Opium. Dziennik kuracji odwykowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Opium. Journal d'une desinotoxication
8308020097
bazinga

Autobiograficzna relacja z pobytu autora w klinice odwykowej. Opis szczegółów kuracji przeplatany jest tu anegdotami i refleksjami autora na temat sztuki.

Lophophora Williamsii | 2018-10-01

Książka jest dziennikiem autora, tak jak sam tytuł wskazuje, podczas wychodzenia z nałogu. Chce, ale nie do końca, w sumie to zapaliłby sobie, ale nie może. Klasyczny motyw uzależnienia i nie ma tu absolutnie nic odkrywczego, chyba, że dla kogoś z nieznajomością tematu. Piękny język i wiele ciekawych fragmentów, ale niestety równie sporo nużących opisów osób i sytuacji, których nie sposób zrozumieć, nie znając ówczesnej elity artystycznej. Niemniej dla kilku wspaniałych myśli autora polecam!

Wilcza | 2016-03-15
Przeczytana: 10 lutego 2016

Jestem sceptycznie nastawiona do tej pozycji. Być może opinia bardzo subiektywna... Ale zwyczajnie forma tej książki mnie nie przekonuje, zresztą treść podobnie. Jest to zlepek obserwacji, przemyśleń, opisów stanów autora dziennika. Często jeden akapit nie ma nic wspólnego z kolejnym, a rozważania na temat sztuki przeplatają się z luźnymi obserwacjami życia na oddziale. Być może książka byłaby bardziej wiarygodna i bardziej by mnie przekonała, gdyby nie fakt, że autor był pacjentem bardzo dobrej kliniki odwykowej, pieniędzy mu nie brakowało, toteż jego odwyk mógł przebiec niemalże zupełnie bezboleśnie - zawsze mógł dostać coś na ból, czy inne dolegliwości. Całość w moim odczuciu to głównie paplanie o tym, jak mu źle i niedobrze, mimo że miał świetne warunki i o tym, jakie opiaty są świetne, doskonałe i do nich wróci - ale głównie morfinka, bo zażywający mnogość opiatów i dający sobie w żyłe, to już ćpuny. Ale nie on, nie palacz.

nellanna | 2014-08-03

Znakomita, opatrzona charakterystycznymi rysunkami autora, pisana z dystansem i przewrotnym poczuciem humoru. Do wielokrotnego użytku!

Mika | 2018-08-30

łatwo przebrnąć nie było. .. książka jest zbiorem oderwanych myśli osoby na odwyku. ..czyli czasem oderwane tak kompletnie od rzeczywistości, że trzeba wejść na inny poziom pojmowania. .. niektóre fragmenty warte zacytowania

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 06 kwietnia 2007