Włosy mamy

Tłumaczenie: Helena Garczyńska
Wydawnictwo: EneDueRabe
Håret til Mamma
978-83-927462-3-2

Emma ma najlepszą i najukochańszą mamę na świecie. Mamę, która ma długie piękne włosy. Jednak coraz częściej mama leży tylko na sofie i jest przeraźliwie smutna. Emma zastanawia się dlaczego mama nie odpowiada na jej wezwania, prośby, nie przygotowuje jej jedzenia pomimo, że Emma jest głodna. Dziewczynka nie rozumie co się dzieje. Staje się coraz bardziej przerażona i zagubiona. W końcu dochodzi do wniosku, że przyczyna tkwi we włosach mamy, które stały się ciężkie i splątane... "Włosy mamy" to niezwykła opowieść o chorobie (depresji) rodzica. Prosta, wypełniona metaforą historia o narastającym chaosie w uczuciach dziecka, które samo próbuje zrozumieć coś, co jest dla niego niezrozumiałe. Samo próbuje działać, by móc odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa. Poetycki język Gro Dahle doskonale współgrający z ilustracjami Sveina Nyhusa sprawiają, że "Włosy mamy" to źródło nie tylko głębokich przeżyć emocjonalnych, ale też wyjątkowych doznań artystycznych. Książka, która na długo pozostaje w pamięci!

źródło opisu: Wydawnictwo EneDueRabe, 2010

źródło okładki: http://www.eneduerabe.eu/index.php/ksiki/93-wosy-mamy

MountainTobacco | 2014-02-02

Przeczytałam tę książkę stojąc w księgarni. Nie miałam jej CZYTAĆ! Chciałam jedynie zerknąć na przepiękne ilustracje, ale łączyły się one z tekstem, jak to w książkach dla dzieci często bywa;) Nie jestem pewna, czy dzieci odbiorą tą opowieść tak jak ja. Właściwie szczerze w to wątpię. Nie mniej jest to bardzo ciekawe spojrzenie i zabieg, nie tylko fryzjerski... Dobre zakończenie, UROCZE I ZACHWYCAJĄCE ILUSTRACJE, oraz dziwna tematyka ukazana z niezwykłej perspektywy myśli nieuczesanych. Pozostaje mieć nadzieję, że dzieci nie będą za dobrze rozumiały o co w tym wszystkim chodzi w tej całej depresji. Ta książeczka mocno wcina się w myśli i na zawsze w nich pozostaje. Mnie absolutnie nie zdołowała. Właściwie nazwałabym tą historię taką baśnią, której tematem jest depresja, tyle że potraktowana w delikatnej, subtelnej i nieco abstrakcyjnej nucie. Mnie bardzo przypadła do gustu.

Nie da się przejść obojętnie wobec okładki książki Włosy mamy. Ilustracja przedstawiająca wychudzoną twarz kobiety wyłaniającą się z gęstwiny włosów magnetyzuje. Jej oczy – czarne, nieme, zdezorientowane – zaczynają niepokoić. W tym kontekście postać dziewczynki próbującej wyjść z włosów roztkliwia. Kim są te dwie? Jaką rolę w bajce odegrają włosy? Jedno jest pewne od pierwszego wejrzenia na okładkę – to będzie smutne! Książka Włosy mamy przedstawiana jest w mediach czytelnikowi jako rzecz o depresji. Rzeczywiście. Mama Emmy jest cudowna, ale czasem bywa dziwna – leży na łóżku i na nic nie ma siły. Z apatii nie jest w stanie jej wyrwać nawet prośba córeczki o zrobienie czegoś do zjedzenia.

Ciąg dalszy recenzji tutaj: http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/2010/03/gro-dahle-svien-nyhus-wosy-mamy.html

Joanna Topolska | 2014-01-19

Ostatnie czego dzieci potrzebują to książki o depresji ich mam.
Jeśli ich mamy mają depresję,to naprawdę, mają wystarczająco ciężko, niechże im ktoś poczyta Kubusia Puchatka. Chyba,że chodzi o to, żeby je też w depresję wpędzić- wtedy owszem, bardzo proszę. Psychodeliczne obrazki i ciężki temat to zdecydowanie nie jest coś, czym chce się dzieci traktować, wierzcie mi!

Basia_Pelc | 2013-04-17

Książka o pięknych ilustracjach i głębszym przesłaniu, ale okropnie mnie zdołowała, dzieciom ciężko wytłumaczyć depresję, a to zdecydowanie dobry pomysł. Takie książki są potrzebne, nawet jeżeli refleksje są tak niemiłosiernie smutne. Na szczęście dla dzieciaków mamy happy end :)

polonistka88 | 2015-04-17
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Świetna książka dla dzieci o depresji. Dodatkowym atutem są przepiękne ilustracje.

wioletowekruczki | 2015-02-02

Emma kocha mamę a mama kocha Emmę. Świat jest jasny i wesoły. Nagle kolory gdzieś giną a z nimi uśmiech mamy. Emma najpierw jest zła, ale kiedy okazuje się, że mama wcale na to nie reaguje, dziewczynka samodzielnie stara się naprawić sytuację. Problemy jednak ją przerastają, jest ich cały gąszcz. Aż tyle co włosów na głowie mamy. Zaplątuje się w nie. Czy uda jej się z nich wyplątać? Sytuacja wydaje się być beznadziejna, lecz na szczęście pojawia się Pan Który Wie. Książka o depresji, która nie wiadomo kiedy może dopaść każdego z nas. Warto, aby dorośli o tym pamiętali a dzieci o tym wiedziały. Piękne całostronicowe ilustracje utrzymane w szarości z dodatkiem kolorów słońca idealnie oddają klimat i treść książki.

Ola | 2014-05-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Książka przedstawia historię córki próbującej odnaleźć się i zrozumieć co się dzieje z jej mamą, gdy ta zaczyna pogrążać się w depresji. Spojrzenie z perspektywy dziecka.

| 2013-08-05

Czasami chyba każda mama ugina się od ciężaru swoich włosów.. Ciekawa książka.

ciociaebi | 2015-01-09

Mama Emmy jest najlepsza na świecie, najszczęśliwsza, najwspanialsza, naj... Epitetów można by mnożyć, dla córki jest bohaterką, ale dziewczynka zauważa też, że Mama czasami jest tak smutna, że aż nie potrafi wstać z łóżka, żeby się nią zająć.
Więcej: http://www.ciociaebi.blogspot.com/2014/10/mazenstwo-od-ksiazek-o-okropnych.html

figaa | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Dobrze, że powstają takie książki. Może dorosłym będzie łatwiej rozmawiać o tematach trudnych na podstawie obrazków i historii, które czytają razem z dzieckiem. Bardzo ciekawe ilustracje, trochę niepokojące, ale takie miały być. Warto się zapoznać.