Narzeczeni

Tłumaczenie: Barbara Sieroszewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
I promessi sposi
arianna25

Inne wydania

Książka jest odpowiednikiem "Pana Tadeusza" we Włoszech, tyle że pisanego prozą. Znaczenie symboliczne: Obserwujemy to walkę o niepodległość Italii oraz problemy z dążeniem do zjednoczenia. Manzoni przenosi ówczesne mu problemy Włoch w klimat XVI w. Książka opowiada o losach Renzo i Lucii- młodych prostych ludzi, którzy to nie mogą się pobrać ze względu na urażoną dumę hiszpańskiego Pana...

Znaczenie symboliczne:

Książka opowiada o losach Renzo i Lucii- młodych prostych ludzi, którzy to nie mogą się pobrać ze względu na urażoną dumę hiszpańskiego Pana Don Rodrigo, którego zaloty Lucia odrzuciła. Don Abbondio - ksiądz szykanowany przez rzezimieszków hiszpańskiego okupanta ma zakaz udzielenia ślubu młodym.

źródło opisu: własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

chrispu | 2015-10-17
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Tytuł książki sugeruje jakieś romansidło ale jak spojrzy się na jej objętość to coś jednak nie gra. Romansidło rozciągnięte na dwa tomy? Telenowela przelana na papier? I jeszcze wydana w serii "Powieści historyczne".
Książka jest czymś w rodzaju włoskiego "Ogniem i mieczem" (pisane ku pokrzepieniu serc) ale z akcją osadzoną we Włoszech XVII wieku a dokładniej w Lombardii. I różni się jeszcze tym, że nie ma tu w zasadzie opisów jakichś wielkich walk. A tym co jest w tych powieściach podobne - poza objętością - to wielka miłość - ich dwóch a ona jedna. I są też świetne, barwne opisy otoczenia. Można poczuć klimat tamtych czasów. Są intrygi, postacie dwuznaczne moralnie, trochę postaci historycznych i faktycznych wydarzeń z tamtych czasów (ale w sumie nie przesłaniają one głównego wątku miłosnego).
Jeżeli już przebrnie się przez pierwsze rozdziały, to powieść naprawdę wciąga. Jak dla mnie plusem w niej było to, iż akcja książki w zasadzie nie "stała w miejscu", bohaterowie...

Mikosek17 | 2015-06-04

Nie powiem, ciekawie się czytało jedno z najważniejszych dzieł włoskiej literatury, odpowiednik naszej trylogii Sienkiewicza. Pierwsza rzecz, która z początku trochę przeraża to objętość lektury. Wydanie, które czytałem składało się z 950 stron. Jednak jeśli ktoś nie zrazi się widokiem grubego tomiska będzie miał okazję zapoznać się z naprawdę dobrą książką. XIX-wieczna powieść historyczna, która jest bardzo długa - brzmi to wyjątkowo nużąco, a jednak pozory mylą. "Narzeczeni" to naprawdę ciekawa lektura. Tłumaczenie Barbary Sieroszewskiej sprawia, że język jest przystępny i zrozumiały. Przy tak dobrym przekładzie można się skupić na ewidentnych walorach powieści. Po pierwsze sama fabuła może nie jest wyjątkowo porywająca, a jednak opisana jest w taki sposób, że dosyć szybko brnie się przez kolejne strony. Kolejną sprawą jest niepodważalna wartość historyczna Włochów. Manzoni napisał "Narzeczonych" w trudnych czasach dla mieszkańców płw. Apenińskiego. Pierwsza połowa XIX wieku to...

Raven | 2016-05-19
Przeczytana: 08 maja 2016