Święty Genet. Aktor i męczennik

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Saint Genet, comédien et martyr
biografia, Genet
lajt

Genet był artystą niezwykłym, szokującym, wręcz mitycznym. Jednym z twórców owej legendy literackiej był Sartre, a jego książka stanowi właśnie źródło mitu. Krytycy spierają się, na ile obraz Geneta wyłaniający się z książki jest dziełem samego autora, a na ile jej bohatera. Innymi słowy: czy mamy tu do czynienia z Genetem, jakiego widział – lub chciał widzieć – Sartre, czy też raczej Sartre wiernie odwzorował taki wizerunek swojego bohatera, jaki uzyskał od samego Geneta. Z pewnością Genet odegrał przed Sartre’em ściśle określonego i nieprzypadkowego samego siebie; bez wątpienia Sartre tylko częściowo dał się zwieść, częściowo zaś sam zaczął zwodzić publiczność; z pewnością to właśnie działalność i książka Sartre’a wydobyły Geneta z mroku. Pewien obraz Geneta, określony i wzmocniony przez filozofa egzystencjalistę, zostawił swój ślad w historii literatury i żadne sprostowania już tego nie odmienią.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,653.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,653.html

Artur Kiela | 2012-02-05
Przeczytana: lipiec 2011

"Tak kontrowersyjnej postaci jak Genet trudno przypisywać cechy świętości". Naprawdę trudno byłoby napisać na temat tej książki coś, z czym bardziej bym się nie zgodził. Ale nie będę pisał dlaczego, bo trochę mnie to jednak onieśmiela, skoro Sartre napisał o tym tyle stron.

Samą książkę czyta się genialnie, choć to właściwie wielokrotnie powtórzona wariacja na jeden temat. Jeleński twierdził, że w "Świętym Genecie" Sartre najpełniej i najjaśniej wyraził cały ten swój egzystencjalizm. Nie wiem, może to prawda. Mnie czytało się to bardziej jak Dostojewskiego bez akcji. Każda myśl sprawia wrażenie napiętej, jak gdyby autor ani na chwilę nie tracił z oczu *żadnego* słowa jakie napisał - a tym samym żadnego aspektu Geneta, jakiego sobie *wymyślił*.
Plus to, że Sartre pomógł mi przekonać się do "Querelle z Brestu", z którą to książką miałem koszmarny problem.

| 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Egzystencjalny zawrót głowy.

Kiedy zaczęłam czytać Sartre, poczułam oszołomienie i lekką panikę, miałam wrażenie, że mogę się trochę pogubić w tych bytach w nie-bycie i nie-bytach w bycie, i w ogóle w całym tym egzystencjalnym żargonie. Moja znajomość tego nurtu filozofii, jest jak przypuszczam bardzo podstawowa, mam za sobą lekturę; „Egzystencjalizm jest humanizmem”, „Drogi wolności” i kilkunastu esejów, dramatów i powieści Camusa. Czytanie zajęło mi sporo czasu przez to, że musiałam podzielić tekst, na przyswajalne dzienne dawki. Duża ilość nagromadzonych na każdej stronie ważkich myśli, spostrzeżeń, celnych ocen, wymusiły na mnie poświęcenie całkowitej uwagi treści i, co tu ukrywać, powodowały zwiększony wysiłek intelektualny. Obawiałam się trochę o stan mojej świadomości gdybym przekroczyła wyznaczoną ilość stron, aby nie pogrążyć się we wspomniany wyżej nie-byt, pustkę i nieistnienie. Jednym zdaniem, nie chciałam aby mój „umysł został wysadzony z zawiasów przez jasność...

lajt | 2011-06-08
Przeczytana: 2011 rok

Tak kontrowersyjnej postaci jak Genet trudno przypisywać cechy świętości.

Laerd | 2016-06-14
Jakub Skowron | 2016-02-10