Opium. Dziennik kuracji odwykowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Opium. Journal d'une desinotoxication
8308020097
bazinga

Autobiograficzna relacja z pobytu autora w klinice odwykowej. Opis szczegółów kuracji przeplatany jest tu anegdotami i refleksjami autora na temat sztuki.

Wilcza | 2016-03-15
Przeczytana: 10 lutego 2016

Jestem sceptycznie nastawiona do tej pozycji. Być może opinia bardzo subiektywna... Ale zwyczajnie forma tej książki mnie nie przekonuje, zresztą treść podobnie. Jest to zlepek obserwacji, przemyśleń, opisów stanów autora dziennika. Często jeden akapit nie ma nic wspólnego z kolejnym, a rozważania na temat sztuki przeplatają się z luźnymi obserwacjami życia na oddziale. Być może książka byłaby bardziej wiarygodna i bardziej by mnie przekonała, gdyby nie fakt, że autor był pacjentem bardzo dobrej kliniki odwykowej, pieniędzy mu nie brakowało, toteż jego odwyk mógł przebiec niemalże zupełnie bezboleśnie - zawsze mógł dostać coś na ból, czy inne dolegliwości. Całość w moim odczuciu to głównie paplanie o tym, jak mu źle i niedobrze, mimo że miał świetne warunki i o tym, jakie opiaty są świetne, doskonałe i do nich wróci - ale głównie morfinka, bo zażywający mnogość opiatów i dający sobie w żyłe, to już ćpuny. Ale nie on, nie palacz.

nellanna | 2014-08-03

Znakomita, opatrzona charakterystycznymi rysunkami autora, pisana z dystansem i przewrotnym poczuciem humoru. Do wielokrotnego użytku!

kina | 2012-07-14

| 2016-05-14
igyi | 2016-04-21
kachori | 2016-02-27
Papierowe ogrody

Lato otworzyło przed nami swe podwoje, przynajmniej chciałoby się w to wreszcie uwierzyć. Jeśli zaufać jego nieśmiałym obietnicom, to widzimy te letnie możliwości jako otwarcie parków, lasów, plenerów na oścież, na ludzi, na śmiech i na czytanie pod drzewem. A jak o ogrodach pisali pisarze? Zerknijmy.