Gertrude and Claudius
Hamlet
Agnieszka

John Updike od kilku dekad zdumiewa czytelników na całym świecie nie tylko rozmiarami swojego w zawrotnym tempie powiększającego się dorobku, lecz także imponującą śmiałością i różnorodnością pomysłów pisarskich. Jego nowa książka nie jest wyjątkiem - opisuje wydarzenia poprzedzające akcję Szekspirowskiego "Hamleta", stanowiąc rodzaj powieściowego preludium do tego arcydzieła. Autor skoncentrował się na przedstawieniu brzemiennego w skutki romansu matki duńskiego księcia z jej szwagrem, ale rozwinął też inne motywy, ledwie zasugerowane lub zupełnie nieobecne w słynnym dramacie.

Powieść znakomicie oddaje średniowieczne realia, jest napisana bogatym, mistrzowsko stylizowanym językiem i zmusza do spojrzenia innymi oczami na większość postaci ze sztuki Szekspira, z bohaterem tytułowym na czele.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

czytankianki | 2016-02-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Wracam po kilkunastu latach do Gertrudy i Klaudiusza i po raz drugi jestem pod wrażeniem. Odbiór jest oczywiście inny, dostrzegam nowe rzeczy, ale wciąż się zachwycam. Po pierwsze, pomysłem Updike’a na wykorzystanie wątków z Hamleta oraz wcześniejszych pism, z których czerpał sam Szekspir. Po drugie, historią tytułowych bohaterów doskonale wpisaną w ramy miłości dworskiej z jej oddaniem, wyrzeczeniami i namiętnościami. Swoją drogą obraz Edwarda Burne-Jonesa na okładce polskiego wydania bardzo dobrze oddaje atmosferę książki.

Updike bardzo dokładnie wczytał się w źródła i opisał wydarzenia poprzedzające Hamleta. Powieść kończy się przygotowaniami Klaudiusza do wygłoszenia mowy pojawiającej się w pierwszym akcie u Szekspira i jest to tylko jedna z wielu scen, których finał bądź sugestia pojawia się w dramacie. Pisarz również bohaterów dopasował do szekspirowskich wzorców: nieobecny młody książę przedstawiany jest jako rozkapryszony wieczny student, Poloniusz to stary cwaniak, z...

paulina | 2016-03-17
Tsukine | 2014-12-25