Kobieta ze znamieniem

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 4) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kvinna med födelsemärke
joly_fh

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie...

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Iwona Nocoń | 2019-10-14
Przeczytana: 13 października 2019

Serię z komisarzem Van Veeterenem czytałam ponad rok temu. Mimo, iż robiła na mnie spore wrażenie zatrzymałam się na 3 tomie, ponieważ reszty nie było dostępnej w bibliotece. Ostatnio zauważyłam, że braki zostały uzupełnione, co pozwoliło mi na kontynuowanie przygody z tą serią kryminalną. Czy powrót po takim czasie było dobrym pomysłem?

W mieszkaniu znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Ktoś przed śmiercią nękał go dziwnymi telefonami odtwarzając fragment melodii. W niewielkim odstępie czasu w podobny sposób ginie kolejny facet. Czy te sprawy są ze sobą powiązane? Czy komisarzowi uda się złapać sprawcę zanim zaatakuje ponownie?

,,Nie ma czegoś takiego jak przypadek. Jest tylko nieznajomość przyczyn",
,,Na świecie jest zło, tłumaczył mu pastor, ale nigdy i nigdzie nie ma go tyle, by nie znalazło się miejsce na dobre uczynki".

Byłam lekko zdezorientowana w kiedy okazało się, że sprawca został ujawniony praktycznie na początku. Jestem jednak za tym, by na równi z osobą prowadzącą...

krytyk | 2019-05-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiepski kryminał, bardzo przewidywalny. Porażająca niemoc policji, właściwie mogłoby jej tu nie być i historia potoczyłaby się tak samo. Nie zdołali ochronić żadnej z ofiar i nawet nie złapali zabójczyni , bo sama się zabiła. I pewnie też nie dowiedzieli się kto był jej ojcem, choć znaleźć go można na pierwszych stronach, bo największym spoilerem jest tytuł tej książki.

Fallenangelv | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Hakan Nesser- Kobieta ze znamieniem.

Trzecie i jakże udane spotkanie z tym autorem. Mocny, zimny, perfekcyjny kryminał. No może prawie perfekcyjny było jedno dość poważne potknięcie, ale o tym potem.

Zimna, styczniowa pogoda świetnie odzwierciedla charakter zabójcy. Zabójcy ofiary. Zemsta po latach taki jest motyw zbrodni, motyw jakże stary, stary jak świat, ale Hakan Nesser pokazał to w inny sposób. Pokazał tą zbrodnię z całkiem innej perspektywy. Trzydzieści lat temu została popełniona zbrodnia na kobiecie. Oni tych czterech jeźdźców apokalipsy nic sobie z tego czynu nie robiło, mało tego ! Ułożyli sobie życie w sposób idealny można powiedzieć. Mieli rodziny, zarabiali dobre pieniądze, żyli luksusowo . Życie jak w bajce. Żadnych wyrzutów sumienia nie było z ich strony. Potem nastąpiła złość, a nawet nienawiść w stosunku do mściciela , co za tupet prawda ! Żadnej skruchy. Żadnego nawet głupiego,, przepraszam ‘’, żadnego zadośćuczynienia, a gdzie tam, przecież oni nic takiego...

Kaja | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019

Moja pierwsza styczność z tym autorem, nie czytałam specjalnie recenzji, żeby się zaskoczyć pozytywnie albo negatywnie. Książka sama w sobie była ciekawa, tempo rozwijania spraw było dobre, chociaż w niektórych momentach trochę nudne. Jednak książka ma w sobie to coś, tajemniczość, sprawy przeszłe mieszające się z teraźniejszymi. Domyślałam się o co chodzi od początku, książka daje do myślenia, jak przeszłość odbija się na późniejszym życiu nie tylko matki zabójczyni, ale jej samej. W psychice odciśnięty ślad na zawsze, a koniec po prostu tragiczny. Z chęcią sięgnę po książki tego autora oraz inne z komisarzem Van Veeterenem.

CzytalaElzbieta | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Dzisiaj będzie bardzo krótko. "Kobieta ze znamieniem" to czwarta część serii poświęconej śledztwom inspektora Van Veeterena. Jednocześnie jest to bodaj najsłabsza z dotychczasowych książek cyklu.

Mimo nadal trwającej mej bezbrzeżnej sympatii do bohatera wykreowanego przez Nessera, mimo że doceniam, iż Nesser konsekwentnie oszczędza mi dylematów rodzinnych i problemów związkowych swoich śledczych, książka wyjątkowo mnie znużyła. Przyczyną było prawdopodobnie to, że w omawianej części historia kryminalna jest wyjątkowo oczywista. Nie tylko bardzo szybko wiemy kto jest winien, to jeszcze błyskawicznie wnioskujemy, co pchnęło tę osobę do takiego kroku.

Nie zmienia to faktu, że Nesser poniżej pewnego poziomu nie schodzi, nie jest więc tak, że Kobietę... uznaję za pozycję zupełnie bezwartościową. Niemniej, tylko w tym jednym cyklu odnaleźć można kilka bardziej intrygujących pozycji.

BasiaK | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Kryminał określę jako solidny, nie nadzwyczajny, bez fajerwerków. Właściwie od początku było wiadomo, kto zabija, po przeczytaniu mniej więcej połowy można się było domyślić też powodu; zagadką do końca pozostawało, czy zginie czwarta potencjalna ofiara i czy policjanci złapią zabójcę (szczególnie ta ostatnia kwestia zbudowała nieco napięcia w końcówce książki).

Kinga | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Zdecydowanie lepsza od poprzedniej części.
Ot,dobra prosta książka.
Polecam.

Karolina | 2018-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Tym razem przeciwnikiem, a raczej przeciwniczka Van Veetena jest osoba, ktorej musimy jednak troche dopingowac. Kobieta msci sie na grupie starszych mezczyzn za cos, co zrobili w przeszlosci. I jakkolwiek dosc latwo domyslic sie, o co chodzi to powiesc czyta sie z zainteresowaniem, bo juz nie chodzi o rozwiazanie zagadki, ale o to, czy morderczyni osiagnie swoj cel zanim policja odgadnie, kto bedzi nastepnym celem. Wciagajace i jak zwykle dosc prosto napisane.

ozziris | 2018-04-05
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: październik 2014

Wszystko super, jak na mojego ulubionego mistrza przystało. Cieżko być tu obiektywnym. Nie wiem co i jak musiałby napisać Nesser abym wystawił jakąś złą ocenę.

lexis | 2018-01-24
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Komisarz Van Veeteren jest mi bliski. Podobnie, jak on, gdybym miała wybrać jeden miesiąc w roku, który mogłabym przespać, byłby to styczeń. Jako drugi w kolejności wskazałabym luty. Choć i tak pewnie lepiej zniosłabym permanentnie deszczowe Maardam niż moje mroźne miasto (nie, nie są to Suwałki).

W kolejnej powieści Hakana Nessera - "Kobiecie ze znamieniem" ekipa lokalnej policji mierzy się z nieuchwytnym seryjnym zabójcą. Akcja rozpoczyna się w styczniu (wybrałam właściwy moment na lekturę), więc Van Veeteren jest wyjątkowo ponury, depresyjny i przeziębiony. A reszta, jak zwykle u tego autora. Mamy więc żmudne, zespołowe dochodzenie, bez fajerwerków i zaskakujących zwrotów akcji. Męczącą, momentami nudną i bezowocną pracę wielu funkcjonariuszy. Frustrację, brak efektów, zmęczenie. Podobnie, jak w poprzednich częściach cyklu komisarz Van Veeteren jest nieco w tle. Bo to wciąż opowieść nie tylko o nim ale również o jego współpracownikach. I nieodmiennie doceniam autora za...