Próba nadziei

Seria: Autobiografie: Moja historia
Wydawnictwo: Amber
The Ordeal: My Ten Years in a Malaysian Prison
Marion

Bestsellerowa wydana w 21 krajach autobiografi a Francuzki aresztowanej za przemyt narkotyków i skazanej na śmierć. W malezyjskim więzieniu spędziła dziesięć lat. Karę śmierci zamieniono na dożywocie na skutek protestów światowych elit intelektualnych i kulturalnych. Dwudziestoletnia Francuzka zakochana bez pamięci… Był przystojny i bogaty. I wysłał ją na śmierć… Sąd zarządza, aby oskarżoną...

na skutek protestów światowych elit intelektualnych i kulturalnych.

Dwudziestoletnia Francuzka zakochana bez pamięci…
Był przystojny i bogaty. I wysłał ją na śmierć…

Sąd zarządza, aby oskarżoną Béatrice Saubin przewieziono z sali rozpraw do więzienia, a stamtąd na miejsce egzekucji, gdzie zostanie na niej wykonany wyrok śmierci przez powieszenie.

Przenika mnie lodowate zimno. Bicz grozy w pełni uświadomionej. Nic już nie istnieje. Wszystko zapomniałam.
Dopiero gdy mnie zamkną na oddziale dla skazańców, pamięć powoli wskrzesi tę dwudziestoletnią dziewczynę,
która ma być stracona.
Co się stało? Kiedy? Gdzie?

Całe życie próbowała żyć. Nie chciała się poddać. Już od nieszczęśliwego dzieciństwa. Ojciec – wojskowy – uznał ją, ale odrzucił. Matka – prostytutka – oddała ją babce. W robotniczym miasteczku w Ardenach Béatrice spała z babką w jednym łóżku w jej jedynym pokoju i żyła marzeniami. O egzotycznych podróżach. Ucieka na Daleki Wschód.
27 stycznia 1980 roku Béatrice na lotnisku Kuala Lumpur szykuje się do odprawy na samolot do Zurychu. Celnicy
rozpruwają zieloną walizkę. Ma podwójne dno. A w nim 534 gramy heroiny. Béatrice zapewnia, że walizkę dostała od ukochanego. – Jest Chińczykiem. Mają wziąć ślub. – Mężczyzny nigdy nie odnaleziono. 16 czerwca 1989 roku, odczytany zostaje wyrok: śmierć przez powieszenie. Dwudziestodwuletnia, Béatrice Saubin jest wówczas jedyną Francuzką na świecie skazaną na karę śmierci. Cała Francja wstrzymuje oddech. Trzeba uratować Béatrice Saubin – publikuje petycję Le Journal du Dimanche. Podpiszą ją czołowi intelektualiści i ludzie sztuki. Wśród nich: Louis Aron, Raymond Aron, Gérard Dépardieu, Johnny Hallyday, Yves Montand, Jean de ’Ormesson, Enrico Macias…

Béatrice Saubin spędziła w malezyjskim więzieniu dziesięć lat piekła. Opisała je w Próbie nadziei. Ta szokująca opowieść stała się bestsellerem sprzedanym w kilkuset tysiącach egzemplarzy nie tylko we Francji. Została
wydana w 21 krajach.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Kiwi | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

"Uśmiech jest paszportem w każdym kraju"

Jakim trzeba być bezdusznym i wyrachowanym człowiekiem by wykorzystać naiwność, zniszczyć życie oraz odebrać młodość i marzenia tak ufnej wystrzałowej, żywiołowej, wyzwolonej, niezależnej, "głodnej" świata kobiecie, która chciała tylko kochać i być kochaną.

Wstrząsająca historia.

hanterkaa | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Kolejna autobiografia,która mną wstrząsnęła i poruszyła dogłębnie."Próba nadziei" to dramatyczna historia Beatrice,której niezłomność i wytrwałość są pełne podziwu.Jej postawa i charakter również.Książkę czyta się szybko i płynnie.Jest to bardzo emocjonująca lektura,którą polecam każdemu.

Felzmann | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Nie sądziłem, że kobiety potrafią tak powalająco śmierdzieć, gdy się długo nie myją...
Jedna z lepszych autobiografii, jakie czytałem. Co prawda wydawała mi się bardzo nieudolnie napisana lub przetłumaczona, jednak z drugiej strony świetnie oddawała emocje i motywacje autorki. Kolejna z tych książek, które powinny być lekturą obowiązkową dla kobiet - szczególnie tych lubiących podróżować.
Z internetu dowiedziałem się, że niedawno bidulka zmarła. Szkoda.

książek: 1937

Książkę czyta się jednym tchem... kolejna autobiografia, którą trzeba przeczytać... Gorąco polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu!

Marlena | 2016-12-19

Niesamowicie wciągająca ale trudna lektura ...Gorąco polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu!

Wysoka cena dla dwudziestolatki za chęć bycia wolnym człowiekiem, nieskrępowanym konwenansami, obyczajami, małomiasteczkową pruderyjnością, tudzież innymi ograniczeniami. WOLNOŚĆ, to niestety puste słowo i z roku na rok coraz mniej znaczy, jesteśmy pod ciągłym monitoringiem, teraz już na masową skalę, i mało tego, sami pozwalamy by tak się działo uczestnicząc w masowej konsumpcji - to temat na dłuuugi wykład. Ja wiem, że są tacy, i to wielu, którzy powiedzą jak babka autorki, po co tam pojechałaś do tej Azji, źle Ci było w Romilly? A nawet jak nie źle, to co, czyż Świat nie jest wystarczającym powodem do tego by go oglądać z wielu perspektyw? Właśnie tego chciała dla siebie autorka, oglądać miejsca, ludzi, kulturę, a nade wszystko szukać sobie miejsca które będzie przyjazne i za to właśnie zapłaciła wysoką cenę, bo aż 10 lat w malezyjskim więzieniu. Podziwiam jej postawę, charakter i siłę, dzięki temu jej życie ciągle miało głęboki sens, a dla mnie osobiście to przykład, że Wolnym...

Sylwia | 2013-06-14

Czytałam ją jako nastolatka z wypiekami na twarzy, niemal jednym tchem... i z pustym żołądkiem, czekając na kolację wigilijną.
Pamiętam, że lektura była niesamowicie wciągająca, akcja wartka, a sam temat, jak dla mnie - i pewnie dla wielu innych ludzi - niecodzienny.
Chciałabym jeszcze raz ją przeczytać, już jako dorosła kobieta, ponieważ sama jestem ciekawa swojej reakcji.
Gorąco polecam!
Chciałabym pr

monika | 2012-11-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 10 listopada 2012

Porzucona przez matkę, wychowywana przez nic nie rozumiejącą babkę, całe życie uciekała poszukując miłości. Zjeździła połowę świata szukając wolności, zrozumienia i miłości. Gdy trafiła na swoje szczęście została zatrzymana za przemyt heroiny. Skazana na karę śmierci, zmienioną po apelacji na dożywocie w malezyjskim więzieniu. Cała historia samotnej Beatrice.

Poruszająca i trzymająca w napięciu historia Francuzki, która za przemyt narkotyków zostaje skazana na karę śmierci w malezyjskim więzieniu.
Beatrice Saubin nie miała lekkiego życia. Porzucona przez oboje rodziców, wychowywana przez surową babkę próbowała całe życie być szczęśliwą.
Zwiedzając świat szukała miłości, szczęścia i zrozumienia. Kiedy wydaje jej się, że odmieniła swoje życie zostaje aresztowana za przemyt heroiny. Zostaje skazana na karę śmierci,którą po apelacji zmieniono na dożywocie. Historia jest przestrogą jak jeden błąd może wiele kosztować.

Kati | 2016-08-31
Przeczytana: sierpień 2016

Jest to jedna z lepszych autobiografii jaką kiedykolwiek przeczytałam, jeśli tak można to określić.
Beatrice Saubin to 20 letnia Francuzka,której życie od początku nie rozpieszczało. Ojciec z którym nie miała kontaktu, matka - prostytutka. Beatrice była skazana całe życie na swoją babcię, a z nią również relacje nie układały się pomyślnie. Samotna, bez wsparcia, zdana tylko na siebie nie przestaje marzyć o wolności i dalekich podróżach.
Po tym jak przeżywa miłosne rozczarowanie, poznaje Chińczyka Eddy'ego Tan Kim Soo. 27 stycznia 1980 roku Beatrice podczas odprawy na samolot do Zurychu celnicy znajdują w jej walizce 534 gramy czystej heroiny, należącej do Eddy'ego. Saubin trafia do więzienia. Zostaje skazana na śmierć przez powieszenie.
To trudna lektura. Prawdziwe, wręcz brutalne przeżycia Autorki. Ale wiele możemy się nauczyć od Beatrice. Determinacji, umiejętności dostosowania się, woli walki.
Bardzo imponujące jest to, że Beatrice nigdy się nie poddała. Wykorzystywała każdą...