Kobieta ze znamieniem

tłumaczenie
Małgorzata Kłos
Kvinna med födelsemärke
joly_fh

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie...

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

0 (0 ocen i opinii)
Dziedzictwo Orchana
Aline Ohanesian

8,4 (5 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Zgnilizna
Siri Pettersen

7,47 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
yaola | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Podobno książka jest czwartym tomem, czytałam jako pierwszy;-), ale nie odczułam tego. Tragiczna historia opisana w brawurowy sposób, po mistrzowsku. Po raz pierwszy czytając i zagłębiając się mocniej w opowieść czytelnik (przynajmniej ze mną tak było) opowiada się po stronie mordercy, a na koniec daje mu "rozgrzeszenie".
Dodaję tego autora do ulubionych.

jamczyk | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Komisarz Van Veeteren i morderstwa, do których ciężko dopasować jakikolwiek schemat.
Po przeczytaniu nasuwa się pytanie: w jakim stopniu życie rodziców determinuje życie dzieci?

Mika220 | 2014-02-02

Ta książka niczym nie zaskakuje, ale mimo tego mi się spodobała. Wiem, że nie jestem obiektywna, bo uwielbiam pisarstwo Hakana Nessera i jego kryminały, jego styl itp, ale no cóż, dla mnie jest świetny :) Obok i tej książki nie przeszłam obojętnie. Co do czego bym miała obiekcje, to faktycznie to, że żadnego bohatera nie poznajemy tak naprawdę bliżej, a lubię to w kryminałach. Gdyby van Veeteran był tak dobrze opisany jak Barbarotti z innego cyklu Nessera, to byłabym bardzo zadowolona, a tak niestety wolę ten cykl o Barbarottim. Tutaj mamy zbrodnie, ale nie ma zaskoczenia, to akurat nie jest dla mnie minusem. Sama historia jest bardzo smutna, jak zwykle w sumie Nesser wyciąga "trupa" z szafy, demaskuje pewną tajemnicę. Oprócz kryminału jest to więc całkiem niezły dramat, zwłaszcza pod końcu, można się wczuć...

Metody zabijania, dzwonienie do ofiar i puszczanie pewnej melodii- ok, to też nie jest oryginalne, ale spodobało mi się to. Przerażające jest to jak czasem ważne jest dla...

Oczekiwałam naprawdę wybitnego kryminału i trochę zawiodłam. Po pierwsze po zakończeniu książki nie odczułam niczego szczególne, ot przeczytałam, zapomniałam. Brakowało mi głębszej analizy całej sytuacji i bohaterów. A także dużym minusem jest przewidywalność, gdyż naprawdę był to schemat w połowie do przewidzenia na jakiejś setnej stronie, a jeśli chodzi o drugą połowę kilkanaście stron dalej. Niemniej dam autorowi jeszcze jedną szansę :)

emindflow | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Bardzo cenię Nessera za jego ostatnie powieści. To jeden z tych pisarzy skandynawskich, którzy udowodniają, że literatura kryminalna wcale nie musi być literaturą drugiego gatunku.
Niestety, nie dotyczy to jego wczesnego cyklu o komisarzu Van Veeterenie, którego częścią jest własnie "Kobieta ze znamieniem". Brakuje tu tego charakterystycznego dla Nessera klimatu i głębszej refleksji nad osobowością prezentowanych postaci. Wszystko jest niby sprawnie i logicznie napisane, ale całość wypada jakoś płasko i powierzchownie, bez tego Nesserowego drugiego i trzeciego dna.
Książka jakich wiele, jedna ze słabszych tego autora.

Agnieszek | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminał to średni, rzeczywiście.
Akcja toczy się niespiesznie, czytelnik czuje się bystrzejszy niż komisarz (narracja + konstrukcja), zakończenie nie zaskakuje.

Ale przecież to nie tylko kryminał. Mężczyźni, którzy giną, spłacają dług: ciąży na nich odpowiedzialność za czyjeś życie, za poniżenie, za wyznaczenie przyszłości dwóch kobiet.

Książka okrutnie rozprawia się z uporządkowanym światem konstruowanym po chwili zabawy. Mężowie, ojcowie, przedsiębiorcy okazują się słabymi ludźmi, niezdolnymi do stawienia czoła grzechowi młodości.
To rzecz o odpowiedzialności, o nieliczeniu się z innymi i cenie (emocjonalne odsetki wielu osób), którą trzeba zapłacić. Zbyt (?) wysokiej.

Dlatego to rzeczywiście średni kryminał.

MakowaPetrova | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Niesamowita! Uwielbiam literaturę skandynawską, ale jestem tez dość krytyczna, tu na przykład strasznie irytowało mnie to, że autor tak długo zwlekał z napisaniem wprost, co jest motywem zabójcy, choć po wspomnieniu rozmowy córki z matką, a później sposobie zabijania ofiar, nie ma żadnych wątpliwości... No proszę, chyba policjanci w żadnym kraju nie są tak ograniczeni? Ale spokojnie. Nie zmieniam zdania- książka nieprzeciętna. Nie nudziłam się nawet przez sekundę, akcja była niemal na każdej stronie, mniej lub bardziej wartka, ale zawsze! Czytałam jednym tchem, w kilka godzin oczywiście, bo nie mogłam się doczekać zakończenia, może odrobinkę przewidywalnego, ale niemniej do ostatniej strony, wkradały się do mojej wyobraźni różne opcje!
Polecam!

Pablos | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Od dawna gdzie tylko mam okazję opowiadam jakie to fajne książki pisze Håkan Nesser. Uczciwie przy tym dodaję, że jednak seria o inspektorze Barbarottim jest sporo ciekawsza niż starsze książki o komisarzu Van Veeterenie. Kolejnym tom przygód tego ostatniego utwierdza mnie w moim przekonaniu. Książka jest na pewno inna od większości kryminałów, ale “tego czegoś”, co było obecne w praktycznie każdej z pięciu części serii o Barbarottim tu jednak nie ma.

Håkan Nesser zawsze ma do pokazania ciekawy dramat. I dramat prawdziwy, opisany wpierw oszczędnie, powoli rozbudowywany, by w końcu uderzyć i wywołać u czytelnika prawdziwą depresję. Realizm to mocna strona tego pisarza, plus talent do przedstawiania brutalnego świata tak, że nikt nie ma wątpliwości - tak właśnie świat wygląda. Przy czym Nesser nie jest nachalny ani egzaltowany, nie napawa się własną wizją, co tym lepszy daje efekt.

W przypadku serii o Van Veeterenie pisarz jednak trochę za bardzo zaniedbuje swoich bohaterów....

edi-bk | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Podobno za każdą zbrodnią stoi zdarzenie. Tym razem Van Veeteren trafia na godnego przeciwnika- skrupulatnego, inteligentnego i dobrze zorganizowanego. On czy ona? Ile osób jest na liście? Co łączy ofiary ? Następna znakomita część i Nesser jakiego lubię. I charakterystyczny dla niego styl pisania gdzie mamy przedstawione zarówno śledztwo jak i postepowanie mordercy.

Bzibzioh | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

W moim guście! Wynika z tego, że jak innym się nie podoba albo podoba się średnio, to mi się bardzo podoba. :-) Naprawdę świetna książka! Takiego Nessera uwielbiam. Równolegle można śledzić poczynania zabójcy, ofiary, jak i policji.