Kobieta ze znamieniem

Czarna Owca
typ
papier
joly_fh
6,32 (228 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie...

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
yaola | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Podobno książka jest czwartym tomem, czytałam jako pierwszy;-), ale nie odczułam tego. Tragiczna historia opisana w brawurowy sposób, po mistrzowsku. Po raz pierwszy czytając i zagłębiając się mocniej w opowieść czytelnik (przynajmniej ze mną tak było) opowiada się po stronie mordercy, a na koniec daje mu "rozgrzeszenie".
Dodaję tego autora do ulubionych.

Mika220 | 2014-02-02

Ta książka niczym nie zaskakuje, ale mimo tego mi się spodobała. Wiem, że nie jestem obiektywna, bo uwielbiam pisarstwo Hakana Nessera i jego kryminały, jego styl itp, ale no cóż, dla mnie jest świetny :) Obok i tej książki nie przeszłam obojętnie. Co do czego bym miała obiekcje, to faktycznie to, że żadnego bohatera nie poznajemy tak naprawdę bliżej, a lubię to w kryminałach. Gdyby van Veeteran był tak dobrze opisany jak Barbarotti z innego cyklu Nessera, to byłabym bardzo zadowolona, a tak niestety wolę ten cykl o Barbarottim. Tutaj mamy zbrodnie, ale nie ma zaskoczenia, to akurat nie jest dla mnie minusem. Sama historia jest bardzo smutna, jak zwykle w sumie Nesser wyciąga "trupa" z szafy, demaskuje pewną tajemnicę. Oprócz kryminału jest to więc całkiem niezły dramat, zwłaszcza pod końcu, można się wczuć...

Metody zabijania, dzwonienie do ofiar i puszczanie pewnej melodii- ok, to też nie jest oryginalne, ale spodobało mi się to. Przerażające jest to jak czasem ważne jest dla...

emindflow | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Bardzo cenię Nessera za jego ostatnie powieści. To jeden z tych pisarzy skandynawskich, którzy udowodniają, że literatura kryminalna wcale nie musi być literaturą drugiego gatunku.
Niestety, nie dotyczy to jego wczesnego cyklu o komisarzu Van Veeterenie, którego częścią jest własnie "Kobieta ze znamieniem". Brakuje tu tego charakterystycznego dla Nessera klimatu i głębszej refleksji nad osobowością prezentowanych postaci. Wszystko jest niby sprawnie i logicznie napisane, ale całość wypada jakoś płasko i powierzchownie, bez tego Nesserowego drugiego i trzeciego dna.
Książka jakich wiele, jedna ze słabszych tego autora.

Oczekiwałam naprawdę wybitnego kryminału i trochę zawiodłam. Po pierwsze po zakończeniu książki nie odczułam niczego szczególne, ot przeczytałam, zapomniałam. Brakowało mi głębszej analizy całej sytuacji i bohaterów. A także dużym minusem jest przewidywalność, gdyż naprawdę był to schemat w połowie do przewidzenia na jakiejś setnej stronie, a jeśli chodzi o drugą połowę kilkanaście stron dalej. Niemniej dam autorowi jeszcze jedną szansę :)

Agnieszek | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminał to średni, rzeczywiście.
Akcja toczy się niespiesznie, czytelnik czuje się bystrzejszy niż komisarz (narracja + konstrukcja), zakończenie nie zaskakuje.

Ale przecież to nie tylko kryminał. Mężczyźni, którzy giną, spłacają dług: ciąży na nich odpowiedzialność za czyjeś życie, za poniżenie, za wyznaczenie przyszłości dwóch kobiet.

Książka okrutnie rozprawia się z uporządkowanym światem konstruowanym po chwili zabawy. Mężowie, ojcowie, przedsiębiorcy okazują się słabymi ludźmi, niezdolnymi do stawienia czoła grzechowi młodości.
To rzecz o odpowiedzialności, o nieliczeniu się z innymi i cenie (emocjonalne odsetki wielu osób), którą trzeba zapłacić. Zbyt (?) wysokiej.

Dlatego to rzeczywiście średni kryminał.

MakowaPetrova | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Niesamowita! Uwielbiam literaturę skandynawską, ale jestem tez dość krytyczna, tu na przykład strasznie irytowało mnie to, że autor tak długo zwlekał z napisaniem wprost, co jest motywem zabójcy, choć po wspomnieniu rozmowy córki z matką, a później sposobie zabijania ofiar, nie ma żadnych wątpliwości... No proszę, chyba policjanci w żadnym kraju nie są tak ograniczeni? Ale spokojnie. Nie zmieniam zdania- książka nieprzeciętna. Nie nudziłam się nawet przez sekundę, akcja była niemal na każdej stronie, mniej lub bardziej wartka, ale zawsze! Czytałam jednym tchem, w kilka godzin oczywiście, bo nie mogłam się doczekać zakończenia, może odrobinkę przewidywalnego, ale niemniej do ostatniej strony, wkradały się do mojej wyobraźni różne opcje!
Polecam!

Pablos | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Od dawna gdzie tylko mam okazję opowiadam jakie to fajne książki pisze Håkan Nesser. Uczciwie przy tym dodaję, że jednak seria o inspektorze Barbarottim jest sporo ciekawsza niż starsze książki o komisarzu Van Veeterenie. Kolejnym tom przygód tego ostatniego utwierdza mnie w moim przekonaniu. Książka jest na pewno inna od większości kryminałów, ale “tego czegoś”, co było obecne w praktycznie każdej z pięciu części serii o Barbarottim tu jednak nie ma.

Håkan Nesser zawsze ma do pokazania ciekawy dramat. I dramat prawdziwy, opisany wpierw oszczędnie, powoli rozbudowywany, by w końcu uderzyć i wywołać u czytelnika prawdziwą depresję. Realizm to mocna strona tego pisarza, plus talent do przedstawiania brutalnego świata tak, że nikt nie ma wątpliwości - tak właśnie świat wygląda. Przy czym Nesser nie jest nachalny ani egzaltowany, nie napawa się własną wizją, co tym lepszy daje efekt.

W przypadku serii o Van Veeterenie pisarz jednak trochę za bardzo zaniedbuje swoich bohaterów....

edi-bk | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Podobno za każdą zbrodnią stoi zdarzenie. Tym razem Van Veeteren trafia na godnego przeciwnika- skrupulatnego, inteligentnego i dobrze zorganizowanego. On czy ona? Ile osób jest na liście? Co łączy ofiary ? Następna znakomita część i Nesser jakiego lubię. I charakterystyczny dla niego styl pisania gdzie mamy przedstawione zarówno śledztwo jak i postepowanie mordercy.

BeataBe | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Średnia, wtórna, mało odkrywcza, mało emocjonująca, żadnej głębi.

tajus | 2014-03-28
Przeczytana: 22 marca 2014

Håkan Nesser to jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, twórca kryminałów. Niegdyś pracował jako nauczyciel gimnazjalny. Zadebiutował w 1988 roku powieścią "Koreografen". Dwie najbardziej znane postaci przez niego wykreowane to Van Veeteren oraz Gunnar Barbarotti. Z tym pierwszym powstało aż dziesięć utworów. Część z nich została zekranizowana. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał, a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

Seria książek o komisarzu Van Veeterenie z całą pewnością nie należy do wybitnych, ale ma w sobie coś takiego - być może dużą rolę odgrywa tutaj swoboda, z jaką pisze autor - co zachęca mnie do brnięcia przez kolejne tomy wchodzące w jej skład. Tym sposobem dotarłam do czwartego z nich, którego tytuł brzmi "Kobieta ze znamieniem". Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, i tutaj akcja toczy się w fikcyjnym mieście Maardam i jego okolicach. Minął niecały rok od wydarzeń przedstawionych w...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica