Grzeczna

Tłumaczenie: Helena Garczyńska
Wydawnictwo: EneDueRabe
Snill
Snoopy

Mała Lusia jest tak grzeczna, tak grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia znika. "Grzeczna" to kolejna, po "Włosach mamy", książka mistrzowskiej pary Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka. Czy będąc...

"Grzeczna" to kolejna, po "Włosach mamy", książka mistrzowskiej pary Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka. Czy będąc grzeczną uda się Lusi znaleźć drogę do siebie samej?
"Grzeczna" to poetycka, skłaniająca do refleksji, książka, którą łatwo zrozumieją małe dzieci wcielając się w postać Lusi, a starsze dzieci i dorośli dostrzegą symbolikę i przesłanie w tekście. Dahle wyczarowuje opowieść sugestywnym rytmem i poetyckimi obrazami, tworzy wyjątkowy nastrój za pomocą codziennych, rozpoznawalnych słów. Obrazy w książce jeszcze bardziej przemawiają, niż słowa. Ilustrator Svein Nyhus rysuje miękko i słodko, dziko i mocno. Podwójny efekt jest silny - i oryginalny.
"Grzeczna" to ważna książka. Jest poza tym piękna i zabawna! Książka otrzymała nagrodę Brage w 2002 r. za najlepszą książkę dziecięcą.

źródło opisu: Wydawnictwo EneDueRabe

źródło okładki: www.eneduerabe.eu

Pani_Wu | 2012-01-13

Kupiłam sobie bajkę.
Dla siebie, nie dla swoich dzieci, ani dla wnuków, które teoretycznie mogłabym już mieć.
Świadomie, celowo kupiłam bajkę dla siebie, a raczej dla tej małej dziewczynki, która mieszka we mnie.
Po co bajka dorosłej kobiecie? – spytacie.
Ponieważ to jest bajka o mnie, a właściwie o tej małej dziewczynce, we mnie.

Otóż mała, grzeczna dziewczynka z bajki, pewnego dnia znika. Staje się niewidoczna, ponieważ rozpływa się w ścianie. I wtedy w jej gardle coś rośnie, dławi i dusi. Jak dobrze znam to uczucie.
Niestety, bajka dotyczy mnie tylko do pewnego momentu. Przychodzi chwila, w której malutka bohaterka robi to, na co ja nigdy się nie zdobyłam. Prędzej bym umarła, niż popełniła takie przestępstwo.
Malutka bohaterka krzykiem wyrąbuje sobie drogę na wolność.
A za nią…?
…a za nią wychodzą blade, cichutkie dziewczynki, kobiety, młode i stare, nawet prababcie, z nieśmiałym uśmiechem, że robią kłopot, przepraszają, że żyją i na końcu tego pochodu, ze ściany gramolę się...

Snoopy | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

Nieco kontrowersyjna treść (która jednak podoba się ukrytemu we mnie buntownikowi) oraz rewelacyjne ilustracje. Mieszanka (nomen omen) wybuchowa.

Ola | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Krótka historia dziewczynki, która była tak grzeczna, że aż stała się niewidoczna. Można przeczytać, choć szału nie ma.

bajarkanatopie | 2013-02-12
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Skandynawia wkrada się do nas drzwiami i oknami Na szczęście!
Grzeczna. Na okładce urocza, skromnie ubrana dziewczynka na różowym tle wśród słoneczek. Wzorowa. Zapowiada się słodko.
Gro Dahle i Svein Nyhus (norweski duet) przedstawiają dziewczynkę o nieskazitelnym zachowaniu; wzorową córkę, uczennicę, koleżankę. Pilną, czystą, poukładaną, jednocześnie cichą, niemalże niesłyszalną.

Kiedy ją czytałam przypomniało mi się zdanie: Prawdziwa mama to taka, która ma brudną podłogę, pełen zlew i szczęśliwe dziecko. Abstrahując od zlewów i podłóg. Poruszająca książka o tym, jak szablon przemocą niszczy dziecięce, niepodważalne Ja o wielkim potencjale. Książka porusza mnie – dorosłą. Jej treść była z pewnością udziałem większości dorosłych. Kierowana do najmłodszych. Budzi to niepokój. Przekaz przeszywa. Ilustracje/grafika szokują surowością. Uładzone, niektóre na papierze milimetrowym, bezwzględnie przytłaczające. Na forach nazywane demonicznymi (przesadne; złość nie jest dobra...

diff86 | 2013-12-29
Przeczytana: lipiec 2013

Nie zachwyciła mnie ta bajka, głównie dlatego, że żadne dziecko jej nie zrozumie, to raczej książka dla dorosłych, a nie takie jest jej przeznaczenie. Przesłanie jest bardzo głębokie, mądre, ale ukryte tak jak tytułowa dziewczynka ukryła się w ścianie. Wadą są też koszmarne ilustracje.
Plusem jest ładne wydanie książki - ma duży format, twardą oprawę.
Ale jako prezent dla dziecka nie polecam!

ziza | 2013-06-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Lusia to grzeczna dziewczynka która staje się niegrzeczna, brudna, grzebiąca w nosie i krzykliwa. Nie, zdecydowanie to czego uczy ta książka nie chcę wpajać dziecku, za to na pewno dobra lektura dla rodziców, którzy zbyt wiele wymagają od swoich pociech:) plusem są niezwykłe i przepiękne obrazki

Skakanka | 2013-01-10

Genialne, powinna to przeczytać każda dziewczynka, a właściwie rodzice każdej dziewczynki. Rzecz o tym, że wychowywanie dziewczynek jako grzecznych, potulnych i układnych nie prowadzi do niczego dobrego.

Basia_Pelc | 2013-04-17

Kolejny jakże smutny utwór tej autorki. Baaaaaardzo dołujący, ale potrzebny, uczący życia, zachowań, odnalezienia się w świecie.

ciociaebi | 2015-01-09

Opowiada historię dziewczynki, która jest zgodnie z tytułem grzeczna. Najgrzeczniejsza. Wykonuje pilnie wszystkie polecenia. Nie odzywa się nieproszona. Jest idealna, jest tak grzeczna, że pewnego dnia znika. Po prostu. Dopiero to zniknięcie sprawia, że dziewczynka zaczyna się zmieniać.
Więcej: http://www.ciociaebi.blogspot.com/2014/10/mazenstwo-od-ksiazek-o-okropnych.html

Ignacy Ciesielski | 2014-12-30
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Książka stawia ważne pytanie, jak wychowujesz swoje dzieci? To co mnie szczególnie rusza to pokazanie jak dziecko widzi świat. No i nie wiem czy to aby na pewno dla dzieci. Chyba prędzej dla rodziców.