Igor i lalki

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Kenta och barbisarna
978-83-60963-66-1

Kiedy chłopaki grają w przedszkolu w nogę – zawsze chcą mieć w drużynie Igora, który jest świetnym strzelcem. Ale piłka nożna nie jest jedyną pasją Igora. Bardzo chętnie pobawiłby się lalkami, przemyca nawet jedną w plecaku do przedszkola. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie proste. Czy dziewczynki pozwolą mu się bawić razem z nimi? I co na to powiedzą jego koledzy? Kolejna...

Kolejna autorska książka obrazkowa Piji Lindenbaum o przełamywaniu stereotypów i przekraczaniu granic – tych wewnętrznych i tych narzuconych. Książka dla wszystkich, którzy buntują się przeciw jedynie różowym dziewczynkom i jedynie niebieskim chłopcom.

I jeszcze dobra wiadomość dla tych, którzy polubili bohaterkę trzech poprzednich książek Piji Lindenbaum – Igor chodzi do tego samego przedszkola co Nusia! Nusia pojawia się wielokrotnie na kartach tej książki, a co więcej, spostrzegawcze oczy wypatrzą też inne szczegóły znajome z pozostałych książek Piji Lindenbaum.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2009

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/igor-i-lalki.html

Przeczytana: 08 maja 2010

O przełamywaniu stereotypów

"Igor i lalki" szwedzkiej pisarki Piji Lindenbaum to kolejna propozycja wydawnictwa Zakamarki dla najmłodszych czytelników. Pięknie wydana, w twardej oprawie, zobrazowana zabawnymi ilustracjami samej autorki, zawiera prostą, napisaną zwyczajnym, zrozumiałym dla kilkulatka językiem opowieść poruszającą ważny temat: przełamywanie stereotypów kulturowych.

Skąd się biorą stereotypy? Jaki mają wpływ na życie społeczne i relacje między ludźmi w ogóle, ale też na relacje między dwoma światami: męskim i kobiecym? Książka ukazuje interakcje między dziewczynkami i chłopcami, na które oddziałują kształtowane w rodzinie wyobrażenia i wzorce zachowań utożsamiane z daną płcią.

Kilka lat temu obejrzałam kultowy już film Stephena Daldrya zatytułowany "Billy Elliot", inspirowany historią tancerza Philipa Marsdena. Jedenastoletni Billy, mieszkaniec położonego gdzieś na angielskiej prowincji miasteczka górniczego ogarniętego strajkami i dotkniętego kryzysem...

Agnieszka | 2018-04-22
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

To książka przełamująca stereotypy i pokazująca, że każdy może spróbować różnych rzeczy i nie musi być niewolnikiem sztywnych ram społecznych.

Tytułowy Igor jest przedszkolakiem. Jest lubianym i popularnym kolegą, ponieważ doskonale gra w piłkę nożną. Koledzy zabiegają o jego udział we własnej drużynie. Igor odwzajemnia sympatię kolegów i zamiłowanie do piłki nożnej, ale miałby też ochotę od czasu do czasu pobawić się inaczej. Bardzo interesują go zabawy lalkami, jednak wstydzi się i boi odrzucenia przez środowisko chłopców. Dziewczynki też początkowo nie rozumieją jego chęci zabawy z nimi.

Niemniej Igor tak bardzo chce spróbować zabawy lalkami, że ponownie wprasza się do zabawy i tym razem dziewczynki przystają na to. Kiedy po jakimś czasie przy tej zabawie odnajdują go koledzy, nie ma drwin, ani wyśmiewania, ale zainteresowanie i dołączenie.

Książka pokazuje rzeczy oczywiste, ale często wywołujące poruszenie i zdziwienie. Pokazuje różnorodność w kolorach skóry, wyglądzie...

Intueri | 2011-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok
Przeczytana: 12 maja 2011

Książeczko, na pomoc!

Pewnego dnia mój czteroletni siostrzeniec przybiegł do mnie, by obwieścić: „- Wiesz, nie mogę już nosić skarpetek z misiem! – Dlaczego nie? – pytam, widząc, iż tego właśnie oczekuje. – Koledzy z przedszkola mi powiedzieli, że są… - uśmiecha się, kołysząc w tył i przód - …dziewczyńskie. – I co? – dopytuję. – Ściągnąłem! – chwali się uradowany czterolatek”. Zaciekawiona obrotem sprawy, postanowiłam udać się po prawdziwy, nieubarwiony przez dziecięcy umysł, opis sytuacji do najlepiej poinformowanej osoby – mamy chłopczyka. „- Ściągnął – potwierdza moja siostra. – Co zrobiłaś? – pytam, starając się ukryć, że moje zainteresowanie ma pedagogiczny charakter. – Kupiliśmy nowe – wzrusza ramionami siostra – ze Spidermanem.” Zamienili misia na Spidermana. I już, po problemie. Ale czy na pewno?
Każdy z nas rodzi się chłopcem lub dziewczynką. Dla dorosłych to oczywiste. Płeć narzuca nam role. Dziewczynki powinny być grzeczne, spokojne, czyste, nosić sukienki i nie...

Katarzyna_Es | 2017-10-20

Tak.

Maya | 2014-03-19

Bardzo warto - szczególnie w dobie dżender ;)

bajarkanatopie | 2013-02-12
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna, znakomita, zakamarkowa pozycja - Igor i lalki. Dwa dni z życia chłopca chodzącego do przedszkola. Świat oczami dziecka i w jego języku. Rozterki przedszkolaka i niezrozumienie dorosłego.
Igor jest bardzo lubiany w przedszkolu, szczególnie za to, że świetnie gra w piłkę nożną. Chłopcy chętnie zapraszają go do zabawy, ale on sam wolałby dołączyć do zabaw dziewczynek. Zdecydowanie bardziej woli bawić się lalkami. Nietrudno się domyślić,
że spotyka się to z niezrozumieniem rówieśników.
Po udanej zabawie lalkami Igor wraz z dziewczynkami bawi się w bal, gdzie wolno tańczyć tylko w specjalnych przebraniach. W tym momencie do sali wchodzi grupa chłopaków, którzy czekali na Igora na boisku. Jak skończą się perypetie małego Igora? Przeczytajcie koniecznie wraz ze swoimi pociechami
O łamaniu schematów i odkrywaniu własnych pasji,
o samoakceptacji i szukaniu swojego miejsca w...

AneczkaK | 2017-09-02
Na półkach: Dzieci, Przeczytane