Hiob

Tłumaczenie: Józef Wittlin
Wydawnictwo: Austeria
Hiob
Marek

Autor przenosi w wiek XX wątek biblijnej opowieści o Hiobie, kreśląc dramatyczną historię życia nowożytnego Hioba, Mendla Singera, pobożnego, skromnego nauczyciela z prowincjonalnego ukraińskiego miasteczka Zuchnowa. Piękna, wzruszająca opowieść o ciężkich doświadczeniach losowych Mendla i jego najbliższej rodziny: żony i czworga dzieci, utrzymana w konwencji realistycznej, jest zarazem poetycko-filozoficzną parabolą.

źródło opisu: Wydawnictwo PIW, 1978

źródło okładki: wydawnictwo Austeria

ChristinaL | 2017-07-15

Joseph Roth pisal 'Hioba' w ciezkim okresie swego zycia, kiedy to jego zona zapadla na chorobe umyslowa, on sam zas mial klopoty finansowe i pograzal sie w alkoholizmie.
Glowny bohater ksiazki, zydowski nauczyciel z Zuchnowa wiedzie bardzo przecietne zycie.
I w tym zwyklym zyciu podejmuje krytyczna decyzje o porzuceniu swojego chorego dziecka. Po latach spadaja na niego nieszczescia. Mendel Singer cierpi i traci wiare, ktorej ostateczne odzyskanie odbywa sie pod wplywem cudu jaki ma miejsce w jego rodzinie.
Nawiazujacy do biblijnej przypowiesci 'Hiob' stawia przed czytelnikiem pozbawione odpowiedzi pytania o sens zycia i sens cierpienia.
Bardzo dobre tlumaczenie.

czytający | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Teraz już wiem, że przez prostotę najprędzej można pojąć piękno. Że czasami trzeba przepłynąć ocean smutku aby odnaleźć spokój. Bo kiedy się najeść nieszczęścia, to tak jakby nasycić się w pełni życiem. Ludzie pragną być świadkami cudu a sami nie widzą, kiedy ten cud rodzi się w nich samych. A gdyby tak wzorem biblijnego Hioba wypić morze poniżenia i doświadczyć w bólu spełnienia marzeń? Być przekonanym, że to wszystko jest konieczne tylko dlatego, że tak chciało nasze misternie utkane życie. Że chciało nas sprawdzić czy dorośliśmy do tego, by być godnym miana człowieka rozumnego. Człowieka który świadomie przeżywa swoją drogę i wie, że na jej końcu czeka nagroda, którą każdy z nas może wyobrazić sobie inaczej.

W "Hiobie" Josepha Rotha nie można stanąć plecami do przeszłości i powiedzieć że ona nas nie dotyczy. Ciśnie nam się do głowy ze wszystkich stron w postaci śpiewanych psalmów, modlitw w żydowskiej bożnicy czy też świadomego przeżywania boskiej bliskości. Przedstawienie...

Wojciech Gołębiewski | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Joseph ROTH - "Hiob. Powieść o człowieku prostym"
Joseph Roth (1894 – 1939) – austriacki pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Wikipedia:
"...Joseph Roth jest autorem trzynastu powieści, m.in. 'Hotel Savoy' (1924, 'Hiob' (1930), ;Marsz Radetzky'ego' 1932) i 'Krypta Kacupynów' (1938), 'Legenda o świętym pijaku', ośmiu tomów opowiadań, esejów i artykułów prasowych. W konwencji realizmu psychologicznego (kontynuacja francuskich i rosyjskich prozaików dziewiętnastowiecznych) ironicznie, ale i z melancholią, przedstawiał znane sobie z czasów swego dzieciństwa środowisko żydowskie wschodniej Galicji na historycznym tle schyłku i upadku monarchii austro-węgierskiej...."

Przypomnijmy bardzo uproszczony odbiór historii Hioba (Wikipedia):
"...... Życie Hioba stało się przedmiotem zakładu między Bogiem a Szatanem... ...W wyniku tego zakładu Hiob został pozbawiony majątku i rodziny oraz dotknięty trądem, co miało wystawić jego wiarę na próbę....

allison | 2012-05-24

"Hiob. Powieść o człowieku prostym" to utwór uznany za najbardziej dojrzałe dzieło autora.
Bohater o biblijnym imieniu żyje w XX wieku. Na jego sześcioosobową rodzinę spadają coraz to większe klęski, co upodabnia go do bohatera Starego Testamentu, jednak Mendel z powieści Rotha nie we wszystkim go przypomina.

Książka jest bardzo wzruszająca. Niezwykle wstrząsające są opisy przeżyć wewnętrznych Debory, żony tytułowego bohatera, która najpierw z zaciekłością walczy o zdrowie swojego upośledzonego dziecka, a później do końca życia przeżywa dramat matki zmuszonej do opuszczenia bezbronnego i kalekiego syna.

Cierpienia bohatera i jego rodziny są przedstawione tak sugestywnie, że książka działa na czytelnika przytłaczająco. To niełatwa i trudna w odbiorze lektura, ale jednnocześnie ciekawa, przejmująca i na długo pozostająca w pamięci.
To również ponadczasowa historia, która pokazuje, że w świecie pełnym konfkliktów, masakr, wojen i przemocy nie brak współczesnych Hiobów, którzy...

wiesia | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 maja 2016

Piękna i wzruszająca opowieść o prostym człowieku, żydowskim nauczycielu Mendlu Singerze i jego rodzinie.

Co łączy biblijnego Hioba z tym pobożnym Żydem z Zuchnowa w carskiej Rosji z początków XX wieku? Czy jego wiara i zawierzenie Bogu pozostaną niezmienne, gdy przyjdą nieszczęścia? Jak zmieni się życie rodziny, gdy opuszczą swój dom i ojczyznę? Wreszcie, czy spełni się przepowiednia rabina?

Na te pytania odpowiada Joseph Roth w swej powieści, którą gorąco polecam.

Nemeni | 2015-03-04
Przeczytana: marzec 2015

Poruszająca, alegoryczna opowieść o współczesnym Hiobie - pobożnym nauczycielu Mendlu Singerze,którego los dotknął i doświadczył niczym biblijnego patriarchę. Zaduma nad losem człowieka, nad przedziwnymi zdarzeniami, kaprysami, tragicznością i niezwykłą tegoż losu odmianą. Aktualne i wówczas, gdy utwór powstał (lata 30. XX wieku) i zrozumiałe dla współczesnego człowieka. Ponadczasowe.
Moją uwagę zwrócił oszczędny, dosyć prosty a zarazem filozoficzno-poetycki sposób budowania klimatu i prowadzenia narracji.

bromba | 2015-07-21
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Stara, dobra literatura: niespiesznie prowadzona opowieść, liryczna, spójna i wzruszająca.

Iza | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Hioba raczej kojarzymy, bliżej lub "dalej", jako postać biblijną. Niezwykle pobożnego człowieka, doświadczanego przez swego ukochanego boga na wszelkie możliwe sposoby. Trywializując.
I taka też jest opowieść Josepha Rotha. Niemalże współczesnym Hiobem (początek dwudziestego wieku, Rosja carska początkowo, następnie Ameryka) jest rosyjski Żyd, nauczyciel, ojciec dzieciom, mąż żonie - Mendel Singer. Bóg zabiera mu wszystko, by wszystko dać. Filozoficzna powieść. O głębokości wiary, o powinnościach i prawdach trwania.

Bardzo wnikliwie przedstawione wewnętrzne życie głównego bohatera.

Natomiast jeśli chodzi o tytuł książki, byłam przygotowana na coś bardziej dramatycznego, że tak to ujmę.

Anastazja | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Piękna, prosta, wzruszająca...
Pełna realizmu, ale przeżywana pod osłoną wiary, duchowości i odwiecznych pytań ludzkości o sens cierpienia. Ta "powieść o człowieku prostym" jest czymś więcej niż tylko historią biednego człowieka; jest jego zmaganiem się z cierpieniem zsyłanym przez Boga- analogicznie do starotestamentowej historii. Walka ta jest nierówna, ale podejmowana z godnością, w której dostrzegamy człowieczeństwo, dobro, miłość i bezwarunkowe przyjecie woli boskiej. I dopiero u kresu sił i wytrzymałości, gdy coś pęka, gdy ten krzyż okazuje się jednak zbyt ciężki - zdarza się cud - a jego waga okazuje się być ogromna.