Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej

Okładka książki Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej Krystyna Wituska
Okładka książki Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej
Krystyna Wituska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
147 str. 2 godz. 27 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1968-10-10
Data 1. wyd. pol.:
1968-10-10
Liczba stron:
147
Czas czytania
2 godz. 27 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Elżbieta Grabczak-Ryszka
Tagi:
więzienie
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
43
33

Na półkach:

Dobrze czytało się tę książkę, choć miałam nadzieje, że jednak zostanie ułaskawiona jak jej niektóre koleżanki z celi. Dość wyraźnie pokazuje jak wyglądała rzeczywistość w czasach II wojny światowej. Niezwykle emocjonalne zapiski stanowią cenny materiał do analizy i osobistych przemyśleń.

Dobrze czytało się tę książkę, choć miałam nadzieje, że jednak zostanie ułaskawiona jak jej niektóre koleżanki z celi. Dość wyraźnie pokazuje jak wyglądała rzeczywistość w czasach II wojny światowej. Niezwykle emocjonalne zapiski stanowią cenny materiał do analizy i osobistych przemyśleń.

Pokaż mimo to

avatar
1087
195

Na półkach: ,

Książka zawiera 37 listów wysłanych przez Krystynę Wituską do rodziny oraz dwa grypsy przekazane koleżankom w więzieniu. Wituska została aresztowana przez Gestapo w 1943 roku i oskarżona za szpiegostwo trafiła do hitlerowskich więzień w Berlinie (Alexanderplatz, Alt-Moabit) oraz w Halle/Saale. Stracona została na gilotynie 26 czerwca 1944 roku. Aresztowana została całkiem przypadkowo, gdyż policja szukała u niej śladów obciążających jej znajomego, z którym korespondowała, a znalazła grafik spotkań komórki wywiadowczej AK. Listy są świadectwem silnego charakteru tej młodej przecież liczącej 23 lata w chwili aresztowania dziewczyny. Będąc od samego początku świadomą swego przeznaczenia, nie załamuje się, na ile może korzysta z życia (nawiązuje przyjaźnie z współwięźniarkami, dużo się śmieje),dba o siebie (liczne prośby do rodziców o grzebienie, sukienki, środki higieniczne),martwi się i troszczy o los swoich przyjaciółek z celi. Sama bardziej pociesza rodziców, niż prosi o pociechę. Korespondencję przepełnia miłość, atencja, troska o samopoczucie bliskich, ciepło oraz harda postawa, która zapewne miała niwelować u rodziców żal i ból. Listy Wituskiej są ciekawym świadectwem hitlerowskiego więziennictwa i wymiaru sprawiedliwości. Aż trudno uwierzyć, że w tym samym czasie, kiedy gładzono każdego dnia niewyobrażalne ilości osób, w więzieniach oskarżeni czekali spokojnie miesiącami na wyrok, byli traktowani po ludzku i mieli nawet możliwość łaski od samego Adolfa Hitlera. Trudno wyobrazić sobie ten kontrast, chociaż o czymś podobnym pisał w "Domu z dwiema wieżami" Maciej Zaremba Bielawski odnośnie kolosalnych różnic w przetrzymywaniu więźniów stalagów i oflagów. Wituska nie wspomina o żadnej brutalności, ale też należy pamiętać, że listy były cenzurowane, niemniej z ich tonacji wynika, że była traktowana przyzwoicie. W zalewie literatury obozowej, który obserwujemy ostatnio, ta książka to głos mówiący o innym rodzaju hitlerowskiego więziennictwa i sądzę, że znać także go znać, chociaż warto by też ze względu na rok wydania książki (1968) poszukać alternatywnych źródeł, czy hitlerowskie więzienia rzeczywiście tak wyglądały. To trochę dziwne, że w czasach komunizmu ukazała się książka, która pokazała je w jakimś sensie w dosyć korzystnym świetle...

Książka zawiera 37 listów wysłanych przez Krystynę Wituską do rodziny oraz dwa grypsy przekazane koleżankom w więzieniu. Wituska została aresztowana przez Gestapo w 1943 roku i oskarżona za szpiegostwo trafiła do hitlerowskich więzień w Berlinie (Alexanderplatz, Alt-Moabit) oraz w Halle/Saale. Stracona została na gilotynie 26 czerwca 1944 roku. Aresztowana została całkiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1480
572

Na półkach: , ,

Ksiąkża stanowi dla mnie wartość sentymentalną. Autorka urodziła się niedaleko mojej rodzinnej miejscowości, a prababcia znała dobrze rodzinę Wituskich i często ich wspomina. Niestety książka jest trudno dostępna. Dlatego, gdy znalazłam ją na aukcji internetowej, od razu kupiłam.
Listy młodej, pełnej życia dziewczyny, która wie, że niedługo umrze chwytają za serce. Mimo zmartwień i przebywania w więzieniach, potrafiła odnaleźć jasne strony życia i pocieszała w listach zmartwionych rodziców. Prostota stylu, ciepłe słowa do rodziców potrafią wzruszyć.
Listy i grypsy stanowią nieocenione źródło wiedzy o niemieckich więzieniach wojennych, są materiałem do badań psychologicznych i socjologicznych. Przede wszystkim zmuszają do refleksji nad sensem życia i przygotowywaniem się do śmierci.
Dodatkowym atutem książki jest wstęp napisany przez Wandę Kiedrzyńską, w którym przedstawiono życiorys młodej patriotki.

Ksiąkża stanowi dla mnie wartość sentymentalną. Autorka urodziła się niedaleko mojej rodzinnej miejscowości, a prababcia znała dobrze rodzinę Wituskich i często ich wspomina. Niestety książka jest trudno dostępna. Dlatego, gdy znalazłam ją na aukcji internetowej, od razu kupiłam.

Listy młodej, pełnej życia dziewczyny, która wie, że niedługo umrze chwytają za serce. Mimo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Feministyczna
    1
  • Posiadam, ale nieprzeczytane
    1
  • Ulubione
    1
  • 2021
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej


Podobne książki

Przeczytaj także