Kobieta ze znamieniem

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 4) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kvinna med födelsemärke
joly_fh

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie...

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

nadzieja1925 | 2016-10-28
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2016

„Gdy skończę, nikt z bohaterów tamtej nocy nie pozostanie przy życiu. Wszyscy zginiemy. I będzie to logiczna całość.”

Wystarczy nacisnąć za spust. Wyładować swoją agresję. Jeden ruch, a czujesz się jak Bóg. I tym samym dokonujesz zadośćuczynienia. Wymierzasz sprawiedliwość.

W ten sam sposób bohaterka książki „Kobieta ze znamieniem” wymierza pistolet w piersi i krocza 5 mężczyzn. Co łączy te wszystkie zbrodnie?
Życie.

Komisarz Van Veeteren musi rozwikłać tą zagadkę, ale poszlaki nie są obiecujące. Jedyną pozostaje melodia przed śmiercią ofiar. Melodia, która przywodzi na myśl stare czasy…

Taka średnia lektura. Brakowało jej czegoś. Nie zachwyciła mnie.

yaola | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Podobno książka jest czwartym tomem, czytałam jako pierwszy;-), ale nie odczułam tego. Tragiczna historia opisana w brawurowy sposób, po mistrzowsku. Po raz pierwszy czytając i zagłębiając się mocniej w opowieść czytelnik (przynajmniej ze mną tak było) opowiada się po stronie mordercy, a na koniec daje mu "rozgrzeszenie".
Dodaję tego autora do ulubionych.

jamczyk | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Komisarz Van Veeteren i morderstwa, do których ciężko dopasować jakikolwiek schemat.
Po przeczytaniu nasuwa się pytanie: w jakim stopniu życie rodziców determinuje życie dzieci?

Mika220 | 2014-02-02

Ta książka niczym nie zaskakuje, ale mimo tego mi się spodobała. Wiem, że nie jestem obiektywna, bo uwielbiam pisarstwo Hakana Nessera i jego kryminały, jego styl itp, ale no cóż, dla mnie jest świetny :) Obok i tej książki nie przeszłam obojętnie. Co do czego bym miała obiekcje, to faktycznie to, że żadnego bohatera nie poznajemy tak naprawdę bliżej, a lubię to w kryminałach. Gdyby van Veeteran był tak dobrze opisany jak Barbarotti z innego cyklu Nessera, to byłabym bardzo zadowolona, a tak niestety wolę ten cykl o Barbarottim. Tutaj mamy zbrodnie, ale nie ma zaskoczenia, to akurat nie jest dla mnie minusem. Sama historia jest bardzo smutna, jak zwykle w sumie Nesser wyciąga "trupa" z szafy, demaskuje pewną tajemnicę. Oprócz kryminału jest to więc całkiem niezły dramat, zwłaszcza pod końcu, można się wczuć...

Metody zabijania, dzwonienie do ofiar i puszczanie pewnej melodii- ok, to też nie jest oryginalne, ale spodobało mi się to. Przerażające jest to jak czasem ważne jest dla...

Oczekiwałam naprawdę wybitnego kryminału i trochę zawiodłam. Po pierwsze po zakończeniu książki nie odczułam niczego szczególne, ot przeczytałam, zapomniałam. Brakowało mi głębszej analizy całej sytuacji i bohaterów. A także dużym minusem jest przewidywalność, gdyż naprawdę był to schemat w połowie do przewidzenia na jakiejś setnej stronie, a jeśli chodzi o drugą połowę kilkanaście stron dalej. Niemniej dam autorowi jeszcze jedną szansę :)

emindflow | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Bardzo cenię Nessera za jego ostatnie powieści. To jeden z tych pisarzy skandynawskich, którzy udowodniają, że literatura kryminalna wcale nie musi być literaturą drugiego gatunku.
Niestety, nie dotyczy to jego wczesnego cyklu o komisarzu Van Veeterenie, którego częścią jest własnie "Kobieta ze znamieniem". Brakuje tu tego charakterystycznego dla Nessera klimatu i głębszej refleksji nad osobowością prezentowanych postaci. Wszystko jest niby sprawnie i logicznie napisane, ale całość wypada jakoś płasko i powierzchownie, bez tego Nesserowego drugiego i trzeciego dna.
Książka jakich wiele, jedna ze słabszych tego autora.

Agnieszek | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminał to średni, rzeczywiście.
Akcja toczy się niespiesznie, czytelnik czuje się bystrzejszy niż komisarz (narracja + konstrukcja), zakończenie nie zaskakuje.

Ale przecież to nie tylko kryminał. Mężczyźni, którzy giną, spłacają dług: ciąży na nich odpowiedzialność za czyjeś życie, za poniżenie, za wyznaczenie przyszłości dwóch kobiet.

Książka okrutnie rozprawia się z uporządkowanym światem konstruowanym po chwili zabawy. Mężowie, ojcowie, przedsiębiorcy okazują się słabymi ludźmi, niezdolnymi do stawienia czoła grzechowi młodości.
To rzecz o odpowiedzialności, o nieliczeniu się z innymi i cenie (emocjonalne odsetki wielu osób), którą trzeba zapłacić. Zbyt (?) wysokiej.

Dlatego to rzeczywiście średni kryminał.

MakowaPetrova | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Niesamowita! Uwielbiam literaturę skandynawską, ale jestem tez dość krytyczna, tu na przykład strasznie irytowało mnie to, że autor tak długo zwlekał z napisaniem wprost, co jest motywem zabójcy, choć po wspomnieniu rozmowy córki z matką, a później sposobie zabijania ofiar, nie ma żadnych wątpliwości... No proszę, chyba policjanci w żadnym kraju nie są tak ograniczeni? Ale spokojnie. Nie zmieniam zdania- książka nieprzeciętna. Nie nudziłam się nawet przez sekundę, akcja była niemal na każdej stronie, mniej lub bardziej wartka, ale zawsze! Czytałam jednym tchem, w kilka godzin oczywiście, bo nie mogłam się doczekać zakończenia, może odrobinkę przewidywalnego, ale niemniej do ostatniej strony, wkradały się do mojej wyobraźni różne opcje!
Polecam!

Pablos | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Od dawna gdzie tylko mam okazję opowiadam jakie to fajne książki pisze Håkan Nesser. Uczciwie przy tym dodaję, że jednak seria o inspektorze Barbarottim jest sporo ciekawsza niż starsze książki o komisarzu Van Veeterenie. Kolejnym tom przygód tego ostatniego utwierdza mnie w moim przekonaniu. Książka jest na pewno inna od większości kryminałów, ale “tego czegoś”, co było obecne w praktycznie każdej z pięciu części serii o Barbarottim tu jednak nie ma.

Håkan Nesser zawsze ma do pokazania ciekawy dramat. I dramat prawdziwy, opisany wpierw oszczędnie, powoli rozbudowywany, by w końcu uderzyć i wywołać u czytelnika prawdziwą depresję. Realizm to mocna strona tego pisarza, plus talent do przedstawiania brutalnego świata tak, że nikt nie ma wątpliwości - tak właśnie świat wygląda. Przy czym Nesser nie jest nachalny ani egzaltowany, nie napawa się własną wizją, co tym lepszy daje efekt.

W przypadku serii o Van Veeterenie pisarz jednak trochę za bardzo zaniedbuje swoich bohaterów....

edi-bk | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Podobno za każdą zbrodnią stoi zdarzenie. Tym razem Van Veeteren trafia na godnego przeciwnika- skrupulatnego, inteligentnego i dobrze zorganizowanego. On czy ona? Ile osób jest na liście? Co łączy ofiary ? Następna znakomita część i Nesser jakiego lubię. I charakterystyczny dla niego styl pisania gdzie mamy przedstawione zarówno śledztwo jak i postepowanie mordercy.