Okładka książki Kobieta ze znamieniem

Czarna Owca
typ
papier
joly_fh
6.34 (166 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejn...

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
yaola | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Podobno książka jest czwartym tomem, czytałam jako pierwszy;-), ale nie odczułam tego. Tragiczna historia opisana w brawurowy sposób, po mistrzowsku. Po raz pierwszy czytając i zagłębiając się mocniej w opowieść czytelnik (przynajmniej ze mną tak było) opowiada się po stronie mordercy, a na koniec daje mu "rozgrzeszenie".
Dodaję tego autora do ulubionych.

Mika220 | 2014-02-02

Ta książka niczym nie zaskakuje, ale mimo tego mi się spodobała. Wiem, że nie jestem obiektywna, bo uwielbiam pisarstwo Hakana Nessera i jego kryminały, jego styl itp, ale no cóż, dla mnie jest świetny :) Obok i tej książki nie przeszłam obojętnie. Co do czego bym miała obiekcje, to faktycznie to, że żadnego bohatera nie poznajemy tak naprawdę bliżej, a lubię to w kryminałach. Gdyby van Veeteran był tak dobrze opisany jak Barbarotti z innego cyklu Nessera, to byłabym bardzo zadowolona, a tak niestety wolę ten cykl o Barbarottim. Tutaj mamy zbrodnie, ale nie ma zaskoczenia, to akurat nie jest dla mnie minusem. Sama historia jest bardzo smutna, jak zwykle w sumie Nesser wyciąga "trupa" z szafy, demaskuje pewną tajemnicę. Oprócz kryminału jest to więc całkiem niezły dramat, zwłaszcza pod końcu, można się wczuć...

Metody zabijania, dzwonienie do ofiar i puszczanie pewnej melodii- ok, to też nie jest oryginalne, ale spodobało mi się to. Przerażające jest to jak czasem ważne jest dla niekt...

emindflow | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Bardzo cenię Nessera za jego ostatnie powieści. To jeden z tych pisarzy skandynawskich, którzy udowodniają, że literatura kryminalna wcale nie musi być literaturą drugiego gatunku.
Niestety, nie dotyczy to jego wczesnego cyklu o komisarzu Van Veeterenie, którego częścią jest własnie "Kobieta ze znamieniem". Brakuje tu tego charakterystycznego dla Nessera klimatu i głębszej refleksji nad osobowością prezentowanych postaci. Wszystko jest niby sprawnie i logicznie napisane, ale całość wypada jakoś płasko i powierzchownie, bez tego Nesserowego drugiego i trzeciego dna.
Książka jakich wiele, jedna ze słabszych tego autora.

Agnieszek | 2014-07-21
Na półkach: Wakacyjne, 2014, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminał to średni, rzeczywiście.
Akcja toczy się niespiesznie, czytelnik czuje się bystrzejszy niż komisarz (narracja + konstrukcja), zakończenie nie zaskakuje.

Ale przecież to nie tylko kryminał. Mężczyźni, którzy giną, spłacają dług: ciąży na nich odpowiedzialność za czyjeś życie, za poniżenie, za wyznaczenie przyszłości dwóch kobiet.

Książka okrutnie rozprawia się z uporządkowanym światem konstruowanym po chwili zabawy. Mężowie, ojcowie, przedsiębiorcy okazują się słabymi ludźmi, niezdolnymi do stawienia czoła grzechowi młodości.
To rzecz o odpowiedzialności, o nieliczeniu się z innymi i cenie (emocjonalne odsetki wielu osób), którą trzeba zapłacić. Zbyt (?) wysokiej.

Dlatego to rzeczywiście średni kryminał.

Oczekiwałam naprawdę wybitnego kryminału i trochę zawiodłam. Po pierwsze po zakończeniu książki nie odczułam niczego szczególne, ot przeczytałam, zapomniałam. Brakowało mi głębszej analizy całej sytuacji i bohaterów. A także dużym minusem jest przewidywalność, gdyż naprawdę był to schemat w połowie do przewidzenia na jakiejś setnej stronie, a jeśli chodzi o drugą połowę kilkanaście stron dalej. Niemniej dam autorowi jeszcze jedną szansę :)

Pablos | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Od dawna gdzie tylko mam okazję opowiadam jakie to fajne książki pisze Håkan Nesser. Uczciwie przy tym dodaję, że jednak seria o inspektorze Barbarottim jest sporo ciekawsza niż starsze książki o komisarzu Van Veeterenie. Kolejnym tom przygód tego ostatniego utwierdza mnie w moim przekonaniu. Książka jest na pewno inna od większości kryminałów, ale “tego czegoś”, co było obecne w praktycznie każdej z pięciu części serii o Barbarottim tu jednak nie ma.

Håkan Nesser zawsze ma do pokazania ciekawy dramat. I dramat prawdziwy, opisany wpierw oszczędnie, powoli rozbudowywany, by w końcu uderzyć i wywołać u czytelnika prawdziwą depresję. Realizm to mocna strona tego pisarza, plus talent do przedstawiania brutalnego świata tak, że nikt nie ma wątpliwości - tak właśnie świat wygląda. Przy czym Nesser nie jest nachalny ani egzaltowany, nie napawa się własną wizją, co tym lepszy daje efekt.

W przypadku serii o Van Veeterenie pisarz jednak trochę za bardzo zaniedbuje swoich bohaterów. Kryminał b...

edi-bk | 2014-04-23
Na półkach: 2014, Po sąsiedzku, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Podobno za każdą zbrodnią stoi zdarzenie. Tym razem Van Veeteren trafia na godnego przeciwnika- skrupulatnego, inteligentnego i dobrze zorganizowanego. On czy ona? Ile osób jest na liście? Co łączy ofiary ? Następna znakomita część i Nesser jakiego lubię. I charakterystyczny dla niego styl pisania gdzie mamy przedstawione zarówno śledztwo jak i postepowanie mordercy.

tajus | 2014-03-28
Przeczytana: 22 marca 2014

Håkan Nesser to jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, twórca kryminałów. Niegdyś pracował jako nauczyciel gimnazjalny. Zadebiutował w 1988 roku powieścią "Koreografen". Dwie najbardziej znane postaci przez niego wykreowane to Van Veeteren oraz Gunnar Barbarotti. Z tym pierwszym powstało aż dziesięć utworów. Część z nich została zekranizowana. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał, a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

Seria książek o komisarzu Van Veeterenie z całą pewnością nie należy do wybitnych, ale ma w sobie coś takiego - być może dużą rolę odgrywa tutaj swoboda, z jaką pisze autor - co zachęca mnie do brnięcia przez kolejne tomy wchodzące w jej skład. Tym sposobem dotarłam do czwartego z nich, którego tytuł brzmi "Kobieta ze znamieniem". Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, i tutaj akcja toczy się w fikcyjnym mieście Maardam i jego okolicach. Minął niecały rok od wydarzeń przedstawionych w &...

Anna-mojeksiążki | 2013-12-03
Przeczytana: grudzień 2013

Nesser jest bardzo specyficznym pisarzem, jego styl jest wyrazisty, a opowieści zawsze mają „drugie dno”. „Kobieta ze znamieniem” to kolejny tom, w którym głównym bohaterem jest komisarz Van Veeteren. Seria bardzo przeze mnie lubiana - byłam ciekawa, jaką sprawę musi wyjaśnić tym razem.

Komisarz otrzymuje zlecenie wyjaśnienia zabójstwa mężczyzny zabitego we własnym domu. Zgon nastąpił na skutek dwóch strzałów. Mężczyzna nie miał wrogów, jednak od jakiegoś czasu odbierał natarczywe, dziwne telefony, które wzbudzały w nim strach. Pojawiała się nich melodia….
Sprawa komplikuje się, kiedy pojawia się kolejna ofiara, zamordowana w identyczny sposób, a dodatkowo okazuje się, że i temu mężczyźnie towarzyszyły dręczące telefony. Pozornie nic nie łączy obu denatów. Komisarz Veeteren ma trudny orzech do zgryzienia, a czas ucieka nieubłaganie. Czy uda mu się rozwiązać te zagadkowe zabójstwa?

„Kobieta ze znamieniem” to doskonale napisany kryminał. Uwielbiam styl pisania Nessera, choć metody śle...

Kasiek | 2014-05-22
Na półkach: 52/2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2014

Jest zima. Wiodący uporządkowane życie Ryszard Malik dostaje głuche telefony. Nie znowu tak całkiem głuche, bo do słuchawki ktoś puszcza starą piosenkę. Melodia, z czymś się Ryszardowi kojarzy, ale sam dokładnie nie wie z czym. Później - nabiera przekonania, że ktoś go śledzi, ale tłumaczy to sobie stresem i przemęczeniem. Do czasu... zostaje znaleziony martwy w hallu swego domu. Dwa strzały w płuca, dwa w krocze. A telefony zaczyna dostawa ktoś inny?
Do akcji wkraca Van Veeteren, który czuje, że to nie koniec, zaczyna się śmiertelnie groźny wyścig z mordercą. Kim jest zabójca? Według jakiego klucza wybiera ofiary? Jaki jest wspólny mianownik?
Z dużym zainteresowaniem czytałam ten kryminał. Chociaż uważam, że jest dosyć przewidywalny. Motywy mordercy dają się wydedukować w 1/4 powieści, więc raczej nie ma tego WOW do którego przywykłam czytając kryminały z Herkulesem Poirotem.

Niemniej jednak uważam, że...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto