Na granicy życia i śmierci. Listy i grypsy więzienne Krystyny Wituskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Magda

Wanda Kiedrzyńska, która opracowała listy i grypsy Krystyny Wituskiej, we wstępie zauważa: "Oryginalne listy z więzień i obozów, zwłaszcza listy skazanych na śmierć należą do rzadkości".
Listy Wituskiej stanowią cenne źródło wiedzy o życiu w czasie wojny, w obozach oraz uczuciach i emocjach skazanych na śmierć.

źródło opisu: opis autorski

Magda | 2011-05-23
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2000 rok

Ksiąkża stanowi dla mnie wartość sentymentalną. Autorka urodziła się niedaleko mojej rodzinnej miejscowości, a prababcia znała dobrze rodzinę Wituskich i często ich wspomina. Niestety książka jest trudno dostępna. Dlatego, gdy znalazłam ją na aukcji internetowej, od razu kupiłam.

Listy młodej, pełnej życia dziewczyny, która wie, że niedługo umrze chwytają za serce. Mimo zmartwień i przebywania w więzieniach, potrafiła odnaleźć jasne strony życia i pocieszała w listach zmartwionych rodziców. Prostota stylu, ciepłe słowa do rodziców potrafią wzruszyć.

Listy i grypsy stanowią nieocenione źródło wiedzy o niemieckich więzieniach wojennych, są materiałem do badań psychologicznych i socjologicznych. Przede wszystkim zmuszają do refleksji nad sensem życia i przygotowywaniem się do śmierci.

Dodatkowym atutem książki jest wstęp napisany przez Wandę Kiedrzyńską, w którym przedstawiono życiorys młodej patriotki.

Olena | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016