Hotel Savoy

Wydawnictwo: Austeria
Hotel Savoy
9788378661931
Maciek

Hotel „Savoy” jest wielką powieściową metaforą drogi na Zachód, widzianej jako błędna ścieżka ku pustyni, coraz dalej od Ziemi Obiecanej, jak podróż do Sodomy; hotel i jego piętra uporządkowane wedle hierarchii społecznej, przypominające kręgi dantejskiego świata, symbolizują piekło i śmierć.

źródło opisu: www.austeria.eu

źródło okładki: www.austeria.eu

czytający | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Gdy wszedłem do Hotelu Savoy nie spodziewałem się, że będę mógł zobaczyć ludzi dla których to miejsce jest czymś więcej, niż tylko zwykłym punktem przesiadkowym na drodze do lepszego życia. Nie wiedziałem, że w tym hotelu o pięknych fasadach ujrzę wnętrza, gdzie duchowa nędza kontrastuje z bogactwem myśli. Nie domyślałem się nigdy, że wysłucham życzeń i modlitw ludzi, których serca są małe ale z pewnością nie mają w sobie zła. Jak wysoko można jeszcze upaść? Czy im wyższe piętro tego pięknego budynku, to tym większe cierpienie jego lokatorów? Moja wędrówka dała mi nie tylko wiele estetycznych przeżyć związanych z ciekawymi charakterami bohaterów, ale też pozwoliła bardziej zrozumieć żydowską wrażliwość i ukrytą nostalgię. Pokazała mi, że są ludzie których ojczyzna jest tam gdzie groby ich przodków.

W "Hotelu Savoy" życie łączące się ze śmiercią za pośrednictwem starego żydowskiego cmentarza jest pokryte warstwą pyłu węglowego z miasta w którym przyszło mu istnieć. Ale pomimo tego...

ChristinaL | 2016-11-22

Joseph Roth wrocil z wojny w 1918 roku. Spedzil na froncie dwa lata. Jego emocje i doswiadczenia tego czasu wyraza glowny bohater 'Hotelu Savoy'.
Gabriel Dan po niewoli syberyjskiej wedruje na 'Zachod'. Przystankiem staje sie Lodz i hotel, ktory ma 864 pokoje. Miejsce to promienieje na zewnatrz, wewnatrz zas bieda miesza sie z bogactwem. Mieszkancy zyja z prania, ze sprzedazy wysnionych numerow loteryjnych, z fortun fabrykanckich.
Dan, jak tysiace naplywajacych zolnierzy szuka bezskutecznie pomocy finansowej i jakiejkolwiek pracy.
Miastem wstrzasaja w tym czasie strajki glodnych robotnikow tekstylnych.
Tytulowy hotel to kilka pieter rozpaczy, a panujace tam zycie oddaje owczesne zaleznosci spoleczne i ludzki dramat.
Dobre tlumaczenie.

Zbigniew | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

"Hotel 'Savoy'" podobał mi się bardziej niż np. znana "Krypta kapucynów". Kiedy zamawiałem "Hotel 'Savoy'", myślałem, że dostanę egzemplarz wydany właśnie przez krakowsko-budapesztańskie wydawnictwo Austeria. Kurier tymczasem przyniósł książkę tajemniczego Wydawnictwa Cyklop z Łodzi. Samemu tekstowi szczególnie nie szkodzi, ten osobliwy Cyklop z Łodzi, ale zastanawia mnie, co to za wydawnictwo. Googluję. I co? I nie ma Cyklopa. Przyglądam się podejrzliwie książce wydrukowanej - jak to napisano: „w unikatowej technice typograficznej”. Kartki o fakturze szorstkiej, niefrasobliwie niejednolitej, o różnej grubości, wszystkie mają liczne znaki wodne składające się z liter SL. I takie kwiatki, jak ta informacja na okładce: "„Hotel 'Savoy'” to jedyna powieść Rotha, której akcja toczy się na obecnych ziemiach Polski – w Łodzi”. Przy czym na okładce berlińska scena uliczna Grosza. Kto to wydał? Jakaś sekta, czy co? Samizdat jakiś to jest? Ten surrealizm pasuje wprawdzie do klimatu...

Saurau | 2016-01-27

Hotel Savoy to debiut powieściowy Josepha Rotha. Sam tytuł wiele mówi, gdzie się rozgrywa akcja, choć nie jest nazwa miasta Łódź wymieniona w tej pozycji literackiej austriackiego pisarza żydowskiego pochodzenia.

Autor zachwalał ów Hotel pisząc tymi oto słowy:

"Wspaniały hotel z portierem w liberii, ze złotym szyldem, windami i czystymi pokojówkami w białych, nakrochmalonych czepkach wydaje się bardziej europejski niż wszystkie inne gospody na Wschodzie".

Także Roth nie szczędził negatywnych opini na temat miasta Łódź (nie łudź się):

"Przed południem [miasto] było szare, unosił się nad nim dym z olbrzymich kominów pobliskich fabryk, na rogach ulic siedzieli skuleni brudni żebracy, a na wąskich ulicach leżały śmiecie i gnój".

Jak w każdej książce tego autora można znaleźć podobnieństwo, tak zwany szkic mentalny oraz fizyczny danych postaci. Zawsze ma miejsce oczekiwanie na diametralne zmiany, które bardzo często przeplatają się z ognikami zacietrzewienia, marazmu,...

Agnieszka | 2018-02-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Własne