Assassin's Creed: Bractwo

Okładka książki Assassin's Creed: Bractwo Oliver Bowden
Okładka książki Assassin's Creed: Bractwo
Oliver Bowden Wydawnictwo: Insignis Cykl: Assassin's Creed (tom 2) Seria: Assassin's Creed fantasy, science fiction
Assassin's Creed (tom 2)
2011-11-01
2010-11-25
Przemysław Bieliński
assassin's creed bractwo fantastyka

Okładka książki Diablo III: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie Jason Bischof, Matt Burns, Michael Chu, Cameron Dayton, Micky Neilson, Erik Sabol, James M. Waugh
Diablo III: Gd... Jason Bischof, Matt...
Okładka książki Duchy Askalonu Matt Forbeck, Jeff Grubb
Duchy Askalonu Matt Forbeck, Jeff ...
Okładka książki Kodeks Bracholi Matt Kuhn, Barney Stinson
Kodeks Bracholi Matt Kuhn, Barney S...
Okładka książki Battlefield 3: Rosjanin Peter Grimsdale, Andy McNab
Battlefield 3:... Peter Grimsdale, An...

Budda
Chrystus
Mahomed
Marekśmierć

Budda
Chrystus
Mahomed
Marekśmierć

Powróciłem do cyklu po przeczytaniu 1 tomu kilka lat temu. Także początkowo byłem sceptycznie nastawiony do tomu drugiego.

Grając w pierwszej kolejności, nie dowiedziałem się nic więcej z tej książki ale z perspektywy czasu fajnie było przypomnieć sobie fabułę.

Jestem w stanie stwierdzić teraz, że książka jest dużo bardziej wciągająca niż poprzedni tom. Jest dużo dynamiki, dobrze się czyta, dobrze wspomina grę.

Instagram: ksiazki_wloczykija
"Assassin's Creed: Bractwo" to niezwykła kontynuacja przygód Ezia, która rozgrywa się w pięknej i niebezpiecznej renesansowej Italii. Książka, w pełni spełnia oczekiwania fanów serii, oferując fascynujący świat intryg, tajemnic i konfliktów między Asasynami a Templariuszami.

Bowden kontynuuje rozwijanie postaci Ezio, który staje się jeszcze bardziej złożonym i przekonującym bohaterem. Jego rozwój, zarówno jako zabójcy, jak i człowieka, jest głównym punktem tej książki. Możemy w pełni zrozumieć jego motywacje i emocje.

Jednym z największych atutów tej książki jest jej akcja. Sceny walki i pościgów są opisane w sposób tak dynamiczny, że można się w nich zatracić. Autor potrafi doskonale budować napięcie.

Podobnie jak w poprzednich częściach serii, opis renesansowej Italii jest oszałamiający. Autor wplata wiele historycznych detali, co sprawia, że możemy przenieść się w czasie i przestrzeni, do epoki, w której dzieje się akcja. To nie tylko opowieść o konflikcie między Asasynami a Templariuszami, ale też hołd dla piękna i kultury tej okresu.

Ta część, również kontynuuje refleksje nad moralnością i etyką Asasynów. Czy cel uświęca środki? Czy zabicie w imię większego dobra jest zawsze słuszne? Te pytania są obecne przez całą książkę i skłaniają nas do refleksji.

Jedynym potencjalnym minusem tej książki jest to, że, podobnie jak w przypadku poprzedniej części, dla osób, które nie grały w gry z serii Assassin's Creed, pewne związki między postaciami i tłem akcji mogą być nieco zagmatwane.

Instagram: ksiazki_wloczykija

Bowden kontynuuje rozwijanie postaci Ezio, który staje się jeszcze...

Jeszcze ciekawsza niż "Renesans". Dużo akcji i zaskoczeń, przeczytałam to chyba w dwa dni.

Bardzo dużo akcji, dużo wątków, aż czasami trzeba się chwilę zastanowić co się właśnie dzieje i dlaczego akurat to.
Jedyny minus według mnie to powinna zawierać parę rozdziałów mniej, szczególnie te ostatnie dotyczące głównego watku to już można odnieść wrażenie że były pisane jakby na siłę żeby tylko z jakiegoś powodu książka miała parę stron więcej.

Drugi tom przypadł mi do gustu o wiele bardziej niż pierwsza część. Książka napisana bardzo dobrze.

Czy można połapać się w książce na podstawie gry, w którą nigdy się nie grało? I tak i nie. Sam tytuł znam bardzo dobrze, ale kojarzę z niego niewiele, a przeczytanie tej książki stanowiły idealny pretekst, żeby mieć o czym rozmawiać. A przynajmniej sprawdziło się w przypadku pierwszej części. Przy drugiej wydaje mi się, że zbyt intensywnie szukałam powiązań z pierwszą częścią, przez to przez niemalże pół książki absolutnie nie miałam pojęcia, co się dzieje, za to przy drugiej części całkiem spoko się bawiłam.

Ponoć części gier łączą się tak sobie i chyba z książkami jest tak samo, bo nijak nie mogłam połączyć fabuł obu tomów, ale pierwszy tom czytałam w 2017 roku, więc chcąc nie chcąc sporo mogłam zapomnieć! Generalnie nie jest to mój gatunek. Nie bardzo lubię powieści, które chociaż w minimalny sposób można nazwać historycznymi, ale z drugiej strony bardzo podoba mi się motyw Asasynów i całej tej organizacji, więc trochę dylemacik.

Podejrzewam, że jednak głównym powodem, dlaczego tak niemrawo do niej podchodzę to właśnie to, że pogubiłam się w niej jakieś milion razy, ale mimo to dalej będą brnąć w tą serię, bo nie nie udało jej się mnie zniechęcić aż tak bardzo i jednak jestem ciekawa ciągu dalszego :D

Książka jest zdecydowanie lepsza od poprzedniczki. Głównymi różnicami, które na to wpływają, to:
- krótsze rozdziały, przez które szybciej się czytało;
- skoncentrowanie się na jednym, głównym przeciwniku; Cesare Borgia jest zdecydowanie lepszym i bardziej zapadającym w pamięć antagonistą niż zgraja różnych księży z "Renesansu";
- akcja prawie całej powieści dzieje się w Rzymie, przez co książka jest bardziej zwarta - mniej też tutaj drastycznych przeskoków w czasie niż w poprzedniczce;
Jeśli choć trochę podobała Ci się pierwsza część, to polecam kontynuację.

- krótsze rozdziały, przez które szybciej się czytało;
- akcja prawie całej powieści dzieje się w...

Jestem w dość dobrej pozycji, jeśli chodzi o te książki, bo jestem fanką serii gier, a akurat gier z Ezio w roli głównej jeszcze nie grałam, bo dopiero na mnie czekają na PS4 na dużym ekranie. I to chyba sprawiło, że książka mnie wciągnęła w jakimś stopniu i przypadła mi do gustu. Na pewno wypadła w moich oczach lepiej niż poprzednia część, bo przy pierwszej się faktycznie męczyłam. Na ogromny plus tutaj w szybkości i lekkości czytania były... krótkie rozdziały. Czasem jedna strona, czasem dwie lub trzy - to sprawiało, że w miarę sprawnie szło mi pochłanianie kolejnych rozdziałów.
Oczywiście nie jest to w żadnym stopniu fantastyka wyższych lotów - czasem odnosiłam wrażenie, że faktycznie czytam tę książkę tylko dlatego, że przecież to "ta super gra, którą lubię", więc jakoś brnęłam dalej. Nie ma tam aż tak dużo elementów fantastycznych i nawet obawiałam się, że przez to niejako porzucę książkę, ale poszło szybko i muszę przyznać, że dalej chcę czytać kolejne części.

Bardzo ciekawa oraz wciągająca książka tak samo jak poprzednia z tej serii.

Bardzo ciekawa oraz wciągająca książka tak samo jak poprzednia z tej serii.

• Assassin's Creed