdy już powoli takie tematy nie interesowały społeczeństwa wyzwalającego się z komuny i rzucającego się w nieznane fale transformacji. Gdy czytelnictwo zaczynało powoli pikować w dół, skoro trzeba się było dorabiać, a nie tracić czasu na czytanie. I ten stan już trwa na stałe - bo trwa mać...!

Newerly był z tego pokolenia, dla którego - co dziś brzmi jak bajka o żelaznym wilku - polskość była wyborem a nie losem. Jego ojciec był Rosjaninem-oficerem carskiego wojska, matka pochodziła z czeskiej rodziny, jej ociec był łowczym w carskim pałacu myśliwskim w Białowieży.

On sam przedarł się z ZSRR do odrodzonej Polski nielegalnie w latach 20., słabo znając jęz....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1131
974

Na półkach:

Bardzo ciekawa powieść autobiograficzna o burzliwych czasach młodości autora.

Bardzo ciekawa powieść autobiograficzna o burzliwych czasach młodości autora.

Pokaż mimo to

avatar
1018
127

Na półkach:

Wspaniała książka wspomnieniowa - bardzo plastycznie oddaje klimat tamtych gorących czasów. Można się wczuć.

Wspaniała książka wspomnieniowa - bardzo plastycznie oddaje klimat tamtych gorących czasów. Można się wczuć.

Pokaż mimo to

avatar
218
159

Na półkach:

Znakomita książka w bardzo dobrej interpretacji Peszka. Piękna polszczyzna, fascynująca historia dojrzewania w okresie rewolucji bolszewickiej i tuż po niej. Nie ma wątpliwości, że warto przeczytać.

Znakomita książka w bardzo dobrej interpretacji Peszka. Piękna polszczyzna, fascynująca historia dojrzewania w okresie rewolucji bolszewickiej i tuż po niej. Nie ma wątpliwości, że warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
733
330

Na półkach:

Osnuta na wątkach autobiograficznych powieść Igora Newerlego jest połączeniem autobiograficznej intymności oraz epickiego rzutu na przemiany społeczne i polityczne zachodzące w okresie I wojny światowej i po. Z jednej strony mamy przedstawiony proces przyspieszonego dojrzewania nastolatka rzucanego po rosyjskich bezkresach, a z drugiej jak od środka wyglądała rewolucja czy wojna domowa. Nastolatek najpierw zachłystuje się nową bolszewicką ideologią, staje się jej gorliwym wyznawcą i propagatorem, jednak z czasem zaczyna widzieć rozdźwięk między wyznawaną ideologią, a rzeczywistością bolszewickich rządów. Widzi też, że działania władz nie mają wiele wspólnego elementarną przyzwoitością i moralnością. Co powoduje, że w końcu ucieka do Polski.
Choć początkowo miałem problem wgryźć się w tę pozycję, to na koniec jestem jednak ukontentowany z lektury. Polecam.

Osnuta na wątkach autobiograficznych powieść Igora Newerlego jest połączeniem autobiograficznej intymności oraz epickiego rzutu na przemiany społeczne i polityczne zachodzące w okresie I wojny światowej i po. Z jednej strony mamy przedstawiony proces przyspieszonego dojrzewania nastolatka rzucanego po rosyjskich bezkresach, a z drugiej jak od środka wyglądała rewolucja czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    315
  • Chcę przeczytać
    221
  • Posiadam
    91
  • Audiobook
    12
  • Audiobooki
    11
  • Ulubione
    6
  • Literatura polska
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Audio
    4
  • 2020
    3

Cytaty

Więcej
Igor Newerly Zostało z uczty bogów Zobacz więcej
Igor Newerly Zostało z uczty bogów Zobacz więcej
Igor Newerly Zostało z uczty bogów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także