Kobieta ze znamieniem

Autor:
Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 4) | Seria: Czarna seria [Czarna owca] [Czarna Owca]
tłumaczenie
Małgorzata Kłos
Kvinna med födelsemärke
wydawnictwo
Czarna Owca
typ
papier
joly_fh
6,3 (215 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie...

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
yaola | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Podobno książka jest czwartym tomem, czytałam jako pierwszy;-), ale nie odczułam tego. Tragiczna historia opisana w brawurowy sposób, po mistrzowsku. Po raz pierwszy czytając i zagłębiając się mocniej w opowieść czytelnik (przynajmniej ze mną tak było) opowiada się po stronie mordercy, a na koniec daje mu "rozgrzeszenie".
Dodaję tego autora do ulubionych.

Mika220 | 2014-02-02

Ta książka niczym nie zaskakuje, ale mimo tego mi się spodobała. Wiem, że nie jestem obiektywna, bo uwielbiam pisarstwo Hakana Nessera i jego kryminały, jego styl itp, ale no cóż, dla mnie jest świetny :) Obok i tej książki nie przeszłam obojętnie. Co do czego bym miała obiekcje, to faktycznie to, że żadnego bohatera nie poznajemy tak naprawdę bliżej, a lubię to w kryminałach. Gdyby van Veeteran był tak dobrze opisany jak Barbarotti z innego cyklu Nessera, to byłabym bardzo zadowolona, a tak niestety wolę ten cykl o Barbarottim. Tutaj mamy zbrodnie, ale nie ma zaskoczenia, to akurat nie jest dla mnie minusem. Sama historia jest bardzo smutna, jak zwykle w sumie Nesser wyciąga "trupa" z szafy, demaskuje pewną tajemnicę. Oprócz kryminału jest to więc całkiem niezły dramat, zwłaszcza pod końcu, można się wczuć...

Metody zabijania, dzwonienie do ofiar i puszczanie pewnej melodii- ok, to też nie jest oryginalne, ale spodobało mi się to. Przerażające jest to jak czasem ważne jest dla...

emindflow | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Bardzo cenię Nessera za jego ostatnie powieści. To jeden z tych pisarzy skandynawskich, którzy udowodniają, że literatura kryminalna wcale nie musi być literaturą drugiego gatunku.
Niestety, nie dotyczy to jego wczesnego cyklu o komisarzu Van Veeterenie, którego częścią jest własnie "Kobieta ze znamieniem". Brakuje tu tego charakterystycznego dla Nessera klimatu i głębszej refleksji nad osobowością prezentowanych postaci. Wszystko jest niby sprawnie i logicznie napisane, ale całość wypada jakoś płasko i powierzchownie, bez tego Nesserowego drugiego i trzeciego dna.
Książka jakich wiele, jedna ze słabszych tego autora.

Oczekiwałam naprawdę wybitnego kryminału i trochę zawiodłam. Po pierwsze po zakończeniu książki nie odczułam niczego szczególne, ot przeczytałam, zapomniałam. Brakowało mi głębszej analizy całej sytuacji i bohaterów. A także dużym minusem jest przewidywalność, gdyż naprawdę był to schemat w połowie do przewidzenia na jakiejś setnej stronie, a jeśli chodzi o drugą połowę kilkanaście stron dalej. Niemniej dam autorowi jeszcze jedną szansę :)

Agnieszek | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminał to średni, rzeczywiście.
Akcja toczy się niespiesznie, czytelnik czuje się bystrzejszy niż komisarz (narracja + konstrukcja), zakończenie nie zaskakuje.

Ale przecież to nie tylko kryminał. Mężczyźni, którzy giną, spłacają dług: ciąży na nich odpowiedzialność za czyjeś życie, za poniżenie, za wyznaczenie przyszłości dwóch kobiet.

Książka okrutnie rozprawia się z uporządkowanym światem konstruowanym po chwili zabawy. Mężowie, ojcowie, przedsiębiorcy okazują się słabymi ludźmi, niezdolnymi do stawienia czoła grzechowi młodości.
To rzecz o odpowiedzialności, o nieliczeniu się z innymi i cenie (emocjonalne odsetki wielu osób), którą trzeba zapłacić. Zbyt (?) wysokiej.

Dlatego to rzeczywiście średni kryminał.

MakowaPetrova | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Niesamowita! Uwielbiam literaturę skandynawską, ale jestem tez dość krytyczna, tu na przykład strasznie irytowało mnie to, że autor tak długo zwlekał z napisaniem wprost, co jest motywem zabójcy, choć po wspomnieniu rozmowy córki z matką, a później sposobie zabijania ofiar, nie ma żadnych wątpliwości... No proszę, chyba policjanci w żadnym kraju nie są tak ograniczeni? Ale spokojnie. Nie zmieniam zdania- książka nieprzeciętna. Nie nudziłam się nawet przez sekundę, akcja była niemal na każdej stronie, mniej lub bardziej wartka, ale zawsze! Czytałam jednym tchem, w kilka godzin oczywiście, bo nie mogłam się doczekać zakończenia, może odrobinkę przewidywalnego, ale niemniej do ostatniej strony, wkradały się do mojej wyobraźni różne opcje!
Polecam!

Pablos | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Od dawna gdzie tylko mam okazję opowiadam jakie to fajne książki pisze Håkan Nesser. Uczciwie przy tym dodaję, że jednak seria o inspektorze Barbarottim jest sporo ciekawsza niż starsze książki o komisarzu Van Veeterenie. Kolejnym tom przygód tego ostatniego utwierdza mnie w moim przekonaniu. Książka jest na pewno inna od większości kryminałów, ale “tego czegoś”, co było obecne w praktycznie każdej z pięciu części serii o Barbarottim tu jednak nie ma.

Håkan Nesser zawsze ma do pokazania ciekawy dramat. I dramat prawdziwy, opisany wpierw oszczędnie, powoli rozbudowywany, by w końcu uderzyć i wywołać u czytelnika prawdziwą depresję. Realizm to mocna strona tego pisarza, plus talent do przedstawiania brutalnego świata tak, że nikt nie ma wątpliwości - tak właśnie świat wygląda. Przy czym Nesser nie jest nachalny ani egzaltowany, nie napawa się własną wizją, co tym lepszy daje efekt.

W przypadku serii o Van Veeterenie pisarz jednak trochę za bardzo zaniedbuje swoich bohaterów....

edi-bk | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Podobno za każdą zbrodnią stoi zdarzenie. Tym razem Van Veeteren trafia na godnego przeciwnika- skrupulatnego, inteligentnego i dobrze zorganizowanego. On czy ona? Ile osób jest na liście? Co łączy ofiary ? Następna znakomita część i Nesser jakiego lubię. I charakterystyczny dla niego styl pisania gdzie mamy przedstawione zarówno śledztwo jak i postepowanie mordercy.

BeataBe | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Średnia, wtórna, mało odkrywcza, mało emocjonująca, żadnej głębi.

tajus | 2014-03-28
Przeczytana: 22 marca 2014

Håkan Nesser to jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, twórca kryminałów. Niegdyś pracował jako nauczyciel gimnazjalny. Zadebiutował w 1988 roku powieścią "Koreografen". Dwie najbardziej znane postaci przez niego wykreowane to Van Veeteren oraz Gunnar Barbarotti. Z tym pierwszym powstało aż dziesięć utworów. Część z nich została zekranizowana. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał, a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

Seria książek o komisarzu Van Veeterenie z całą pewnością nie należy do wybitnych, ale ma w sobie coś takiego - być może dużą rolę odgrywa tutaj swoboda, z jaką pisze autor - co zachęca mnie do brnięcia przez kolejne tomy wchodzące w jej skład. Tym sposobem dotarłam do czwartego z nich, którego tytuł brzmi "Kobieta ze znamieniem". Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, i tutaj akcja toczy się w fikcyjnym mieście Maardam i jego okolicach. Minął niecały rok od wydarzeń przedstawionych w...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku